Wish to platforma sprzedażowa podobna do AliExpress, na temat której wiele osób ma mieszane odczucia. Można spotkać się z negatywnymi opiniami dotyczącymi czasu dostawy (bądź jej braku), jakości produktów i ich zgodności z opisem. Takie właśnie zarzuty podniesiono we Francji… i w związku z tym rząd tego kraju poprosił wyszukiwarki internetowe i sklepy z aplikacjami, aby przestały kierować użytkowników do strony i aplikacji Wisha.

Francuski rząd zamówił 140 rzeczy z Wisha – wyniki były tragiczne

W 2020 roku francuska organizacja rządowa zajmująca się ochroną praw konsumenta (DGCCRF) zaczęła badać, jak faktycznie jest z obsługą klienta na Wishu i czy prawa konsumentów są naruszane. Jak to zbadała? Otóż w sposób praktyczny – zamówiła 140 różnych produktów z Wisha, głównie z importu, i sprawdziła, czy były one zgodne z opisem i bezpieczne w użytkowaniu.

Wyniki są jeszcze gorsze niż można by się było spodziewać. 95% zabawek, które nabyli na platformie, nie spełniało przepisów europejskich, z czego aż 45% z nich uznano za niebezpieczne (a mówimy tu o produktach przeznaczony dla dzieci!). Jeszcze gorzej było w przypadku elektroniki, z której 95% nie spełniło wymogów europejskich, a aż 90% było w ten czy inny sposób niebezpieczne.

W przypadku innych kategorii produktów wyniki bywały nieco lepsze, ale wciąż katastrofalne. Na przykład aż 62% taniej biżuterii zakupionej przez DGCCRF (Direction générale de la Concurrence, de la Consommation et de la Répression des fraudes) okazało się jej zdaniem niebezpieczne w użyciu.

Jak Wish radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych produktów ze swojej platformy? Zdaniem Ministerstwa Gospodarki – niedostatecznie. Co prawda gdy zgłosi się platformie, że dany produkt jest niebezpieczny, jest on usuwany w ciągu 24 godzin.

Jednocześnie i tak dalej można je kupić, po prostu pod nieco inną nazwą, w tym często nawet u tego samego sprzedawcy. Ministerstwo Gospodarki i Finansów wskazuje też na fakt, że Wish nie prowadzi żadnego rejestru transakcji zawierających produkty niezgodne z zasadami lub niebezpieczne.

W efekcie Wish dostał shadow-bana we Francji

Wyniki uzyskane w przeprowadzonym teście skłoniły Ministerstwo Gospodarki i Finansów do poproszenia rządu o to, aby poprosił wyszukiwarki internetowe i sklepy z aplikacjami o usunięcie Wisha ze swoich list. To dość złożony proces, ale aktualnie ciężko było zrobić to w inny sposób.

Można powiedzieć, że jest to “shadow-ban”. Witryna Wisha we Francji dalej będzie działała, a jeśli ktoś będzie już miał na swoim urządzeniu aplikację Wisha, to dalej będzie mógł z niej korzystać. Firma dalej też będzie mogła bez przeszkód realizować zamówienia w tym kraju.

Po prostu nie będzie można znaleźć jej witryny w wyszukiwarce Google, czy też jej aplikacji w App Store lub sklepie Google Play, o ile oczywiście wyszukiwarki i sklepy z aplikacjami spełnią prośbę francuskiego rządu. W dowolnym momencie shadow-ban może zostać cofnięty, jeśli zapadnie taka decyzja.

Warto wspomnieć, że już w lipcu 2021 CGCCRF nakazało Wishowi zacząć działać zgodnie z europejskimi zasadami w zakresie e-commerce i bezpieczeństwa produktów. Jak widać, uznano, że do tej pory nie nastąpił w tym zakresie wystarczający postęp.

Co o tym wszystkim sądzicie? Czy Waszym zdaniem rząd powinien mieć prawo do wpływania na to, czy witryna lub aplikacja będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania, czy też nie? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

neonet Neonet zamknął pierwszy sklep. Czy to oznacza koniec sieci?
Duża sieć, zmagająca się z problemami, właśnie zamknęła swój pierwszy sklep w Bielsku-Białej. Chodzi oczywiście o Neonet. Co było powodem? Zdradzamy szczegóły! Zamknięcie sklepu jest
neonet Neonet upada? Sieć sklepów zmaga się z problemami
Jaka przyszłość czeka Neonet? Sieć sklepów Neonet wydała oświadczenie o złożeniu w sądzie wniosków o restrukturyzację, a gdy ta się nie powiedzie – o ogłoszenie
Ciekawym sposobem na biznes w sieci jest platforma B2B czyli innymi słowy własna hurtownia internetowa. Jej założenie może się wydawać skomplikowane, jednak istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które w znacznym stopniu usprawniają ten proces. Jak założyć hurtownię internetową?
Internet to bardzo popularne narzędzie oferujące swoim użytkownikom wiele ciekawych możliwości. Między innymi za pośrednictwem Internetu można wykonywać różne usługi lub prowadzić sprzedaż produktów. Ciekawym
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *