iPhone z USB-C – brzmi jak oksymoron, prawda? Faktycznie, wszystkie oryginalne iPhone’y wyposażone są w port Lightning. Kluczowym słowem jest tu jednak “oryginalne”. Zmodowany iPhone z portem typowym dla urządzeń z Androidem (ale też tony innego sprzętu elektronicznego, takiego jak powerbanki czy słuchawki) sprzedał się właśnie za 86,001 dolarów, więc ewidentnie są osoby, które chciałyby to zmienić.

Zmodowany iPhone z USB-C pozwala na ładowanie i przerzucanie danych

Wlutowanie portu USB-C w iPhone’a to jedno, a sprawienie, żeby to wszystko działało poprawnie to drugie. Takie wyzwanie postawił sobie Ken Pillonel – i udało mu się! Przerobił iPhone’a X w taki sposób, że umieszczony w nim port USB-C pozwala na normalne ładowanie i transfer plików. Nie było to jednak proste.

iphone z usb-c
Źródło: eBay

Najpierw trzeba było przeprowadzić inżynierię wsteczną oryginalnego złącza C94 od Apple. Konieczne było też stworzenie niestandardowej płytki drukowanej. Jakby tego było mało, złącze USB-C jest nieco większe od złącza Lightning, trzeba było więc również zmodyfikować obudowę iPhone’a, aby wszystko się zmieściło.

port usbc
Źródło: eBay

Aukcja na eBayu zaczęła się od kwoty 1000 dolarów, a ostatecznie stanęło na 86,001 dolarów. Pojawiło się kilka wyższych licytacji, ale ostatecznie potencjalni kupcy się z nich wycofali. Ktoś też w pewnym momencie podbił licytację do miliona dolarów, ale był to oczywiście troll.

Pillonel postawił jednak wygranemu kilka warunków w opisie aukcji. Mianowicie nakazał, aby nie przywracać, aktualizować ani wymazywać danych z iPhone’a. Wskazał także, aby go nie otwierać i nie używać jako codziennego telefonu.

W opisie zawarł także następującą informację: “Gwarantuję, że telefon będzie działał, gdy go otrzymasz, ale jeśli nie zastosujesz się do powyższych wskazówek, jesteś zdany na siebie”. Krótko mówiąc, jest to prototyp, z którym lepiej nie kombinować, aby niczego nie zepsuć.

Co z tymi złączami USB-C w iPhone’ach?

Apple stoi twardo przy złączach Lightning w iPhone’ach, ale już niedługo może firmie zostać odebrany wybór w tym zakresie – w każdym razie na terenie Unii Europejskiej. W październiku 2021 Komisja Europejska zdecydowała, że USB-C będzie jedynym dopuszczalnym standardem ładowania na tym obszarze.

Warto przy okazji przypomnieć, że Apple już umieszcza porty USB-C w swoich innych urządzeniach, m.in. Macach, więc tak naprawdę nie jest to dla nich ogromna nowość.

Trzeba też zauważyć, że w sytuacji, w której jeden typ kabla pasuje do wszystkiego, generowane jest mniej elektrośmieci, więc przejście na port USB-C byłoby lepszym rozwiązaniem dla środowiska naturalnego.

Jednocześnie ciężko traktować zainteresowanie tym zmodowanym iPhone z USB-C jako wskazówkę odnośnie do tego, jak popularny byłby taki smartfon. To, że urządzenie sprzedało się za aż taką kwotę, wynika głównie z jego unikalności i ograniczonej ilości.

A jak Wy uważacie – czy iPhone z USB-C byłby dobrym rozwiązaniem? Jak pojawienie się serii z takimi portami wpłynęłoby na Wasze zainteresowanie zakupem smartfonów Apple (pozytywnie, negatywnie, a może wcale)? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *