Każdy już pewnie słyszał, że Facebook (firma-matka, nie portal) zmienił nazwę na Meta, a Mark Zuckerberg uruchomił metaverse, czyli wirtualny świat rodem z Ready Player One. Kolejne firmy prześcigają się w dostosowywaniu swoich urządzeń do tej nowej rzeczywistości. Jedną z nich jest HTC, które rzekomo planuje na kilka sposobów zintegrować swojego nowego smartfona z metaverse.

HTC chce powrócić na rynek smartfonów z hukiem

HTC już od kilku lat cienko przędzie, jeśli chodzi o smartfony. Firma rzekomo jednak ciężko pracuje, aby wreszcie to zmienić. Jeśli wierzyć doniesieniom o słowach, jakie miał wypowiedzieć główny dyrektor HTC ds. regionu Azji i Pacyfiku Charles Huang na Mobile World Congress 2022, producent chce niedługo ogłosić nowego smartfona z wyższej półki.

Urządzenie ma mieć bliżej niezidentyfikowane funkcje powiązane z metaverse. Nie wiadomo jeszcze, o co właściwie chodzi, ale można zakładać, że chodzi tutaj o jakieś rozwiązania w zakresie rozszerzonej rzeczywistości (AR) lub wirtualnej rzeczywistości (VR).

Wbrew pozorom nie jest to całkowity obrót o 180 stopni. HTC nie bierze się za VR/AR przypadkiem, a już jest dużym graczem na tym rynku – po prostu jeszcze nie w zakresie smartfonów.

Wystarczy chociażby wspomnieć o całkiem nieźle przyjętych goglach wirtualnej rzeczywistości HTC Vive (swoją drogą, niedawno rywal HTC na rynku gogli VR, Oculus zmienił nazwę na Meta Quest – jego właścicielem jest Meta, czyli dawny Facebook).

Wszystko to zgrywa się z oficjalnym ogłoszeniem na MWC “Viveverse”, czyli konceptu metaverse który ma zbierać do kupy różne rozwiązania związane z m.in. NFT, 5G, VR i innymi nowoczesnymi technologiami.

htc vivoverse
Źródło: HTC

W ostatnich latach HTC tworzyło głównie smartfony kompatybilne z blockchain

HTC w ostatnich latach wypuszczało na rynek różne smartfony z linii Exodus. Ich głównym wyróżnikiem była mocna integracja z blockchain (zapraszamy przy okazji do artykułu wyjaśniającego, czym jest technologia blockchain).

Co to oznacza w praktyce? M.in. zdecentralizowane aplikacje („Dapps”) i wbudowany portfel na kryptowaluty. Do tego smartfony Exodus mogły uruchamiać węzły blockchain, a nawet służyć jako mini-koparki kryptowalut (wykopujące mikroskopijną ich ilość).

Jak łatwo się domyślić, te modele nie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Jest prawdopodobne, że w ramach metaverse, czy też Viveverse, też wykorzystywane będą pewne elementy związane z blockchain.

Natomiast wygląda na to, że HTC się poddało, jeśli chodzi o robienie z technologii blockchain mocnego punktu nowych smartfonów. Nie sposób nie oprzeć się wrażeniu, że od czasu, gdy Google w 2017 roku zakupiło znaczną część smartfonowego zespołu HTC, firma nie ma zbytnio pomysłu na siebie w zakresie tych urządzeń.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jak uważacie – jakie funkcje związane z metaverse mogą pojawić się w nowym smartfonie HTC? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *