Obecnie wiele osób decyduje się na zainstalowanie w swoim komputerze dwóch dysków — jednego na system, jednego na dane. Swego czasu tłumaczyliśmy także, jak zainstalować Windows 10. Żeby jednak dobrze dobrać pojemność dysku systemowego, trzeba najpierw ustalić, ile miejsca zajmuje Windows 10, aby nie okazał się on później za mały.

Już na wstępie można powiedzieć, że “dziesiątka” jest znacznie cięższym systemem niż wszyscy jej poprzednicy, zwłaszcza po wielu aktualizacjach. Poniżej wyjaśnimy Wam dokładnie, ile miejsca zajmuje Windows 10 i od czego to zależy. Zapraszamy!

Ile miejsca zajmuje Windows 10?

To, ile miejsca zajmuje Windows 10, zależy między innymi od jego typu (czy jest to opcja 32-bitowa, czy też 64-bitowa) oraz wersji (“czysty” system zawsze waży mniej niż system po kilku dużych aktualizacjach).

Sam Microsoft wskazuje w wymaganiach dla systemu Windows 10, że niezbędna przestrzeń dyskowa wynosi 16 GB dla 32-bitowego lub 32 GB dla 64-bitowego systemu operacyjnego. Są to wymagania dla najnowszej wersji Windowsa — warto wiedzieć, że jeszcze kilka lat temu, w 2019 roku, rekomendowane było zaledwie 10GB, natomiast zmieniło się to wraz z “rocznicową” aktualizacją 1903.

Oczywiście, to, ile miejsca zajmuje Windows 10 według rekomendacji, a ile naprawdę może się nieco różnić. W naszym przypadku folder “Windows” na dysku systemowym, przy najnowszej wersji systemu operacyjnego, zajmuje nieco mniej niż 32GB, a mianowicie 27,5GB. Pewnie zmieni się to jednak wraz z kolejnymi aktualizacjami (wciąż system Windows 10 otrzymuje je regularnie, mimo że dla wielu osób dostępny jest już Windows 11), dlatego te wymagane 32GB wolnego miejsca (dla wersji 64-bitowej) warto mieć.

Ile zajmuje Windows 10 – podsumowanie

Wiemy już, ile zajmuje Windows 10. Jak widać, nie jest on małym systemem i trzeba przygotować na niego trochę miejsca. Wybierając dysk do komputera czy laptopa, trzeba pamiętać o systemie operacyjnym. Można trzymać go na osobnej partycji systemowej (partycję utworzymy za pomocą panelu sterowania – przeniesie on nas do narzędzia do zarządzania dyskami) lub razem z innymi plikami.

Jeśli chodzi konkretnie o to, ile wazy Windows 10, to obecnie waży on 32GB (w praktyce trochę mniej, ale wymagana przestrzeń dyskowa ciągle wzrasta), czyli zdecydowanie więcej niż w przypadku Windowsa 8.1 czy 7. Na szczęście wciąż jednak nie ma absolutnej tragedii, biorąc pod uwagę niską cenę dysków i  nawet najmniejszy dysk SSD (czyli zazwyczaj jest to 128GB) bez problemu wystarczy na system operacyjny i jeszcze garść różnych programów.

Jeśli zainteresował Was ten artykuł, być może trafi w Wasze gusta również ten, w którym omawialiśmy pojedynek Windows 10 Home vs Pro i tłumaczyliśmy różnice między tymi rodzajami systemu operacyjnego. Gdybyście mieli jakieś sugestie czy pomysły w zakresie kolejnych materiałów, które powinniśmy przygotować, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

microsoft surface book 3 Recenzja Microsoft Surface Booka 3 15” – hybrydowego laptopa za ponad 10 tysięcy złotych
Już wcześniej mieliśmy okazję recenzować dla Was produkty z rodziny Microsoft Surface, w tym m.in. Microsoft Surface Laptopa 3. Teraz kontynuujemy tę serię, prezentując Wam
Laptop z Windows Vs Macbook. Zobacz, co wybrać!
Biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę rynkową, wybór laptopa może być dosyć sporym wyzwaniem. Obecnie dostępne są setki modeli z różnorodnymi funkcjonalnościami, parametrami oraz systemami operacyjnymi
xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *