Na całym świecie, w tym także w Polsce, rośnie popularność tzw. inteligentnych domów. To nic innego, jak nieruchomości wyposażone w zaawansowane technologicznie systemy, w skład których wchodzi wiele czujników i innych akcesoriów, a z tym wszystkim łączy się jednostka sterująca, czyli kontroler.

Co można usprawnić w inteligentnym domu?

Technologia z zakresu smart home rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok daje coraz większe możliwości. Na początek swojej przygody warto jednak postawić przede wszystkim na klasyczne, niezbędne rozwiązania, a dopiero potem, w razie potrzeby, rozbudowywać swój projekt o kolejne elementy.

Bardzo popularne jest przede wszystkim usprawnianie domu w takich aspektach, jak kontrola temperatury. Bardzo użyteczny jest w tym zakresie czujnik multisensor (np. RCM-21 z podstawką magnetyczną), który jest w stanie wykrywać i mierzyć nie tylko temperaturę w danym pomieszczeniu, ale też takie czynniki, jak wilgotność i ciśnienie, a nawet natężenie światła. Wartym uwagi rozwiązaniem może być także czujnik zalania.

To jednak nie wszystko. Za pomocą innych elementów wyposażenia inteligentnego domu, można między innymi, kontrolować otwieranie i zamykanie drzwi (poprzez radiowy czujnik kontaktronowy) czy opuszczanie rolet (za pomocą radiowego sterownika rolet). Są też produkty, które umożliwiają łatwe sterowanie taśmami RGB i innymi elementami oświetlenia.

Opcji jak widać, jest bardzo wiele. Nie trzeba oczywiście korzystać ze wszystkich z nich – inteligentny dom powinien być przede wszystkim dopasowany do naszych preferencji i potrzeb. Właściwe dobranie poszczególnych elementów inteligentnego domu sprawi, że wszystkie z nich będą ze sobą bezproblemowo współpracować, tworząc jedną, spójną całość.

Żeby jednak było to możliwe, oprócz czujników (a także pilotów czy nadajników klawiszowych) musimy koniecznie wyposażyć się w kontroler, na przykład kontroler Exta Life od firmy ZAMEL. Jak wspomniano już na początku, można powiedzieć, że jest on mózgiem całej operacji i tworzy ze wszystkich podłączonych do niego elementów, wspólny ekosystem.

Jakie korzyści może przynieść zainwestowanie w smart home?

Największą zaletą inteligentnych domów jest ich wygoda. Ta technologia po prostu ułatwia życie, a także oszczędza czas. Zapalanie światła, sprawdzanie temperatury i poziomu wilgotności, sterowanie multimediami – dzięki właściwemu zaprojektowaniu systemu smart home, możemy wykonywać te czynności zdalne, za pomocą własnego smartfona.

Nie tylko bez ruszania się z kanapy, ale nawet w sytuacji, kiedy na przykład jesteśmy w pracy czy w podróży i chcemy sprawdzić, czy z naszym domem lub mieszkaniem jest wszystko w porządku. Zresztą nie tylko z domem czy mieszkaniem – systemy smart home są także z powodzeniem wykorzystywane w różnego rodzaju biurach i magazynach. Pozwalają ciąć koszty, a do tego zwiększają efektywność funkcjonowania firmy.

Dodatkowo, jeśli coś okaże się być nie tak, mając ciągły podgląd na sytuację w nieruchomości, będziemy w stanie szybko dostrzec nieprawidłowości i odpowiednio zareagować. Wycieki gazu, zalania, kradzieże, pożary – tego typu wydarzenia mogą mieć potencjalnie bardzo poważne konsekwencje, więc im szybciej je wykryjemy, tym lepiej. Niektóre systemy smart home, kiedy wykryją na przykład zbyt wysoką temperaturę lub inne niepokojące parametry, od razu informują o tym właściciela, w związku z czym, nie trzeba z własnej inicjatywy, co chwilę zaglądać do telefonu.

Warto także jeszcze raz podkreślić elastyczność tego typu systemów. W każdej chwili możemy rozbudować je o kolejne elementy, takie jak na przykład kamera wewnętrzna lub zewnętrzna, jeśli uznamy, że są nam one potrzebne. Ogranicza nas tak naprawdę tylko budżet i kreatywność.

Czy stworzenie (i obsługa) inteligentnego domu jest skomplikowane?

Czujniki, kontrolery, nadajniki, piloty – te wszystkie nazwy mogą dla nas brzmieć obco i tajemniczo. Nie ma jednak powodu do obaw. Zaprojektowanie swojego wymarzonego inteligentnego domu i wdrożenie wybranych rozwiązań, nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W związku z rosnącą popularnością tego typu technologii, Internet przepełniony jest rzetelnymi, wartościowymi poradnikami na ten temat.

Wystarczy odrobina zaangażowania i chęci pogłębiania swojej wiedzy, aby przekształcić swój dom w ekosystem, który jeszcze niedawno mogliśmy oglądać tylko w filmach. Szczegółowe informacje na temat procesu tworzenia swojego smart home można znaleźć m.in. w artykule „Jak stworzyć własny inteligentny dom i czemu nie jest to takie trudne?”. Zawsze można także poprosić o pomoc specjalistów z tej dziedziny.

Producenci urządzeń i akcesoriów dla inteligentnych domów wiedzą, że ich produkty muszą być intuicyjne i łatwe w obsłudze dla wszystkich, nie tylko dla fanów nowinek technologicznych. Dlatego też nie trzeba się bać, że sobie w tym zakresie nie poradzimy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nowości od Apple: cztery nowe iPhone’y, HomePod Mini i nie tylko
W zeszłym miesiącu Apple zaprezentowało m.in. nowe Apple Watche. Teraz, na wydarzeniu o nazwie “Hi, Speed”, firma przedstawiła coś jeszcze bardziej oczekiwanego: nowe iPhone’y (spodziewano
Wideodomofon BAS-IP – co warto o nim wiedzieć?
Domofony IP to nowoczesne urządzenia, które coraz częściej pojawiają się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i nieruchomościach o przeznaczeniu komercyjnym. Pozwalają one za pomocą specjalnej
Która aplikacja do kamer IP jest najlepsza?
Prawie każdy użytkownik smartfonu choć raz używał swojej kamerki. Samo uruchomienie jej na danym sprzęcie nie należy do trudnych zadań. Jedyne, co trzeba zrobić to
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *