W plot twiście, którego nikt się nie spodziewał, IPN rozdaję grę za darmo! Tak, mowa o naszym polskim Instytucie Pamięci Narodowej. Nie jest pierwsze spotkanie polskiego aparatu państwowego z grami (słynne This War of Mine polskiego studia 11bit Studios stało się lekturą), natomiast tym razem chodzi o produkcję osadzoną w typowo rodzimych klimatach.

IPN upamiętnia Powstanie Warszawskie

Pamiętacie grę Warsaw? Polski taktyczny RPG osadzony w czasach Powstania Warszawskiego w stylu Darkest Dungeon wydany w 2019 roku spotkał się z w miarę ciepłym przyjęciem przez graczy, ale raczej nie przełożyło się to na sukces finansowy. Jednym z bardziej charakterystycznych wspomnień związanych z Warsaw są wielkie ilości zalegających pudełek z grą na półkach w elektromarketach. Warto jednak oddać honor – samo wydanie było bardzo ładne.

Myślę, że spodziewacie się, w którą stronę to idzie. IPN dostrzegając potencjał edukacyjny gry podpisał umowę licencyjną z pierwotnym wydawcą i na trwających właśnie targach Gamescom ogłosił premierę nowej wersji. Warsaw Rising — Miasto Bohaterów zostało wydane przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej w celu szerzenia wiedzy na temat Powstania Warszawskiego.

Najważniejsza informacja to być może ta, którą gracze lubią najbardziej: nowa wersja gry jest dostępna kompletnie za darmo! Chociaż nie zapowiada się na to, żeby tytuł miał być kiedykolwiek z powrotem płatny, na wszelki wypadek dodajcie swoją kopię do konta Steam już dziś. Warsaw Rising — Miasto Bohaterów znajdziecie na Steam pod tym adresem.

To jednak nie koniec działań IPN w branży gamingowej. Już niedługo Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej ma przedstawić autorski projekt gry oparty na prawdziwych historiach polskich lotników z czasów II Wojny Światowej.

Nowa wersja została wzbogacona o detale

Zadaniem gracza jest pomóc trójce powstańców w zdobyciu broni i bezpiecznym dotarciu do bazy wypadowej. Jako ich dowódca będziesz musiał podejmować decyzje, mając na celu przeżycie jak najwięcej dni w zajętej walkami stolicy. Z czasem ich umiejętności i doświadczenie będą rosły, ale sytuacja będzie coraz cięższa, a zapasów będzie coraz mniej.

Chociaż pierwotna komercyjna wersja gry wydana w 2019 roku raczej nie mogła narzekać na brak realizmu, to jednak właśnie na tym najbardziej skupia się nowa wersja. Dzięki współpracy z IPN do gry zostało dodanych wiele dodatkowych materiałów w stylu archiwalnych fotografii, dokumentów i plakatów związanych z powstaniem.

Grę wyróżnia przyjemny dla oka rysowany styl, który bogaty jest w charakterystyczne elementy mundurów i strojów z tego okresu, a także w detale uzbrojenia, wyposażenia i pojazdów. Dla uzupełnienia dodane zostało również kalendarium „dzień po dniu” przedstawiające kluczowe wydarzenia w postaci kartek z kalendarza.

Oryginalna gra została uzupełniona o 10 nowych grywalnych misji fabularnych, a także o nowe postacie. Wzbogacona została również ścieżka dźwiękowa i narracyjna, a komendy głosowe postaci są wydane w ich rodzimych językach. Co jednak oczywiste, niestety gra pozostaje bez happy endu.

Czy Warsaw Rising — Miasto Bohaterów sprawi, że wiedza o Powstaniu Warszawskim faktycznie trafi do szerszego grona odbiorców? Czy gry o takiej tematyce to dobry sposób na krzewienie wiedzy? Dajcie znać, co o tym sądzicie w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wyprzedaz black friday konsole xbox series x Szef Xboxa: „Myślę, że też powinniśmy mieć handhelda”
Popularność przenośnych konsol w ostatnich latach jest niezaprzeczalna. Sukcesy takich urządzeń jak Nintendo Switch, Steam Deck czy nowe propozycje od Lenovo i Asusa przyciągnęły uwagę
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
apple passwords Apple wystartuje z własnym menadżerem haseł?
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Bloomberg, Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowej aplikacji o nazwie Passwords (Hasła). Jej zadanie? Uproszczenie zarządzania danymi logowania na urządzeniach
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *