W tym tygodniu wystartowały pierwsze amerykańskie fundusze ETF oparte na kontraktach terminowych na bitcoina. Czym są i czy warto w nie inwestować?

W tym tygodniu wystartowały pierwsze amerykańskie fundusze ETF oparte na kontraktach terminowych na bitcoina. Pozwalają inwestorom kupować i sprzedawać te aktywa poza giełdami kryptowalutowymi. Nowe produkty umożliwiają handel poprzez zwykłe konta inwestycyjne, omijając kłopoty i obawy związane z bezpieczeństwem giełd kryptowalutowych.

Czym są kontrakty ETF?

Exchange Traded Fund (ETF) to rodzaj papierów wartościowych, które śledzą indeks, sektor, towar lub inne aktywa, ale które można kupić lub sprzedać na giełdzie w taki sam sposób, jak zwykłe akcje. ETF może być skonstruowany tak, aby śledzić wszystko, od ceny pojedynczego towaru do dużej i zróżnicowanej kolekcji papierów wartościowych, a także określone strategie inwestycyjne.

ETF a bitcoin

W tym tygodniu nastąpił kamień milowy dla kryptowalut, ponieważ inwestorzy rozpoczęli handel pierwszym amerykańskim funduszem ETF na kontrakty terminowe na bitcoina, przewyższając inne premiery ETF. Fundusze te inwestują w kontrakty terminowe na kryptowalutę, czyli umowy kupna lub sprzedaży aktywów w późniejszym terminie za uzgodnioną cenę, a nie bezpośrednio w bitcoin.

ProShares Bitcoin Strategy ETF (ticker: BITO) odnotował jeden z największych pierwszych dni w historii ETF-ów, zgarniając 550 mln USD od głodnych kryptowalut inwestorów. W sumie w rękach inwestorów znalazło się ponad 1,01 mld USD.

Co więcej, cena bitcoina wzrosła we wtorek o ponad 4% do 64 206,51 USD, a w środę osiągnęła rekord wszech czasów – 66 900 USD, pokonując poprzedni rekord 64 899 USD z połowy kwietnia.

Firmy walczą o wydanie pierwszego amerykańskiego funduszu ETF opartego na bitcoinie od prawie dekady. Jednak Komisja Papierów Wartościowych i Giełd niechętnie przyjmuje te aktywa, powołując się na obawy związane z brakiem regulacji oraz możliwością oszustw i manipulacji na rynku bitcoinów.

Stephen McKeon, profesor nadzwyczajny finansów na Uniwersytecie Oregon w Eugene i partner w Collab+Currency, funduszu inwestycyjnym skupiającym się na kryptowalutach, wyjaśnił, że większość wniosków o bitcoinowe ETF-y opierała się na tzw. rynkach kasowych lub bezpośrednim inwestowaniu w tę walutę.

Jednak w sierpniu nastąpiła zmiana, gdy przewodniczący SEC Gary Gensler zasygnalizował, że agencja może być bardziej otwarta na bitcoinowy ETF oparty na kontraktach terminowych zgodnie z ustawą o spółkach inwestycyjnych z 1940 r., która reguluje fundusze wzajemne i może oferować “znaczącą ochronę inwestorów”.

Inwestycja w ETF

Podczas gdy zainteresowanie ETF-ami na bitcoina jest ogromne, wielu ekspertów sugeruje poświęcenie czasu na dowiedzenie się więcej o tych aktywach przed zainwestowaniem.

Inwestorzy, którzy posiadają własny portfel bitcoin, powinni wiedzieć, że chociaż fundusze mogą mieć wysoką korelację z bitcoinem, aktywa nie będą odzwierciedlać wartości waluty, ponieważ śledzą cenę kontraktów terminowych, które mogą być nieprzewidywalne.

“Myślę, że musisz być niesamowicie ostrożny i musisz przygotować się na ogromną zmienność” – powiedział Michael Bisaro, prezes StraightLine Group w Troy, Michigan, która zajęła 92. miejsce na liście FA 100 CNBC na rok 2021.

SEC powinien być neutralny technologicznie, a nie politycznie, mówi Gary Gensler.

Może być na to miejsce, ale może to być “masywnie niebezpieczne”, jeśli stanie się dużą częścią czyjegoś portfela, dodał.

Niektórzy doradcy twierdzą jednak, że niewielka ilość inwestycji może nie być problemem, zwłaszcza gdy handlowiec ma zabezpieczenie finansowe w postaci emerytury i innych oszczędności.

“Nie mam problemu z klientami, którzy kupują akcje, kontrakty, czy kryptowaluty ze względu na swój budżet lub styl życia” – powiedział Jordan Benold, partner w Benold Financial Planning w Prosper w Teksasie, wyjaśniając, że niektórzy mają dodatkowe fundusze przeznaczone wyłącznie na inwestycje.

Ale ponieważ więcej produktów opartych na kryptowalutach pojawia się na rynku, inwestorzy mogą wkrótce stanąć w obliczu zawrotnej gamy wyborów portfela. “Bitcoin to tylko wierzchołek góry lodowej” – powiedział McKeon. “W nadchodzących latach zobaczymy ETF-y z ekspozycją na wiele różnych aktywów kryptowalutowych”.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *