Jednym z pierwszych kroków do zabezpieczenia swoich danych jest założenie hasła na komputer. Dobrze jest czuć się bezpiecznie, ale czasem to nie jest kwestia zaufania. Wystarczy przecież dostać komputer od kogoś i już pojawia się problem niezwiązany z bezpieczeństwem i zaufaniem. W takich sytuacjach pojawia się jedno pytanie: Jak odblokować komputer z Windows 10 nie znając hasła? Sprawdźmy!

Jak odblokować komputer nie znając hasła Windows 10? Poradnik

Ważnym elementem odblokowania komputera z Windows 10 nie znając hasła, jest… cierpliwość. Pamiętaj, że możliwość zablokowania komputera hasłem powstała z jednego konkretnego powodu. Tym powodem jest oczywiście ochrona danych przed osobami, które tego hasła nie znają. Odblokowanie komputera z Windows 10 jest możliwe, ale jest trudne, czasochłonne i nie daje gwarancji sukcesu.

Skoro już mamy to za sobą, sprawdźmy, w jaki sposób odblokować komputer nie znając hasła Windows 10:

 • Opcje logowania.
 • Dysk resetowania hasła (dysk instalacyjny).
 • Tryb awaryjny.
 • Za pomocą narzędzi (zewnętrznych).
 • Wiersz polecenia.

Opcje logowania bez hasła w Windows 10

Pewnie kojarzysz ze swojego smartfona, że obecnie istnieje wiele metod logowania. Smartfony oferują odblokowanie pinem, wzorkiem, odciskiem palca, czy twarzą. Wiele osób o tym nie wie, ale większość z tych opcji jest oferowana również przez Windows 10. Przyjrzymy się im z bliska.

 1. Logowanie za pomocą konta Microsoft. Jeśli twoje konto lokalne w systemie Windows 10 jest połączone z kontem Microsoft, nie czeka cię nic trudnego. W takiej sytuacji możesz zalogować się hasłem do konta Microsoft lub zresetować hasło przez wysłanie linka na maila połączonego z tym kontem. Kliknij “Zapomniałem hasła” na ekranie logowania, następnie postępuj zgodnie z instrukcjami.
 2. Konto Microsoft pozwala również zdefiniować PIN do konta, który możesz użyć zamiennie z hasłem.
 3. W Windows 10 można skonfigurować odblokowanie komputera bez hasła przy pomocy odcisku palca lub skanu twarzy za pomocą funkcji Windows Hello. W tym celu musisz oczywiście mieć odpowiednie peryferia. Czytniki odcisków palców są często spotykane w laptopach (np. seria Lenovo ThinkPad). Do skanu twarzy wystarczy kamerka internetowa USB.

Jeżeli udało ci się zalogować, twoim następnym krokiem powinno być usunięcie hasła z Windows 10 i stworzenie nowego. Takiego, którego nie zapomnisz.

Dysk resetowania hasła

Dysk resetowania hasła to dosyć mało znana opcja, aczkolwiek bardzo ciekawa. Polega ona dosłownie na tym, że w Panelu Sterowania (Panel => Konta użytkowników => Utwórz dysk resetowania hasła) tworzysz specjalny pendrive ratunkowy. Gdy będziesz próbował odblokować komputer z Windows 10, nie znając hasła, będziesz mógł użyć tego dedykowanego dysku USB.

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie powyższe sposoby dotyczą sytuacji, gdy zapomniałeś hasła, ale jest to wciąż twoje konto. W takiej sytuacji jest duża szansa na to, że nawet przypadkiem skonfigurowałeś inną metodę logowania. System Windows przy pierwszym uruchomieniu i konfiguracji nalega na stworzenie konta Microsoft. Co jednak zrobić, gdy potrzebujesz odblokować komputer z Windows 10, nie znając hasła, gdy powyższe metody są niedostępne?

Tryb awaryjny

W wyjątkowej sytuacji, gdy na komputerze jest inne konto z uprawnieniami administratora, możesz użyć trybu awaryjnego. Podczas uruchamiania komputera, ale przed uruchomieniem systemu Windows naciśnij F8. W trybie awaryjnym zaloguj się kontem administratora, co pozwoli w Panelu Sterowania zresetować hasło dla zablokowanego konta. Niestety, jeśli nie masz innego konta, w celu odblokowania komputera z Windows 10 bez hasła będziesz musiał użyć jednego z poniższych sposobów.

Narzędzia zewnętrzne

Istnieje wiele nieoficjalnych zewnętrznych narzędzi, które mogą (ale nie muszą) pomóc z odblokowaniem komputera z Windows 10 bez hasła. Sposób użycia będzie zależny od wybranej aplikacji. Można jednak odgórnie założyć, że będzie potrzebny drugi komputer w celu utworzenia nośnika startowego programu na płycie CD lub pendrive.

Jakie istnieją narzędzia zewnętrzne do odblokowania komputera z Windows 10, nie znając hasła?

 • Ophcrack.
 • PCUnlocker.
 • John the Ripper.
 • Ciphey.
 • LaZagne.
 • Password Unlocker.

Wiersz polecenia

Próba odblokowania komputera za pomocą wiersza poleceń jest sposobem dla zaawansowanych użytkowników. Postaramy się jednak poprowadzić cię krok po kroku tak, żebyś dał radę odblokować komputer z Windows 10, nie znając hasła.

  1. Zrestartuj komputer i wejdź w tryb awaryjny z obsługą wiersza poleceń. (Znajdziesz taką opcję w “Zaawansowane opcje rozruchu”).
  2. Wejdź w Wiersz Polecenia (Wpisz w menu Start “Wiesz Polecenia” lub “CMD” i naciśnij Enter).
  3. Wpisz komendę “net user [nazwa_użytkownika] *” (bez cudzysłowów) i naciśnij Enter.
  4. Wiersz polecenia pozwoli ci stworzyć nowe hasło dla wybranego użytkownika. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jak odblokować komputer nie znając hasła Windows 10. Co dalej?

Co dalej? To proste. Jeśli udało ci się odblokować komputer, nie pozostaje nic innego, a zacząć z niego korzystać. Nie udało się? Cóż… jest jeszcze jedna opcja: przywrócenie systemu Windows do stanu fabrycznego. W tym celu potrzebny jest dysk z instalatorem systemu. To rozwiązanie można jednak przyrównać do przysłowiowego “pyrrusowego zwycięstwa”. Otóż przy okazji resetu ustawień stracisz wszystkie dane na komputerze.

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *