Nie da się zaprzeczyć, że Xbox 360 czasy swojej największej świetności ma już daleko za sobą. Druga konsola Microsoft została zaprezentowana w odległych czeluściach 2005 roku i od tego czasu doczekaliśmy się jej dwóch następców, czyli Xbox One oraz Xbox Series X/Series S.
Kiedy jednak Xbox 360 był jednym z czołowych wyborów na rynku, zostało na nim wydane wiele wspaniałych gier zarówno dla młodszych, jak i dla starszych graczy. Dzisiaj dzięki rozwiniętym funkcją wstecznej kompatybilności możemy cieszyć się tymi starszymi (choć wciąż wspaniałymi) tytułami nawet na najnowszych konsolach Microsoftu. Właśnie dlatego w tym artykule pokażemy najlepsze gry dla dzieci na Xboxa 360.
Minecraft
Pierwszą pozycją na naszej liście jest Minecrafta, czyli gra fenomen znana praktycznie przez wszystkich graczy na całym świecie (i to nie bez powodu). Minecraft ukazał się na wielu platformach, a jedną z nich jest właśnie Xbox 360. Co prawda wersja gry na tę konsolę nie jest już aktywnie aktualizowana, ale wciąż potrafi zapewnić mnóstwo rozrywki.
Minecraft to praktycznie nieskończone możliwości zabawy w ogromnym otwartym świecie. Możemy zbudować okazały dom z pobliską farmą, wyhodować zwierzęta, zanurzyć się w kopalniach po cenne materiały, wyruszyć na wyprawę po ukryty skarb, czy upolować wielkiego smoka Endu. Minecraft to piaskownica, dostajemy w nasze dłonie zabawki i możemy robić, cokolwiek dusza zapragnie. Z tego powodu, gra z pewnością potrafi nauczyć kreatywnego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 7 roku życia.
Plusy
- Wielki otwarty świat z ciekawą zawartością do zwiedzenia.
- Setki interesujących mechanik do zgłębienia.
- Możliwość grania ze znajomymi Online.
- Projektowanie i budowanie, dosłownie wszystkiego co sobie wyobrazimy.
Minusy
- Klockowata grafika, nie musi przypaść wszystkim do gustu.
- Brak wyraźnego celu ustalanego przez grę odtrąci graczy, którzy wolą być prowadzeni “za rączkę”.
Sonic Generations
Kolejna odsłona z serii platformówek o niebieskim jeżu biegającym z prędkością dźwięku wydana na Xboxa 360. Tym razem wskutek anomalii wywoływanych przez dziury czasoprzestrzenne Sonic i spółka spotkają swoje starsze wersje znane z 16-bitowych odsłon gry. Razem ze swoimi alternatywnymi “ja” muszą oni sprostać napotkanym przeciwnością losu, aby przywrócić balans i równowagę we wszechświecie.
Twórcy mieszają tu ze sobą wszystkie najlepsze pomysły z poprzednich części, więc co uważniejsi gracze zauważą pewnie masę referencji. W grze pobiegniemy przez klasyczne platformówkowe poziomy 2D oraz pełne szczegółów obszary 3D. Sonic Generations to zarówno list miłosny do starszych fanów cyklu, jak i idealny tytuł, aby pierwszy raz doświadczyć prędkości niebieskiego jeża.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 7 roku życia.
Plusy
- Ciekawe połączenie sekcji 2D z sekcjami 3D.
- Ładna grafika i dobra muzyka.
- Grywalność.
- Świetny projekt leveli.
Minusy
- niektórych segmentach sterowanie może wydawać się trochę nieprecyzyjne.
Rayman Origins oraz Rayman Legends
Dwie gry z serii Rayman wydane przez firmę Ubisoft na Xboxa 360, to wciąż jedne z najlepszych gier ze swojego gatunku. Opisywane tytuły błyszczą przede wszystkim przez swoją kolorową oprawę audio-wizualną, piękne animacje i bardzo dobrze zaprojektowany układ poziomów.
W naszej przygodzie Rayman wraz z przyjaciółmi będzie szybko przemierzał levele, kopał wrogów przy pomocy swoich oddzielonych kończyn i unosić się w powietrzu dzięki uszom naśladującym wirnik helikoptera. Obie opisywane gry na Xbox 360 dla dzieci posiadają tryb pracy zespołowej dla nawet czterech graczy jednocześnie, dlatego przygodę Raymana możemy przeżyć razem z naszą pociechą. Przygotujcie się tylko na srogie lanie, bo Rayman Origins oraz Rayman Legends potrafią być momentami tak wymagające, jak platformówki 2D z epoki SNES.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 7 roku życia.
Plusy
- Piękna grafika i animacje.
- Precyzyjność w poruszaniu się.
- Bardzo dobry design poziomów.
- CO:OP do 4 graczy jednocześnie.
- Wysoki poziom trudności…
Minusy
- … dla niektórych miejscami pewnie aż za wysoki.
Wszystkie gry z serii LEGO
Nasza lista po prostu nie mogła obejść się bez gier z serii LEGO. Ten bogaty w tytuły cykl powstał dzięki współpracy producenta klocków z najpopularniejszymi markami na całym świecie. Za sprawą rozwiniętego partnerstwa otrzymaliśmy takie tytuły jak:
- LEGO Indiana Jones
- LEGO Star Wars
- LEGO Batman
- LEGO Władca pierścieni
- LEGO Harry Potter
- LEGO Piraci z Karaibów
- LEGO Marvel Avengers
i wiele więcej. Jeżeli nasze dziecko jest fanem któregokolwiek z wymienionych filmów i komiksów, to odpowiednia produkcja LEGO pozwoli na przeżycie znanej przygody od nowa. Tym razem w bardziej humorystycznym, klockowym świecie.
Mechanika wszystkich gier LEGO jest dosyć prosta, ale wciąż potrafi przyciągnąć do ekranu na dłuższe posiedzenie. Na przestrzeni rozgrywki będziemy niszczyć elementy otoczenia, a następnie przebudowywać je, by rozwiązać proste zagadki. Znajdziemy tu też elementy platformowe i (co ważne dla wielu) zmierzymy się z ikonicznymi klockowymi oponentami.
Wszystkie gry z serii LEGO posiadają rozwinięty tryb kooperacyjny. Będzie to więc świetna okazja, aby podpiąć drugi kontroler do konsoli i zagrać wspólnie z naszym dzieckiem.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: w zależności od danej gry od 3 lub od 7 roku życia.
Plusy
- Dziesiątki popularnych historii przerobione w klockowym formacie.
- Prosta, ale wciągająca rozgrywka.
- Spora doza humoru.
- Tryb kooperacyjny.
Minusy
- Poziomy i zadania w grach mogą być nieco powtarzalne.
Portal i Portal 2
Obie gry z serii Portal dedykowane są troszeczkę starszym graczom niż reszta naszych propozycji (PEGI od 12 roku życia), jednak jeśli nasze dziecko jest wystarczająco duże, to zdecydowanie warto się nimi zainteresować. Są to bowiem genialne tytułu science-fiction, o których nie łatwo zapomnieć.
W produkcjach firmy Valve, wcielamy się w protagonistkę-niemowę o imieniu Chell. Chell poznajemy jako szczura laboratoryjnego w firmie Aperture Science. Z tego powodu nasza bohaterka zostaje poddana dziesiątkom unikalnych testów zaprojektowanych przez sztuczną inteligencją GLaDOS.
Głównym celem gier jest przechodzenie do kolejnych poziomów testowych poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych z wykorzystaniem tytułowych portali. Gry Portal pełne są zabawnych, a często wręcz głupawych wydarzeń i wstawek, ale w tym samym czasie opowiadają poważniejszą, wciągającą historię. Dzięki temu, mimo upływu lat wiele osób wciąż uważa je za jedne z najlepszych gier fabularnych wszech czasów.
Gra Portal 2 posiada osobny tryb współpracy, więc tak jak w przypadku gier z serii LEGO i Rayman, możemy, chwycić pada w dłoń i doświadczyć przygód razem z dzieckiem.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 12 roku życia.
Plusy
- Świetnie zaprojektowane łamigłówki.
- Bardzo dobra historia.
- Spora dawka humoru dla małych i dużych.
- Tryb dla dwóch graczy w Portalu 2.
Minusy
- Produkcje przeznaczone dla nieco starszych graczy (od 12 lat).
Sonic & All-Stars Racing Transformed
To już kolejna pozycja na naszej liście z niebieskim jeżem w roli głównej. W odróżnieniu od poprzedniej gry, Sonic & All-Stars Racing Transformed, to nie platformówka, a pełna chaosu wyścigówka dość mocno wzorowana na serii Mario Kart z konsol Nintendo. W grze, jako naszego kierowcę możemy posadzić oczywiście Sonica oraz jego przyjaciół i wrogów, ale znajdą się też tutaj inne gwiazdy ze świata gier oraz popularnych animowanych filmów.
Kluczowym elementem gry jest fakt, że pojazdy, którymi jeździmy, potrafią przybrać 3 wyjątkowe formy, konkretnie: samochodu, łodzi oraz statku powietrznego. Na przestrzeni każdego z wyścigów zwiedzimy więc nie tylko suche lądy, ale i wodne sadzawki i powietrzne przestworza. W grze tego typu nie mogło też rzecz jasna zabraknąć umiejętności specjalnych. Wszystkie postacie mają unikalną moc umiejącą przyspieszyć nasz pojazd bądź staranować/spowolnić pojazd przeciwnika. Aby jej użyć, musimy w całości zapełnić nasz pasek All-Star. Punkty do tego wskaźnika otrzymamy za stylową i nieostrożną jazdę.
Sonic & All-Stars Racing Transformed wspiera lokalny co:op dla maksymalnie 4 graczy na raz. Jeżeli sięgnięcie po kontroler, to przygotujcie się jednak na kilka głębszych westchnień, kiedy wasze dziecko staranuje was swoją umiejętnością specjalną, zaraz przed finałową metą.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 7 roku życia.
Plusy
- Zróżnicowane trasy i ciekawy pomysł na transformację pojazdów.
- Wiele znanych postaci do wyboru.
- Intuicyjne sterowanie.
- Tryb dla wielu graczy.
Minusy
- Czasem rozgrywka może być zbyt wolna.
Plants vs. Zombies: Garden Warfare
Czy zastanawialiście się kiedyś, co wygrałoby walkę pomiędzy inteligentnymi roślinami a zwariowanymi zombie? Dzięki grze Plants vs. Zombies Garden Warfare wydanej na Xboxa 360 szybko poznacie odpowiedź.
Garden Warfare to poboczna odsłona cyklu walk pomiędzy florą i zajadłymi nieumarłymi. W tej części twórcy łączą ze sobą elementy trzecioosobowej strzelanki, gry akcji, oraz strategii. Gracz wciela się tutaj w rolę wybranej rośliny, aby zmierzyć się z wielką hordą umarlaków. Każda wybrana sadzonka, potrafi posadzić obok siebie mniejsze rośliny, które pomogą nam w walce z przeciwnikami.
Dodatkowo roślinki mają w zanadrzu wyjątkowe super moce, pozwalające np. na leczenie sojuszników lub unoszenie się nad całą mapą. Gra Plants vs. Zombies jest utrzymana w kreskówkowej stylistyce i przepięknie animowana. Dużo uwagi poświęcono też tutaj projektom często komicznie wyglądających przeciwników. Na przestrzeni walk zmierzymy się m.in. z takimi dziwakami jak Disco Zombie ze strojem rodem z lat 80, czy z wielkim potworem Yeti-Zombie.
Plants vs. Zombies: Garden Warfare posiada bardzo rozbudowany tryb kooperacji dla 4 graczy, który jest podstawowym trybem rozgrywki.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 7 roku życia.
Plusy
- Oprawa audiowizualna.
- Zabawne projekty przeciwników.
- Tryb dla 4 graczy.
- Wiele unikalnych kwiatków do zwalczania zombie.
Minusy
- Odblokowywanie kolejnych postaci jest trochę zbyt losowe.
FEZ
Fez to mała gra platformowa z elementami logicznymi, która skrywa więcej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Naszym protagonistą w FEZ jest Gomez, czyli mały, biały stworek żyjący spokojnie w swoim świecie 2D. Pewnego dnia, dostaje on jednak szansę na poznanie czegoś nowego — kolejnego, trzeciego wymiaru i nasz śmiałek decyduje się podjąć wyzwanie.
Pierwsze skrzypce w FEZ gra wymieszanie ze sobą pojęć świata 2D i 3D. Gomez potrafi poruszać się tylko w dwóch wymiarach a wszystkie poziomy, które będziemy przemierzać, generowane są już w 3D. Naszym zadaniem jest takie manipulowanie kamerą, elementami ładnie zaprojektowanego świata i uroczym ludzikiem, aby stale rozwiązywać napotkane zagadki. Większość poziomów nie jest trudna, ale twórcy zadbali o to, aby znalazło się tu kilka wymagających łamigłówek.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 3 roku życia.
Plusy
- Wciągające łamigłówki
- Interesujące połączenie światów 2D i 3D.
- Dobrze zaprojektowane poziomy.
Minusy
- Miejscami można się trochę zgubić.
Braid
To nie pierwsza i nie ostatnia platformówka w naszym zestawieniu gier na Xboxa 360 dla dzieci. Na szczęście Braid posiada coś, co wyróżnia go na tle innych podobnych produkcji. W grze popisujemy się oczywiście naszą zręcznością na platformach oraz pokonujemy dwuwymiarowych przeciwników, ale zdecydowanie najważniejszą mechaniką w Braid jest manipulacja czasem.
Każdy odwiedzony w Braid świat rządzi się pod tym względem trochę innymi prawami. W jednym możliwe jest cofanie czasu, a w jeszcze innym kompletne jego zatrzymanie. W poziomach znajdują się też interaktywne magiczne przedmioty, które nie reagują na naszą zabawę czasem. Najczęściej to właśnie z ich pomocą musimy rozwiązać jakąś zagadkę, żeby pomyślnie przejść do kolejnego świata.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 12 roku życia.
Plusy
- Dobre sterowanie.
- Unikalne możliwości sterowania czasem.
- Design poziomów.
- Interesujący styl graficzny.
- Rozwinięta historia.
Minusy
- Identycznie jak w przypadku serii Portal: PEGI 12.
Banjo-Kazooie
Nasza ostatnia gra dla dzieci na Xboxa 360 to hit z lat 90 wyprodukowany przez studio Rareware, czyli Banjo-Kazooie. Produkcja została odnowiona specjalnie na potrzeby konsoli Microsoftu, dzięki czemu otrzymaliśmy dużo ładniejszą grafikę. Gra jest platformówką, w której wcielamy się w tytułowe duo, czyli leniwego misia Banjo, oraz krzykliwego ptaka Kazooie. Nasza kolorowa para musi stawić czoła okrutnej czarownicy Gruntildzie, która wynalazła maszynę do wysysania z ludzi piękna i energii.
W grze zwiedzimy 9 wyrazistych krain takich jak afrykańska wioska, czy cmentarzysko wypełnione zombie. W każdym z tych terenów ukryte są pióra, nuty oraz fragmenty puzzli, po których zebraniu możemy przejść do następnego poziomu. Jak, łatwo się domyślić zadanie to nie będzie takie łatwe, gdyż uparta czarownica zrobi wszystko by rychło zakończyć naszą przygodę. Aby zaradzić sztuczką wiedźmy, trzeba wykazać się sporą zręcznością, refleksem i pomysłowością.
Klasyfikacja wiekowa PEGI: od 3 roku życia.
Plusy
- 9 żywych i świetnie zaprojektowanych światów.
- Precyzyjne sterowanie.
- Ciekawe postacie.
- Muzyka.
Minusy
- Kamera potrafi być problematyczna.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że wśród naszych propozycji znaleźliście odpowiednie gry na Xbox 360 dla dzieci . Po więcej wspaniałych gier przystosowanych dla młodszych odbiorców sprawdźcie nasze najlepsze gry dla dzieci na Nintendo Switch.
WARTO PRZECZYTAĆ: