Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

JioPhone Next, smartfon stworzony przez Google i indyjską firmę Reliance Jio, miał zadebiutować w Indiach 10 września 2021 roku. Tak się jednak nie stało – firma bardzo nagle zdecydowała się odwołać premierę i ustalić nowy termin na listopad. Powodem mogą być problemy z dostępem do czipów.

JioPhone Next ma być “ultrabudżetowym smartfonem z 4G”

Premierę JioPhone Next przełożono na początek listopada, aby zgrywała się ona z bardzo ważnym w indyjskim kalendarzu świętem Diwali. Jak wspomniano powyżej, taką decyzję uargumentowano słabą dostępnością czipów – jest to coś, co trapi także wiele innych czołowych firm

Ten dodatkowy czas pomoże również złagodzić obecne w branży, globalne niedobory półprzewodników – Reliance Jio

Twórcy smartfona chwalą się mocno zoptymalizowanym Androidem, a także obsługą przez urządzenie sieci 4G.  Co ciekawe, nie znamy dokładnej specyfikacji ani nawet ceny, poza tym, że ma ona być bardzo budżetowa – przewiduje się, że nie przekroczy 100 dolarów. Nie zabraknie też “szybkiego, wysokiej jakości aparatu” z obsługą HDR, a także takich funkcji, jak odczytywanie tekstu na głos czy automatyczne tłumaczenie całego tekstu na ekranie.

Ponad 300 milionów użytkowników w Indiach wciąż nie ma dostępu do 4G, a jedynie do wolniejszych sieci, więc jest o co walczyć. Smartfon ten ma być skierowany do osób, które dzięki niemu “doświadczą Internetu po raz pierwszy”. Firmy wskazały jednocześnie, że za jakiś czas ten smartfon może trafić także na inne rynki.

Google niedawno zainwestowało ogromną sumę w Reliance Jio

W 2020 roku Google zainwestowało w Reliance Jio, czyli indyjskiego operatora telekomunikacyjnego, 4,5 miliarda dolarów. To zresztą nie jedyny inwestor tej firmy – swoją cegiełkę dołożył do niej także Facebook oraz wiele innych zachodnich przedsiębiorstw.

Skąd to zainteresowanie Jio (które jest własnością najbogatszego mężczyzny w Indiach, Mukesha Ambaniego)? Rynek indyjski jest bardzo atrakcyjny dla zagranicznych firm, ale wiedzą one, że same mogą sobie na nim nie poradzić. Z tego też względu decydują się na inwestowanie w lokalne firmy, które znają miejscowy rynek najlepiej.

Zaciekawił Was JioPhone Next? Sądzicie, że to urządzenie ma szansę podbić rynek? Warto pamiętać, że Google już kiedyś próbowało czegoś podobnego ze smartfonem Android One, ale nie udało się wtedy osiągnąć sukcesu.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *