Wszechobecne reklamy, blokady regionalne na wybrane treści czy konieczność połączenia się z publiczną siecią Wi-Fi sprawiają, że warto skonfigurować VPN na iOS, dzięki któremu ukryjemy swoją tożsamość i zadbamy o bezpieczeństwo danych. Jak ustawić darmowy VPN iOS, do czego dokładnie go używać i na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej usługi? Oto wszystko, co warto wiedzieć o iOS VPN.

iOS VPN – w jakim celu używać?

Jak używać VPN? Korzystanie z VPN na urządzeniach z systemem iOS to nie tylko kwestia zabezpieczenia danych. iOS VPN niesie ze sobą kilka dodatkowych korzyści, które wpływają na komfort użytkowania i bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu. Oto najważniejsze z nich:

 • Bezpieczeństwo w otwartych sieciach Wi-Fi – korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci chociażby darmowego VPN na iOS to proszenie się o kłopoty. Hakerzy mogą bowiem przechwycić nasz ruch sieciowy i pozyskać np. dane do logowania do bankowości internetowej. Darmowe VPN na iOS (a jeszcze lepiej, gdy korzystamy z płatnej usługi) pozwalają zaszyfrować transmisję danych, zapewniając bezpieczne korzystanie z internetu. W takim przypadku nawet jeśli ktoś przechwyci nasze połączenie, to nie wejdzie w posiadanie danych, gdyż będą one zaszyfrowane.
 • Ochrona prywatności – VPN maskuje rzeczywiste IP, co sprawia, że trudniej jest śledzić nasze poczynania online. Dzięki temu zyskujemy większą kontrolę nad swoją prywatnością, zabezpieczając się np. przed śledzeniem przez skrypty reklamowe i zostawiamy mniej śladów na temat naszej aktywności w sieci.
 • Dostęp do ograniczonych treści – niektóre usługi streamingowe, strony internetowe czy aplikacje mogą być ograniczone geograficznie. VPN umożliwia ominięcie tych niedogodności dzięki możliwości wybrania adresu IP z innego państwa, pozwalając cieszyć się treściami dostępnymi w określonych regionach.
 • Niższe ceny w wybranych witrynach – iOS VPN może także pomóc w uzyskaniu niższej ceny na interesujący nas produkt lub usługę. Część sklepów i portali internetowych działa w taki sposób, że podnosi kwotę, gdy widzi, że jesteśmy zainteresowani zakupem. W takim przypadku wystarczy zmienić adres IP na nowy, by uzyskać niższą cenę. Patent ten działa też w przypadku biletów lotniczych. Często kupując je jako klient innego kraju, dzięki wykorzystaniu iOS VPN za ten sam lot zapłacimy mniej.

darmowy vpn ios

iOS VPN – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wybierając odpowiedni VPN na iOS warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które mogą decydować nie tylko o jakości działania usługi, ale również o bezpieczeństwie i poziomie oferowanej prywatności.

Poniższe aspekty warto analizować niezależnie od tego, czy wybieramy darmowe VPN iOS, czy decydujemy się na płatną usługę np. w celu oglądania usług streamingowych (VPN Netflix iOS). Sprawdź, co powinien oferować VPN w telefonie.

 • Poziom szyfrowania – wybierając iOS VPN w pierwszej kolejności warto sprawdzić standard wykorzystywanego szyfrowania danych. Definiuje on bowiem, jak trudno jest złamać zabezpieczenia i podejrzeć prywatne pliki. Większość usług oferuje mocne szyfrowanie np. AES 256.
 • Szybkość połączenia – co nam po połączeniu VPN, gdy działa ono wolno i wręcz uniemożliwia korzystanie z sieci? Warto więc zweryfikować, jakie transfery oferuje dana usługa. Wolne połączenie to domena głównie darmowych VPN iOS. Warto sprawdzić niezależne testy usług, wpisując w wyszukiwarkę np. frazę VPN iOS test.
 • Przechowywanie logów – bardzo ważną kwestią w kontekście bezpieczeństwa jest również fakt, czy usługa VPN przechowuje logi. Jeśli to robi, może zapamiętywać np. nasz realny adres IP. Warto wybrać VPN na iOS, który nie zapisuje dzienników danych.
 • Limity transferu – dobrze, jeśli usługa VPN nie nakłada limitu transferu danych, dzięki czemu możemy z niej korzystać bez ograniczeń. Jeśli limit występuje, powinien on być stosunkowo wysoki. Restrykcyjne limity danych możemy spotkać np. w darmowym VPN iOS Polska.
 • Liczba krajów i serwerów – jeśli zależy nam na korzystaniu z usług zarezerwowanych dla innych państw, warto sprawdzić listę oferowanych w ramach VPN serwerów. Może się bowiem okazać, że usługa nie posiada serwerów np. w Mołdawii, a zależy nam na adresie IP z tego kraju. Liczba serwerów określa też przepustowość usługi, więc im większa, tym lepsza.

iOS VPN – jaki wybrać?

Jaki VPN wybrać, aby w pełni wykorzystać jego możliwości? Odpowiedź na to pytanie zależy od naszych wymagań i preferencji. Jeśli z iOS VPN zamierzamy korzystać sporadycznie i w wyjątkowych sytuacjach, w zupełności wystarczy VPN za darmo iOS. Jeśli natomiast wirtualne połączenie prywatne chcemy użytkować na co dzień, sugerujemy wybór jednego z płatnych rozwiązań. Oto kilka z nich:

 • Nord VPN – popularna i konkurencyjna usługa. Oferuje bardzo szybkie połączenie, około 6000 serwerów i stosunkowo niską cenę w ramach miesięcznej subskrypcji. Ma moduł blokujący reklamy.
 • Atlas VPN – nieco mniej znany VPN iOS, ale rekompensuje to niską ceną. Oferuje ponad 1000 serwerów na całym świecie i szereg rozwiązań przydatnych w codziennym użytkowaniu.
 • Surfshark VPN – rozwiązanie proponowane dla bardziej wymagających użytkowników. W ramach nieco wyższej, ale wciąż akceptowalnej ceny, oferuje dużo funkcji – blokowanie reklam, wyskakujących okienek, czy ochronę antywirusową. Posiada ponad 3000 serwerów w 100 krajach.

Darmowy VPN iOS – przykłady

Czy można mieć VPN iOS gratis? Podobnie jak w przypadku VPN na Mac, darmowe usługi charakteryzują się ograniczonymi możliwościami, ale do sporadycznego użytkowania w zupełności wystarczą. Oto polecane serwisy:

 • Proton VPN Free – oferuje połączenie z 3 krajów, nie zbiera logów, posiada wbudowane funkcje przeciwdziałające cenzurze i przede wszystkim nie narzuca limitów transferów danych. To jeden z najlepszych darmowych VPN iOS.
 • Windscribe Free – polecany przede wszystkim do streamingu danych, gdyż obsługuje takie platformy, jak Netflix czy Disney+. Nie posiada limitu urządzeń i oferuje dostęp do serwerów w 11 krajach. Miesięczny limit to 10 GB.
 • Hide.me Free – propozycja dla osób dbających o prywatność. Oferuje funkcję Kill Switch, czyli odcięcia dostępu do sieci w momencie wykrycia braku działania VPN. Nie rejestruje danych przeglądania i oferuje serwery w 5 krajach. Miesięczny limit to 10 GB.

vpn na ios

Konfiguracja VPN iOS – krok po kroku

Konfiguracja VPN iOS to stosunkowo prosta czynność. Bardzo często dokładną instrukcję instalacji oferuje dostawca usługi. Więc jak ustawić VPN w telefonie? Zazwyczaj sprowadza się to do skonfigurowania połączenia w aplikacji. Jak włączyć VPN ręcznie? Wykonaj poniższe kroki.

 1. Przejdź do Ustawienia > Ogólne > VPN i urządzenia zarządzane > VPN (Nie jest połączone) > Dodaj konfigurację VPN.
 2. W zakładce Typ wybierz protokół – informacje o jego rodzaju udostępnia dostawca VPN.
 3. W polu Opis wprowadź dowolną nazwę połączenia.
 4. W polu Serwer wprowadź nazwę serwera, z którego będziesz korzystać.
 5. W przypadku protokołu IKEv2 pojawi się pole ID zdalny. Znajdziesz go w swoim profilu w usłudze VPN.
 6. W sekcji uwierzytelnianie wprowadź nazwę użytkownika i hasło dostępu do wybranej usługi VPN.

Gratulacje: wiesz już, jak włączyć VPN na smartfonie Apple!

iOS VPN – kto powinien używać?

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale w dzisiejszym cyfrowym świecie prywatność często stanowi nowy rodzaj waluty. Warto więc ją chronić, zapewniając przy okazji bezpieczeństwo swoim danym i zapobiegając śledzeniu przez skrypty reklamowe w internecie.

Z iOS VPN powinien więc korzystać każdy, kto chce zadbać o swoją prywatność. Przyda się także osobom, które chcą mieć dostęp do treści niedostępnych w ich regionie. VPN na iOS stosuje się również podczas połączenia z publiczną siecią Wi-Fi. Skorzystają z niego także osoby, które lubią poszukiwać najniższych cen w internecie.

iOS VPN problem – trudności, które mogą się pojawić i rozwiązania

Okej, jak ustawić VPN na telefonie to jedno, ale co zrobić, jeśli VPN na iOS nie działa? Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Do najczęściej obserwowanych zaliczamy:

 • Słaba jakość darmowego VPN iOS – jeśli korzystamy z darmowego VPN-a, szybkość działania może pozostawiać wiele do życzenia. W skrajnych przypadkach połączenie nie będzie w ogóle reagować na nasze komendy.
 • Dostawca internetu blokuje VPN – może się tak zdarzyć, że dostawca internetu lub administrator sieci blokuje połączenia z VPN, choć najlepsze VPN iOS potrafią to obejść.
 • Zła konfiguracja VPN iOS – niedziałający VPN może też być oznaką złej konfiguracji. Warto zweryfikować poprawność wprowadzonych danych lub skontaktować się z dostawcą VPN.

Problem z iOS VPN – jak naprawić niedziałające połączenie? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które warto przetestować:

 • Sprawdź połączenie z siecią – może się okazać, że sieć Wi-Fi przestała działać lub skończył się pakiet danych.
 • Zaktualizuj aplikację VPN – sprawdź, czy aplikacja do VPN jest w najnowszej wersji. Możesz też spróbować ją przeinstalować.
 • Zrestartuj iPhone’a – niekiedy najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zrestartuj iPhone’a, by sprawdzić, czy problem nie był tymczasowy.
 • Sprawdź status serwerów VPN – może się okazać, że serwer, z którym chcesz się połączyć, jest tymczasowo niedostępny. Sprawdzisz to w aplikacji do VPN na iOS.
 • Wyczyść ciasteczka aplikacji – usuń pliki cookies aplikacji do VPN.

Darmowy VPN na iOS a bezpieczeństwo w sieci

VPN darmowy iOS to ciekawa alternatywa dla płatnych opcji, ale czy jest bezpieczna? Wszystko zależy od dostawcy usługi, którą wybierzemy. Dlatego warto korzystać tylko ze sprawdzonych rozwiązań, które poleciliśmy wyżej.

Przed wyborem darmowego VPN na iOS warto sprawdzić, czy dostawca zapisuje logi naszej aktywności, w jakim kraju posiada swoją siedzibę (to ważna kwestia ze względów prawnych) oraz przede wszystkim, jakie szyfrowanie stosuje. Dobrym nawykiem jest też weryfikacja opinii o usłudze i sprawdzenie, na czym dokładnie zarabia – jeśli w ofercie nie posiada płatnych planów, może się okazać, że sprzedaje nasze dane partnerom. Z tego względu warto też prześledzić regulamin usługi.

iOS VPN – podsumowanie

Korzystanie z VPN na iOS to dobry sposób na zapewnienie sobie prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Do sporadycznego użytku warto skorzystać z darmowych VPN iOS, jednak jeśli planujemy w ten sposób oglądać seriale online lub często łączyć się z prywatną siecią, zdecydowanie lepszą opcją będzie wybór płatnego planu.

Na szczęście zarówno konfiguracja, jak i zmiana VPN (sprawdź, jak zmienić VPN) na iOS jest prosta i zazwyczaj bezproblemowa, więc warto testować różne usługi i sprawdzić, które najbardziej odpowiadają naszym preferencjom.

WARTO PRZECZYTAĆ:

signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *