Samsung Galaxy Fold, czyli składany smartfon od Samsunga, zadebiutował 22 października 2019 roku. Zebrał znacznie lepsze recenzje niż jego pierwotna wersja, którą krytykowano za niską jakość wykonania i generalną awaryjność. Cena jest zaporowa (w okolicach 9 tysięcy złotych), więc ciężko przewidywać, że stanie się on powszechnym widokiem. Mimo wszystko inni producenci zdecydowali się iść za ciosem i też wypuścić swoje składane smartfony. Jednym z nich jest Huawei ze swoim Huawei Mate X, o którym słyszeliśmy już wcześniej, ale teraz poznaliśmy między innymi datę premiery (niestety nie na rynku europejskim). Wobec tego jaka jest specyfikacja Huawei Mate X, kiedy będzie jego premiera i jak wypada on w porównaniu do składanego smartfona konkurencji?

Premiera Huawei Mate X

Samsung Galaxy Fold jest już dostępny, więc Huawei nie chciało ewidentnie być znacznie do tyłu. Premierę tego urządzenia zapowiedziano bowiem na 15 listopada 2019 roku. Niestety, póki co będzie to jednak tylko premiera na rynku chińskim. Nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) smartfon ten zadebiutuje w Ameryce czy Europie.

Cena Huawei Mate X

Wiadomo już, że Mate X będzie kosztował 16,999 jenów chińskich. W przeliczeniu jest to około 9240 złotych, a wiec ceną składany smartfon od Huawei nie odstaje szczególnie od Samsunga Galaxy Fold. Wciąż jest to jednak kwota ogromna jak na smartfony, jest to więc rozwiązanie głównie dla osób bardzo bogatych bądź pasjonatów nowinek technologicznych.

Huawei Mate X – specyfikacja

O specyfikacji Huawei Mate X wiemy tak naprawdę już niemal wszystko i trzeba przyznać, że może ona robić pewne wrażenie. Czego jednak innego można by się spodziewać po tak drogim smartfonie? W dalszej części tego artykułu poznacie cenę tego urządzenia, która może was niestety do niego zniechęcić.

  • Ekran: 8 cali
  • Procesor: Huawei HiSilicon Kirin 980
  • Aparat: Tylni 40MP + 16MP + 8MP
  • RAM: 8GB
  • Pojemność: 512GB
  • Bateria: 4500mAh
  • System: Android 9.0

Zwrócić uwagę można przede wszystkim na pojemną baterię, duży ekran (w trybie rozłożonym) i potencjalnie bardzo dobry aparat.

Warto zauważyć, że Mate X ma na pokładzie nie tak popularnego wśród high-endowych smartfonów Snapdragona 855, a autorskie Huawei Hisilicon Kirin 980 – ośmiordzeniowy procesor, z dwoma rdzeniami 2.6GHz, dwoma 1.92GHz i czterema 1.8GHz.

Huawei Mate X kontra Samsung Galaxy Fold – porównanie

Jak składany smartfon Huawei wypada w porównaniu ze swoim największym konkurentem? Pozwólmy liczbom mówić same za siebie, a każdy będzie mógł wysnuć własne wnioski.

Prędkość zegarów procesora smartfona Huawei została już wcześniej podana. Jeśli zaś chodzi o analogiczne dane dla Galaxy Folda, to są one następujące: jeden rdzeń 2.84GHz, trzy rdzenie 2.42GHz i 4 rdzenie 1.8GHz. Smartfon Samsunga może się pochwalić znacznie szybszym pobieraniem i ładowaniem plików. Pod tym względem Huawei zostało więc w oczywisty sposób pokonane.

Pojemność baterii Galaxy Folda to 4,380mAh w modelu LTE i 4,235mAh w modelu 5G, zaś Huawei 4500mAh. Różnica więc jest, chociaż niewielka, ale w praktyce która bateria będzie się lepiej trzymała dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Oba urządzenia korzystają z systemu Android 9.0 i mają pojemność 512GB, pod tym względem zaistniał więc remis.

Pewną przewagę pod względem ekranu udało się za to zdobyć Huawei, ponieważ w trybie rozłożonym będzie on miał aż 8 cali, zaś w Samsungu – 7,3. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dla niektórych może to być zaleta, dla innych – mimo wszystko wada.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, to na prowadzenie wysuwa się Galaxy Fold. Ma on bowiem 12GB RAMu, a więc aż o 4GB więcej niż konkurent od Huawei.

W zakresie aparatów co prawda Huawei Mate X ma przewagę, ale tylko jeśli brać pod uwagę jedynie megapiksele. Galaxy Fold również ma z tyłu trzy aparaty: dwa 12MP (jeden z obiektywem szerokokątnym, jeden z teleobiektywem) i jeden 16MP (z obiektywem ultraszerokokątnym). W praktyce wbrew pozorom nie musi to świadczyć o wykonywaniu przez niego lepszych zdjęć czy nagrań. Pożyjemy, zobaczymy.

Podsumowując, w tym porównaniu wynik to… 4:4. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że Samsung uzyskał punkty za tak ważne elementy specyfikacji jak RAM czy procesor, zaś Huawei – niewielką przewagę pod względem pojemności baterii i większy ekran.

Podsumowanie

Czy Huawei Mate X ma szansę zawojować rynek smartfonów? Cóż, raczej nie. Niewątpliwie samo Huawei, tak jak i zresztą Samsung ze swoimi Galaxy Foldami, nie liczy wcale, że smartfony te przebiją się do mainstreamu i będzie je za chwilę nosił w kieszeni każdy. Pamiętajmy jednak, że póki co Samsung Galaxy Fold nawet mimo wysokiej ceny sprzedaje się jak ciepłe bułeczki, więc czemu to samo nie miałoby spotkać alternatywy od Huawei? Co prawda rozczarowywać może chociażby mniejsza pamięć RAM czy słabszy od konkurencji procesor, ale tak naprawdę to, który ze składanych smartfonów jest wydajniejszy i mniej awaryjny wyjdzie w praniu dopiero za jakiś czas.

Póki co składane smartfony są raczej eksperymentem, śmieszną ciekawostką, która większość osób zaciekawi albo rozbawi, ale niekoniecznie skłoni do zakupu. Możliwe jednak, że w perspektywie najbliższych kilkunastu lat takie telefony (jeśli wcześniej po prostu nie znikną ze sceny kompletnie) znacznie potanieją i staną się dostępne dla mas, a wtedy kto wie? Jak sądzicie – czy składane smartfony kiedyś staną się standardem?

Źródło obrazka: Huawei

Udostępnij

administrator

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *