Na całym świecie z Internetem Rzeczy co sekundę łączy się 127 nowych urządzeń. Coraz więcej branż na dobre przyjmuje rozwiązania IoT, pozwalając użytkownikom korzystać z inteligentnych sprzętów. Od transformacji w smart nie ma już odwrotu, a wszelkie prognozy wskazują, że znacząco odmieni ona nie tylko nasze życie, ale też wiele biznesów.

Prognozy dotyczące rynku IoT

Według prognoz serwisu Statista w 2025 roku do Internetu rzeczy ma być podłączonych 38,6 miliarda urządzeń smart, a kolejnych 5 lat później ich liczba ma sięgnąć 50 miliardów. Natomiast wartość rynku, którą będzie stanowił sektor Internet of Things, ma wynieść od 4 do 11 bilionów dolarów.

Internet of Things – w tych branżach jest już normą

Rozwiązania IoT mogą stanowić dzisiaj elementy większych systemów lub być samodzielnymi urządzeniami. Poznaj branże, w których Internet Rzeczy zadomowił się na dobre i dowiedz się, jak funkcje pełnią w nich smart urządzenia.

Przemysłowy Internet Rzeczy – Industrial Internet of Things (IIoT)

IIoT pełni w przemyśle bardzo ważną rolą, dzięki której firmy produkcyjne mogą dokonywać rzetelnych analiz, pomagających w utrzymaniu wielkości i jakości produkcji. Możliwe są też monitorowanie warunków pracy oraz optymalizacja parametrów występujących na linii produkcyjnej. Technologie powszechnie wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle to między AI (Sztuczna Inteligencja) oraz Machine Learning (Uczenie Maszynowe).

Jakie korzyści odnoszą firmy przemysłowe, które wykorzystują rozwiązania IIoT?

  • Są w stanie w istotny sposób obniżać koszty operacyjne.
  • Zwiększają kontrolę nad procesami produkcji i zachowują wyższą jakość produktów.
  • Dzięki inteligentnym elementom kontroli stanu technicznego parków maszynowych łatwiej zapobiegają awariom.
  • Optymalizują koszty dzięki poprawionej wydajności zarządzania, magazynowania i organizowania łańcuchów dostaw.

Medycyna i opieka zdrowotna

Prognozy wartości sektora IoT w branży medycznej przewidują wzrost jego wartości z 24 miliardów dolarów do 135 miliardów dolarów w okresie 2016–2025. Komunikujące się ze sobą urządzenia IoT pozwalają skuteczniej kontrolować stan pacjentów oraz leczyć ich choroby. Wykorzystywane są między innymi do:

  • informowania na bieżąco personelu medycznego o stanie zdrowia pacjenta;
  • monitorowania parametrów zdrowotnych pacjentów, m.in. ciśnienia czy pulsu;
  • alarmowania o nagłych przypadkach pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta;
  • podnoszenia jakości opieki medycznej dzięki gromadzonym danym.

Automotive

Według danych podawanych przez serwis Statista w 2016 roku liczba urządzeń podłączonych do Internetu Rzeczy w branży motoryzacyjnej wynosiła nieco ponad 45 milionów, natomiast w roku 2025 ma sięgnąć już 164 milionów. “Smart devices” w branży automotive wykorzystuje się m.in. do:

  • zdalnego zarządzania flotą pojazdów na odległość;
  • łączenia pojazdów z elementami infrastruktury, wewnętrznymi systemami w firmie lub ze sobą nawzajem;
  • zbierania informacji na temat stanu technicznego pojazdu dzięki czujnikom rozmieszczonym w poszczególnych podzespołach;
  • łączenia z urządzeniami mobilnymi za pomocą Wi-Fi.

Zastosowanie rozwiązań IoT w motoryzacji ma na celu podniesienia komfortu i przyjemności z jazdy, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa.

Smart home

Dzięki inteligentnym urządzeniom możesz stworzyć tzw. smart home lub nawet smart building. W domu lub całym budynku zbudujesz sieć połączonych ze sobą urządzeń, m.in. sprzętów AGD i RTV, termostatów czy elementów systemów bezpieczeństwa, np. alarmów lub monitoringu. Internet Rzeczy pozwala zarządzać nimi zdalnie z poziomu aplikacji lub asystenta głosowego, a także konfigurować ich ustawienia. Korzyści z wdrożenia rozwiązań IoT w domu to m.in. oszczędność czasu i energii, znacznie podniesiony komfort codziennego życia, a także zwiększone bezpieczeństwo.

Ile wynoszą inwestycje w IoT?

Serwis Statista podaje dane, które jednoznacznie świadczą o tym, że Internet of Things nie jest chwilowym trendem, ale procesem, którego skutkiem będzie istotny wpływ na przyszłość użytkowników smart urządzeń oraz firm, które transformują swoje produkty w urządzenia inteligentne. Serwis podaje, że wartość inwestycji w IoT ma wzrosnąć z 646 miliardów dolarów w 2018 roku do ponad 1 biliona w roku 2023 roku.

Korzyści dla Twojej firmy z transformacji IoT

Nie ulega wątpliwości, że transformacja IoT niesie dla inwestujących w te rozwiązania biznesów liczne korzyści. Jakie?

  • Innowacyjność – dzięki transformacji IoT Twoje produkty staną się bardziej innowacyjne, przez co cała Twoja firma znacznie łatwiej osiągnie oczekiwaną pozycję na rynku.
  • Pozyskiwanie danych – urządzenia smart zbierają dane, które pozwalają lepiej analizować zachowania konsumencki i na ich podstawie planować działania biznesowe.
  • Raporty – przedstawianie danych w formie raportów pozwala opracowywać prognozy i wyciągać wnioski, które również posłużą do tworzenia strategii dalszej działalności firmy.
  • Automatyzacja – wiele wewnętrznych procesów w firmie może zostać zautomatyzowanych, przynosząc tym samym oszczędności i optymalizując czas pracy.

Jakie korzyści niesie Internet Rzeczy dla konsumentów?

Nie tylko Twoja firma dostrzeże wymierne korzyści z transformacji IoT. Dotyczy to również Twoich klientów, którzy dzięki Internetowi Rzeczy:

  • podniosą komfort korzystania z domowych urządzeń poprzez możliwość zdalnego zarządzania i ustawiania ich parametrów;
  • zapewnią sobie większe bezpieczeństwo dzięki inteligentnym systemom bezpieczeństwa, m.in. alarmom, monitoringom czy automatycznym zamkom w drzwiach;
  • finalnie zauważą także wyraźną oszczędność czasu i energii elektrycznej, której niższe zużycie jest również przyjazne dla środowiska naturalnego.

Transformacja w produkt smart – jak wybrać partnera technologicznego?

Skuteczne rozwiązania IoT mogą zostać wprowadzone dzięki współpracy z partnerem technologicznym, który wykaże duże doświadczenie i znajomość nie tylko sektora Internet of Things, ale też branży, w której funkcjonuje Twoja firma. Takim partnerem okaże się firma Solwit, posiadająca bogate doświadczenie w transformacji IoT urządzeń i systemów z branż takich, jak automotive, przemysł i produkcja, ochrona zdrowia i technologia medyczna oraz rozwiązania do użytku domowego, czyli sprzęty RTV i AGD, termostaty oraz systemy bezpieczeństwa.

Solwit gwarantuje pełną skalowalność swoich rozwiązań, a ponadto dba o cyberbezpieczeństwo oprogramowania wbudowanego i aplikacji, niezbędnych do zarządzania urządzeniami smart. Bardzo ważnym aspektem współpracy z Solwitem jest fakt, że firma za każdym razem dostosowuje się do indywidualnych potrzeb swoich klientów oraz oczekiwań finalnych użytkowników rozwiązań IoT.

Solwit zatrudnia zespoły specjalistów, którzy dbają jakość i bezpieczeństwo rozwiązań na każdym kroku transformacji, tj. w procesie tworzenia oprogramowania, doboru komponentów sprzętowych, testowania i wreszcie wprowadzania rozwiązań mających na celu zapewnienie cyberbezpieczeństwa.

Podsumowanie

Przytoczone w artykule prognozy oraz wszystkie korzyści płynące z rozwiązań IoT – zarówno dla producentów, jak i użytkowników inteligentnych urządzeń i systemów – wykazują jednoznacznie, że od Internetu Rzeczy po prostu nie da się uciec. Im szybciej zdecydujesz się na inwestycję w IoT, tym większe będą Twoje szanse na rozwój swojej firmy i zdobycie korzystnej pozycji na rynku.

W poszukiwaniu optymalnych rozwiązań dla swoich produktów, skontaktuj się z ekspertami z Solwitu i dowiedz się, w jaki sposób najskuteczniej możesz wdrożyć rozwiązania IoT w swojej firmie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Pozycjonowanie witryn internetowych – efektywne pozycjonowanie SEO dla Twojego biznesu
Efektywne pozycjonowanie stron internetowych jest kluczowym elementem sukcesu online Twojej działalności. Inwestując w SEO, zwiększasz szanse na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwarek oraz przyciągnięcie większej
Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *