Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Google cały czas pracuje nad nowymi funkcjami i rozszerzeniami do swojej wyszukiwarki. Tym razem przyszła kolej na rozbudowanie specjalnych funkcji związanych ze szczepieniami oraz testami na koronawirusa. Oczywiście, pewne rozwiązania w tym zakresie już istniały, ale teraz postanowiono pójść o krok dalej.

Łatwiejszy dostęp do miejsc szczepień i testów

Google już wcześniej zawierało informacje m.in. o statystykach zaszczepień i punktach szczepień, ale teraz użytkownicy mobilni i webowi uzyskali szybszy dostęp do garści nowych opcji – na razie jednak tylko w Stanach Zjednoczonych.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google na smartfonie na przykład “szczepienia na COVID w pobliżu” (oczywiście będąc w US i po angielsku), zobaczymy na mapie najbliższe punkty szczepień, wraz z danymi adresowymi i informacją, czy wymagane jest wykonanie wizyty – jednak nie tylko.

Od teraz w Stanach Zjednoczonych możliwe jest nawet sortowanie według producenta szczepionki i wieku, od którego można daną szczepionkę przyjąć (ponieważ nie w przypadku każdego producenta zakres wiekowy jest taki sam). Wygląda to tak:

covid
Źródło: Google

Zmiany obejmują również wskazywanie miejsc, w których można wykonać testy na COVID-19 i ceny takich testów. Podobnie wygląda to w przypadku komputerów stacjonarnych.

Czy zmiana ta trafi również do innych krajów? Możliwe, że tak, aczkolwiek możliwe, że trochę na to poczekamy. Trzeba też wskazać, że dostęp do pewnych informacji może być dla Google utrudniony na obszarze Unii Europejskiej, a łatwiejszy właśnie w Stanach, stąd też to one otrzymują tego typu funkcje w pierwszej kolejności.

Wcześniej m.in. rozbudowano Google Maps o warstwę covidową

Google nie próżnowało przez ostatnie ponad półtora roku i dodało w tym czasie sporo innych “koronawirusowych” funkcji. Na przykład nakładkę na Mapy Google, pokazującą wskaźnik zakażeń per capita. Nakładka wykorzystuje informacje z ostatnich 7 dni o ilości zakażeń w przełożeniu na 100 000 osób i wyciąga z tego średnią.

nakladka covid

Nakładka działa także w Polsce i pokazuje dane zarówno dla całego kraju, jak i dla poszczególnych województw. Jeśli jeszcze ktoś z niej nie korzystał, warto spróbować – dostarcza cennych informacji np. w zakresie tego, jak bezpiecznie jest udać się w daną okolicę.

Co sądzicie o tym nowym dodatku do wyszukiwarki Google? Uważacie go za przydatny i chcielibyście, aby trafił również do polskiej wersji Google? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *