Jeżeli czytasz ten artykuł, to najpewniej przypadkiem znalazłeś na swoim komputerze Intel Rapid Storage Technology i zastanawiasz się, czym jest i do czego służy. Jak to często bywa, nawet oprogramowanie zaufanych firm w nadmiernej ilości będzie spowalniać komputer, więc nie ma nic złego w sprawdzeniu, czy to potrzebne. Dobrze wiedzieć, jak działa twój komputer i co w nim czyha!

Intel Rapid Storage Technology – co to jest?

Intel Rapid Storage Technology (w skrócie Intel RST) to sterowniki, które sprawiają, że twoje dyski twarde (HDD i SSD) podłączone złączem SATA pracują poprawnie i szybko. Z reguły zostaną zainstalowane wraz z systemem operacyjnym lub podstawowym pakietem sterowników zaraz po instalacji systemu. Często przychodzą w komplecie z aplikacją Intel Optane Memory and Storage Management.

Intel(r) Rapid Storage Technology, to technologia opracowana przez firmę Intel, która umożliwia szybszy i bardziej efektywny dostęp do danych zapisanych na dysku twardym. Technologia Intel RST zapewnia wyższy poziom wydajności, nawet w przypadku bardzo dużych plików. Intel RST umożliwia również tworzenie kopii zapasowych plików, aby zapobiec utracie danych w przypadku awarii systemu. Technologia ta jest również wykorzystywana do obsługi lepszej wydajności w trybie RAID.

Czy Intel® Rapid Storage Technology jest potrzebny?

To skomplikowane pytanie. Czy Intel Rapid Storage Technology jest potrzebny? W systemie zero-jedynkowym nie, ale lepiej go mieć niż nie mieć. Komputer będzie bez problemu działał bez tego oprogramowania, ale korzyści płynące z używania go zdecydowanie przewyższają jedyną malutką wadę, jaką będzie kompletnie nieodczuwalne spowolnienie systemu. W końcu Intel Rapid Storage Technology przyśpiesza dyski, co się przekłada na szybsze działanie!

Intel Rapid Storage Technology (RST) jest oprogramowaniem, które zapewnia wyższy poziom wydajności, niezawodności i wygody przy pracy z dyskami twardymi i innymi nośnikami pamięci masowej (polecamy do lektury nasz artykuł, w którym omawiamy rodzaje dysków twardych). W zależności od konfiguracji sprzętu można zdecydować, czy Intel RST jest potrzebny. Jeśli nie ma żadnych problemów z działaniem dysku twardego, może nie być konieczne jego zainstalowanie. Jednak jeśli system nie działa poprawnie, zaleca się zainstalowanie i włączenie tego oprogramowania.

Intel Rapid Storage Technology driver download – skąd ściągnąć?

Najlepszym miejscem do ściągnięcia Intel Rapid Storage Technology driver jest po prostu strona firmy Intel. Zwróćcie tylko uwagę, żeby ściągnąć wersję odpowiednią dla swojego systemu operacyjnego! Na stronie wszystko jest odpowiednio wyjaśnione.

Również na stronie firmy Intel znajdziecie do ściągnięcia wersję z oprogramowaniem Intel Optane Memory and Storage Management.

Sterowniki i oprogramowanie muszą pasować do serii twojego procesora.

Czym się różni Intel Optane Memory and Storage od Intel(r) Rapid Storage Technology?

Intel Optane Memory and Storage to oprogramowanie służące do przyspieszania działania komputerów. Aby Intel Optane Memory and Storage zadziałał, trzeba najpierw przeprowadzić pojedynczy skan dysków twardych obecnych w komputerze.

Intel Rapid Storage Technology to sterowniki, które poprawiają prędkość transferu plików z dysku oraz wydajność systemu przez wirtualne połączenie wszystkich dysków twardych obecnych w komputerze (podłączonych złączem SATA) w jeden dysk logiczny.

Dwie główne różnice między Intel Optane Memory and Storage i Intel Rapid Technology są następujące:

 • Intel Optane Memory współpracuje tylko z systemami stworzonymi z myślą o działaniu z tym oprogramowaniem, podczas gdy Intel Rapid Storage Technology działa z różnymi konfiguracjami systemów.
 • Intel Optane Memory został zaprojektowany do przyspieszenia dostępu oraz czasu reakcji twardych dysków, natomiast Intel Rapid Storage Technology poprawia wydajność pamięci masowych poprzez łączenie dysków za pomocą konfiguracji RAID.

Intel Rapid Storage Technology – czy wyłączyć?

Nie, nie ma to większego sensu. Tak jak wspomniałem wcześniej – komputer będzie działał bez tych sterowników i oprogramowania, ale jedyna maleńka wada, czyli zajęcie zasobów jest niwelowana przez przyspieszenie pracy systemu Windows.

Największą różnicę odczują jednak nie użytkownicy komputerów domowych, które mają wbudowany jeden-dwa dyski twarde, a użytkownicy serwerów. W serwerach połączenie kilku dysków za pomocą konfiguracji RAID może dać różnicę zauważalną gołym okiem.

Intel Rapid Storage Technology dla serwerów

Intel Rapid Storage Technology może łączyć wiele dysków tym samym jego działanie będzie zauważalne bardziej przy maszynach serwerowych niż komputerach osobistych. Poprawa czasów dostępu do informacji zapisanych na różnych dyskach sprawia, że znacząco zmniejsza się wymagany czas oczekiwania na odpowiedź serwera.

Dodatkowo Intel Rapid Storage Technology pomaga zmaksymalizować pojemność i skalowanie pamięci masowej serwera, co pozwala lepiej wykorzystać zasoby i zwiększyć wydajność pamięci masowej. Oprogramowanie to zapewnia zaawansowaną ochronę danych i zwiększa odporność na błędy, pomagając zapewnić integralność i niezawodność danych.

Intel Rapid Storage Software jest również kompatybilne z innymi technologami firmy Intel jak Intel Data Migration i Intel Volume Management, czym zapewnia kompleksowe zarządzanie i optymalizację pamięci masowej.

Co zrobić, gdy Intel Rapid Storage Technology driver nie działa?

Jak z każdym oprogramowaniem bywa, tak i z Intel Rapid Storage Technology może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu przestanie działać. Jeżeli zauważyliście problemy z działaniem lub aplikacja wprost wyświetla błędy, możecie w łatwy sposób to naprawić. Poniżej przedstawiam dwa podstawowe sposoby na to, jak radzić sobie w sytuacji, gdy Intel Rapid Storage Technology driver nie działa.

Sposób pierwszy: aktualizacja sterownika Intel RST. Niestety w przypadku tego sterownika nie da się zaktualizować go automatycznie. Najpierw trzeba odinstalować stary.

 • Otwórz Menedżer urządzeń (np. przez naciśnięcie skrótu Win + X lub wyszukanie go w menu Start).
 • Znajdź i rozwiń Kontrolery magazynu (bądź Katalog dysków).

intel rapid storage technology driver

 • Kliknij prawym przyciskiem na Intel RST i z rozwijanego menu wybierz Odinstaluj urządzenie.
 • Ściągnij nowy sterownik Intel Rapid Storage Technology. Możesz go znaleźć pod linkami wspomnianymi wcześniej. Jeśli masz laptopa lub zestaw komputerowy od producenta, może być wymagany sterownik dopasowany do twojego systemu.
 • Zainstaluj sterownik.
 • Uruchom ponownie komputer.

Sposób drugi: zresetowanie usługi.

 • Naciśnij skrót klawiszowy Win + R, a następnie w oknie Uruchom wpisz komendę services.msc.

intel(r) rapid storage technology

 • W otwartym oknie znajdź wpis Technologia pamięci Intel Rapid. Kliknij prawym przyciskiem i z rozwijanego menu wybierz Właściwości.
 • W zakładce Ogólne zmień typ uruchamiania na automatyczny. Zapisz to ustawienie klikając OK.

Intel Rapid Storage Technology – podsumowanie

Intel Rapid Storage Technology to jedna z tych technologii, która nie rzuca się w oczy, ale wpływa pozytywnie na nasz komputer. Z tego powodu można jej nie zauważyć, a potem zastanawiać się: Intel Rapid Storage Technology – co to? Mamy nadzieję, że udało nam się to dobrze wyjaśnić!

WARTO PRZECZYTAĆ:

windows 12 intel Dyrektor finansowy Intela sugeruje, że Windows 12 pojawi się w 2024 roku
Dyrektor finansowy Intela udzielił wywiadu podczas Citi 2023 Global Technology Conference. Stwierdził on tam, że nadchodzący rok będzie ekscytujący zwłaszcza dla systemu Windows. Wypowiedź odnosiła
intel arc a580 Intel Arc A580 — premiera nowej karty za około 1000 zł
Plotki o tej karcie graficznej krążyły po Internecie już od kilku dobrych tygodni. A teraz bez większych fanfar Intel zdecydował się zaprezentować ją oficjalnie. Poznajcie
Poważna luka w procesorach marki Intel
[AKTUALIZACJA 04.01.2018] – Nie tylko Intel, ale również AMD i ARM – o luce bezpieczeństwa w procesorach Wszystkie procesory, które w ciągu ostatniej dekady wyjechały z
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *