Google i Apple rywalizują od lat na wielu polach – również w branży urządzeń mobilnych. Taka sytuacja jest wręcz koniecznością, by obie firmy mogły wprowadzać jeszcze więcej innowacji. Dowiedzieliśmy się, że Google musi płacić Apple ogromne pieniądze, by najpopularniejsza wyszukiwarka świata była domyślna na smartfonach z iOS. Warto zauważyć, że suma jest niebotycznie duża i opłacana co roku.

Ile Google musi płacić Apple, by udostępniać swoją wyszukiwarkę jako domyślną na iPhone’ach?

Apple pobiera coroczną opłatę od Google za to, że ich przeglądarka będzie domyślna na iPhone’ach. Wynosi ona od 18 do 20 miliardów dolarów. Tę informację ujawniono podczas badania umowy o świadczenie usług informacyjnych między Apple i Google. W tej chwili ta sprawa jest sprawdzana przez amerykański Departament Sprawiedliwości.

Ujawnione informacje zdradzają również, że istnieje szansa na orzeczenie sądu federalnego przeciwko Google. Wtedy umowa z Apple zostanie natychmiast rozwiązana. Byłby to ogromny cios przede wszystkim dla twórcy iPhone’ów. Wpłaty od Google stanowią od 14 do 16% rocznych zysków operacyjnych Apple. O wszystkim zadecyduje sąd federalny oraz Departament Sprawiedliwości.

Apple pobiera spory procent całkowitego przychodu z reklam uzyskiwanego przez Google

Google przekazuje co roku 22% swoich całkowitych przychodów z reklam na koszty pozyskiwania ruchu. 40% z tej sumy pobiera Apple. Oznacza to więc, że twórcy iPhone’a otrzymują 8,8% całkowitego przychodu generowanego przez reklamy Google. To naprawdę duża suma, lecz należy ją traktować jak swego rodzaju inwestycję.

Wyszukiwarka Google jest domyślna na większości smartfonów z Androidem. Wprowadzenie jej dla użytkowników iOS to dość oczywisty krok. Dzięki temu uznaje się Google za najpopularniejszą i najlepszą wyszukiwarkę na rynku. Coroczna „subskrypcja” opłacana dla Apple ostatecznie się zwraca. Taki zabieg przyciąga wielu użytkowników, co oznacza wyższe przychody, jeśli chodzi o Google.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Google Pixel w Polsce Wyczekiwane smartfony Google Pixel już w Polsce. Ceny zaskakują
Polski rynek został w końcu zauważony przez Google, czego rezultatem jest uruchomienie w naszym kraju sklepu online Google Store, w którym Polacy mogą kupić wyczekiwane
nowe ipady apple Apple pokazało nowe iPady. Pro z nowym procesorem-bestią!
Niedawno zapowiadany event „Let Loose” już za nami, czas więc na podsumowanie wszystkich najważniejszych nowości zapowiedzianych przez Apple. Koncentrują się one przede wszystkim na traktowanych
konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *