To już oficjalne – Apple króluje na amerykańskim rynku. Według najnowszych danych w USA jest w użyciu więcej iPhone’ów niż wszystkich smartfonów z Androidem różnych producentów razem wziętych.

iPhone’y dominują – o ile weźmie się pod uwagę urządzenia używane

Raport na ten temat opublikował portal Financial Times, korzystając z danych zebranych przez firmę Counterpoint Research. To pierwszy taki moment w historii marki – dotychczas Androidom mimo wszystko udawało się utrzymywać większość, teraz jednak bariera ta została pokonana.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że nie chodzi tutaj o sprzedaż, a o ilość aktywnych użytkowników.

Inaczej mówiąc, oprócz użytkowników zupełnie nowych smartfonów, wliczane są również osoby, które kupiły smartfona Apple z drugiej ręki (i to niekoniecznie w ostatnim czasie).

W tym również takiego, który w oficjalnej sprzedaży nie jest już dostępny. Warunkiem jest aktywne korzystanie z urządzenia.

To wielki kamień milowy, który być może powtórzy się w innych zamożnych krajach na całym świecie – Jeff Fieldhack, dyrektor ds. badań w Counterpoint

iphone udzial w rynku

Jak łatwo się domyślić, na drugim miejscu po Apple w Stanach znajduje się Samsung, chociaż oczywiście Amerykanie korzystają też ze smartfonów wielu innych producentów.

Na rynku globalnym Apple radzi sobie już gorzej

Jeśli rzucimy okiem na rynek globalny, to tutaj sprawa wygląda zupełnie inaczej. Według danych serwisu Statcounter, w sierpniu 2022 roku Android miał 71,54% udziału w ogólnoświatowym rynku, zaś iOS jedynie 27,83%.

rynek globalny smartfony
Źródło: Satcounter

Nie da się jednak ukryć, że iPhone’y nie należą do najtańszych urządzeń, a w niedużej cenie da się kupić tylko wiekowy lub używany (bądź jedno i drugie) sprzęt, podczas gdy nowe budżetowe Androidy pojawiają się jak grzyby po deszczu.

W związku z tym Apple co prawda nie dominuje na rynku globalnym, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie segmenty cenowe, ale w segmencie smartfonów premium ma już wyraźną przewagę.

Według Counterpoint Research, w drugim kwartale 2022 roku iPhone’y zagarnęły aż 57% globalnego rynku, jeśli chodzi właśnie o smartfony premium.

segment smartfonow premium
Źródło: Global Monthly Handset Model Sales (Sell-through) Tracker autorstwa Counterpoint

Co o tym wszystkim sądzicie? Uważacie, że i w Europie Apple uda się przejąć kiedyś ponad połowę rynku? A może w całej Europie niekoniecznie, ale w Europie Zachodniej już tak? Dajcie koniecznie znać w komentarzach (i napiszcie, jaki system wolicie – iOS czy Android)!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *