Koniec z TikTokiem w Montanie! Najpierw Izba Reprezentantów tego stanu przegłosowała ustawę, która go banuje, a teraz gubernator zdecydował się ją podpisać. Platforma zapowiada jednak, że tak łatwo się nie podda.

Gubernator Montany obawia się, że Chiny uzyskują dostęp do danych amerykańskich użytkowników

Gubernator Greg Gianforte potwierdził, że zdecydował się zbanować TikToka. Uzasadnił swoją decyzję chęcią “ochrony danych osobowych i prywatnych mieszkańców Montany przed Komunistyczną Partią Chin“. Ban wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

Od tego momentu TikTok nie będzie mógł działać na terenie Montany. Nowe przepisy wprowadzają ponadto karę 10 000 dolarów dziennie dla sklepów z aplikacjami i innych podmiotów (poza użytkownikami), w tym TikToka, które udostępniałyby możliwość pobrania aplikacji na tym obszarze.

Gianforte zdecydował też o zakazie wykorzystywania na telefonach lokalnych urzędników aplikacji społecznościowych “powiązanych z zagranicznymi przeciwnikami”, w tym WeChatu i Telegrama (kolejno chińskiego i rosyjskiego komunikatora). Ten ban wchodzi w życie szybciej – 1 czerwca 2023.

ByteDance, właściciel TikToka, jest chińskim przedsiębiorstwem, twierdzi jednak, że dane amerykańskich użytkowników nie są przetwarzane w Chinach ani nikt z tamtejszych pracowników TikToka, ani tym bardziej chiński rząd, nie uzyskuje do nich dostępu. Argumenty te zdają się jednak nie przekonywać polityków.

TikTok będzie walczył z zakazem

To pierwszy stan USA, który zdecydował się na taki krok. Warto wspomnieć, że w ostatnich miesiącach wiele krajów i organizacji, w tym m.in. Francja i NATO, zakazały korzystania z aplikacji na sprzęcie służbowym swoich urzędników/pracowników. Podobny zakaz wprowadziła władza federalna USA i ponad połowa amerykańskich stanów (w tym, w grudniu zeszłego roku, Montana).

TikTok w oficjalnym oświadczeniu skrytykował decyzję gubernatora, stwierdzając, że jest ona niezgodna z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Firma nie składa broni, co zapewne będzie oznaczało wejście na drogę sądową (aczkolwiek póki co jeszcze nie zostało to potwierdzone):

Gubernator Gianforte podpisał ustawę, która narusza prawa mieszkańców Montany wynikające z Pierwszej Poprawki, bezprawnie banując TikToka, platformę, która daje siłę setkom tysięcy ludzi w całym stanie.

Chcemy zapewnić mieszkańców Montany, że mogą nadal używać TikToka do wyrażania siebie, zarabiania na życie i znajdowania społeczności, podczas gdy my nadal pracujemy nad obroną praw naszych użytkowników w Montanie i poza nią – TikTok

Co o tym wszystkim sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

TikTok Już dzisiaj zniknie z TikToka większość hitów muzycznych!
Użytkownicy TikToka mogą doznać dzisiaj szoku, ponieważ z platformy znikną najpopularniejsze tytuły piosenek, które wyszły spod szyldu Universal Music. Wiadomo, że powodem jest nieprzedłużenie kontraktu
tiktok ai Twórcy TikToka tworzą własny model Al? OpenAl zablokowało ich konto!
OpenAl zablokowało konto twórców TikToka, czego powodem jest naruszenie licencji. O co dokładnie chodzi? Przyjrzeliśmy się sprawie! Konto ByteDance naruszyło licencję O TikToku nieustannie się
tiktok TikTok testuje możliwość bezpośredniego dawania napiwków twórcom
TikTok ma już opcję dawania napiwków twórcom, ale póki co jedynie w czasie live’ów, czyli nadawania na żywo. Teraz jednak testowany jest bardziej uniwersalny wariant,
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *