Pamięć RAM to pamięć operacyjna, która umożliwia tymczasowe zapisywanie danych i odpowiada za prędkość pracy komputera oraz wykonywania na nim poszczególnych czynności i procesów. Co za tym, idzie, to w dużej mierze właśnie od RAM-u zależy, czy praca lub zabawa na laptopie będzie komfortowa i bezproblemowa. Jaki będzie dobry RAM do laptopa i na jakiej podstawie go dobierać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Pamięć RAM do laptopa a do komputera stacjonarnego
Pamięć RAM – z języka angielskiego Random-Access-Memory – to pamięć operacyjna, którą wykorzystują wszystkie urządzenia, które przeprowadzają procesy, czyli nie tylko laptopy i komputery stacjonarne, ale także smartfony czy tablety. W pamięci RAM znajdują się wszystkie uruchomione aplikacje i gry, a także wyniki pracy i obliczeń procesów czy programów. Krótko mówiąc, jest to tymczasowa przechowalnia tego, co robisz na swoim komputerze.
Zaczęliśmy od tego, że pamięć RAM wykorzystują nie tylko komputery, ale również inne urządzenia. Wbrew pozorom, warto o tym pamiętać. Przede wszystkim dlatego, by mieć świadomość tego, że typ urządzenia determinuje rozmiar i typ kości pamięci. Nie ma znaczenia to, że w naszej świadomość zarówno laptop, jak i jednostka stacjonarna są komputerami – pamięć RAM do laptopa jest mniejsza niż do desktopa, więc nigdy nie będzie do niego pasować. I, rzecz jasna, odwrotnie.
Dobry RAM do laptopa, czyli jaki?
To, jaki będzie dobry RAM do laptopa, zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań i tego, do czego wykorzystujemy komputer. Pamięć, jak wspomnieliśmy, gromadzi wszystkie dane, procesy i wyniki przeprowadzanych na bieżąco działań – co za tym idzie, im większa będzie jej pojemność, tym sprawniej i szybciej komputer będzie mógł przetwarzać wszystkie informacje.
- 4 GB RAM-u – coraz rzadziej stosowane rozwiązanie, które sprawdzi się w laptopie służącym do najprostszych czynności, takich jak przeglądanie internetu czy praca w edytorze tekstu. Wykonywanie kilku czynności czy korzystanie z kilkunastu kart wyszukiwarki może już jednak powodować sporadyczne zawieszenia;
- 8 GB RAM-u – współcześnie coraz częściej za minimum uznaje się 8 GB RAM-u, co umożliwia pracę na kilku programach przy jednoczesnym korzystaniu z multimediów czy surfowanie w sieci nawet na kilkudziesięciu kartach. Pamięć 8 GB pozwala też na pracę w edytorach zdjęć i graficznych, choć tu mogą pojawić się opóźnienia;
- 16 GB RAM-u – taka pamięć gwarantuje komfort podczas obsługi zaawansowanych programów;
- 32 GB RAM-u – spadki płynności w RAM-ie 32 GB są zdecydowanie mniejsze niż w poprzednich, dlatego jest to pamięć pożądana dla gamerów i osób pracujących na bardzo zaawansowanych programach.
SO DIMM DDR4 czy DDR3?
Jeśli chcesz kupić pamięć RAM do laptopa, zapoznaj się z ofertami sklepów internetowych takich jak esus-it.pl. Jednocześnie pamiętaj, by sprawdzić standard pamięci. Choć starsze laptopy mogą obsługiwać pamięć trzeciej generacji, obecnie zdecydowanie lepiej postawić na SO DIMM DDR4, który zapewnia niższe zapotrzebowanie na prąd, wyższą wydajność i umożliwia uzyskanie większej pojemności.
WARTO PRZECZYTAĆ: