Tradycyjne odkurzacze są ciężkie i wymagają ręcznej obsługi, żeby wykonać czynność, za którą większość z nas nie przepada. Projektanci sprzętów idą obecnie w kierunku tworzenia rozwiązań, dzięki którym nasza rola w wykonywaniu pewnych zadań jest ograniczona do minimum. Naczynia wyczyści zmywarka, trawę zetknie automatyczna kosiarka, a podłogi wyczyścić może inteligentny odkurzacz. Jednym z rozwiązań tego typu jest Mi Robot, czyli sprzęt od firmy Xiaomi.

Jakich prac domowych najbardziej nie lubimy?

W czerwcu 2019 roku Kantar przeprowadził badanie na temat obowiązków domowych. Na czołowych pozycjach wśród najbardziej lubianych zajęć znalazły się:

 • gotowanie – 34 proc.,
 • podlewanie kwiatów – 28 proc.,
 • codzienne zakupy żywnościowe – 21 proc.,
 • odkurzanie – 17 proc.,
 • rozwieszanie prania – 16 proc.

Respondenci nie przepadają natomiast za takimi czynnościami jak:

 • mycie okien – 36 proc.,
 • sprzątanie łazienki – 30 proc.,
 • zmywanie naczyń – 25 proc.,
 • mycie podłóg – 23 proc.,
 • zmiana pościeli – 18 proc.,
 • odkurzanie – 17 proc.

Wyniki te można uznać za zaskakujące, gdyż okazuje się, że tyle samo osób wskazało odkurzanie jako najbardziej lubiany z obowiązków domowych, jak i najbardziej nielubiany. Nie można jednak zapominać o tym, że nowoczesne odkurzacze nie tylko zamiatają, ale również mogą myć podłogi, tak więc wykonują dwie czasochłonne prace na raz. To już powinien być wystarczający argument do tego, żeby zainwestować w taki produkt, ale to nie wszystkie zalety tego typu urządzeń. Sprawdźmy, jakie są ich możliwości i na co warto zwrócić uwagę, wybierając takie sprzęty.

Inteligentny odkurzacz – dlaczego warto go mieć?

Klienci, którzy planują zakup inteligentnego odkurzacza, mają wiele pytań. Jak to możliwe, że taki sprzęt nie spadnie ze schodów? Jak długo może działać? Co się dzieje, kiedy rozładuje się w nim bateria? Wątpliwości te są oczywiście słuszne, gdyż nie mając doświadczenia z takimi sprzętami, trudno sobie wyobrazić, jak one działają i jak nimi sterować. W sklepie https://mi-store.pl dostępne są dwa modele odkurzaczy automatycznych. Wybierając takie urządzenia, warto zwrócić uwagę na szereg parametrów:

 • Zmywanie i zamiatanie – jak wspomnieliśmy, sprzęt ten może nie tylko odkurzać, ale również myć podłogi. Tylko czy jest on w stanie rzeczywiście doczyścić posadzkę? Zdecydowanie tak – urządzenie to poradzi sobie z większością zabrudzeń. Problem może się pojawić co najwyżej w przypadku zaschniętych plam, które są na podłodze od dłuższego czasu.
 • Pojemność baterii – odkurzacze inteligentne są bezprzewodowe, wyposażone w akumulator. Im większa ich pojemność, tym lepiej. Ważne, żeby sprzęt potrafił wyczyścić podłogi, zanim się rozładuje. Akumulator o pojemności 3200 mAh najczęściej wystarcza na około godzinę pracy. I tutaj należy ocenić, czy to odpowiedni czas na doprowadzenie do czystości całej powierzchni mieszkania, czy domu w naszym przypadku.
 • Powrót do bazy – kiedy akumulator jest niemal wyczerpany, to sprzęt powinien powrócić do bazy i rozpocząć ładowanie. Oznacza to, że odkurzacz nie zakończy swojej pracy tam, gdzie bateria się wyczerpie, lecz wróci do bazy, żeby naładować akumulator.
 • Wybór trybu pracy – sprzęt może tylko odkurzać lub tylko mopować albo wykonywać obie czynności.
 • System nawigacji LDS – to najnowocześniejsza technologia mapująca przestrzeń nawet wtedy, gdy jest ciemno. Sprzęt zapisze mapy pomieszczeń i zaplanuje najbardziej wydajny sposób czyszczenia.
 • Zdalne sterowanie przez aplikację – obsługa odkurzacza przez telefon? Tak, to jest możliwe. W przypadku sprzętów Xiaomi wystarczy wykorzystać do tego aplikację Mi Home. Dzięki temu można rozpocząć odkurzania wtedy, kiedy jesteśmy poza domem – wystarczy skorzystać z odpowiedniej funkcji w aplikacji.
 • Czujniki – odkurzacz musi być obowiązkowo wyposażony w wiele rozwiązań, dzięki którym sprzęt nie spadnie z wysokości czy nie będzie obijać ścian. Urządzenie  powinno posiadać także czujnik kolizji, czujnik przyśpieszenia, zapełnienia pojemnika czy radarowy.
 • Siła ssania – najlepiej, żeby wynosiła powyżej 2000 Pa. To m.in. od tego parametru uzależniona jest wydajność odkurzania. Tzn. im wyższa wartość podciśnienia, tym sprzęt szybciej i dokładniej poradzi sobie z czyszczoną powierzchnią, w tym nawet z mikropyłami.
 • Pokonywanie przeszkód – na podłodze znajdują się listwy, mogą pojawić się również inne przeszkody. Odkurzacz powinien dawać sobie z nimi radę, tj. pokonywać dywany, prowadnice. Dzięki temu właściciel nie będzie musiał ingerować w zamiatanie czy mopowanie – sprzęt wykona to zadanie bez pomocy.
 • Określenie obszaru do czyszczenia – korzystając ze wspomnianej aplikacji Mi Home, można określić obszar do sprzątania. Tzn. odkurzacz nie musi czyścić całego mieszkania, lecz tylko wybrane pomieszczenia.

Odkurzacz tradycyjny kontra inteligentny

Tak naprawdę sprzęty te diametralnie się różnią. Tradycyjny odkurzacz jest ciężki, przewodowy, ma długą rurę i zajmuje sporo miejsca. Sprzęt automatyczny jest bezprzewodowy, nie wymaga dużej powierzchni, a jego nowoczesny wygląd powoduje, że może stać na widoku i stanowić dodatek w aranżacji pomieszczenia. Tego sprzętu nie trzeba nigdzie chować. Wręcz przeciwnie – można go tak zaprogramować, żeby odkurzał zawsze w ustalonym dniu o danej godzinie.

Tradycyjne sprzęty są ciężkie, co sprawia problem, kiedy trzeba je przenosić z jednego piętra domu na drugie – w przypadku inteligentnego odkurzacza nie jest to kłopot – waży on zaledwie kilka kilogramów. Do czyszczenia schodów lepiej jednak sprawdzi się ręczny odkurzacz bezprzewodowy, np. Mi Handheld Vacuum Cleaner, który szybko i wygodnie wyeliminuje zabrudzenia z takiej powierzchni.

Udostępnij

administrator

1 Comment

 • Agnucha, 12 lipca 2020 @ 09:27 Reply

  Dawno się pozbyłam tradycyjnego odkurzacza na rzecz roomby. Nie dość, że zajmuje mniej miejsca to jeszcze jest dokładana i nie potrzebuje mojej pomocy do sprzątania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *