Chociaż większość użytkowników smartfonów przeszła na słuchanie muzyki za pomocą aplikacji streamingowych pokroju Tidal, Spotify czy Deezer, słuchanie muzyki z pobranych na telefon plików nie jest wcale boomerskie!
Dlaczego warto pobierać muzykę na telefon?
Jest wiele powodów, dla których warto mieć swoją ulubioną muzykę pobraną na telefon w postaci plików:
- Muzyka dobrej jakości zajmuje dużo miejsca, a to oznacza, że na jej słuchanie zużyjecie dużo transferu. Standardowe pakiety mogą na to nie wystarczać. Za to z drugiej strony pamięć wewnętrzna w telefonie rośnie dużo szybciej, niż pakiety u operatorów komórkowych
- Podobnie ma się sytuacja podczas wyjazdów zagranicznych. Chociaż dzięki normom unijnym operatorzy muszą się dogadać między sobą i oferować część pakietu w roamingu, są to śladowe ilości. Do sprawdzenia maila, czy serwisów społecznościowych, a nie słuchania muzyki, które potrafi mocno obciążyć nasz pakiet
- Są również wciąż miejsca, gdzie może być różnie z zasięgiem sieci komórkowej. Łatwo to zauważycie, podróżując pociągiem lub drogami szybkiego ruchu. Dla dostawców priorytetem jest zapewnienie łączności telefonicznej dla sytuacji awaryjnych, a nie internetu wysokiej prędkości do słuchania muzyki
- Aplikacje streamingowe rzadko kiedy oferują muzykę naprawdę dobrej jakości. Pod tym względem tylko Tidal ma się czym pochwalić. Jeśli drogi czytelniku korzystałeś długo z innych aplikacji, to zrozumiałe, że przenieść się może być ciężko
- Chociaż aplikacje streamingowe chwalą się, ile to muzyki nie posiadają, bardzo często nie będą mieć w ofercie starszej regionalnej muzyki lub twoich ulubionych małych lokalnych zespołów
- Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o bootlegi, czyli nieoficjalne zapisy koncertów. Wiele zespołów “wydaje” je w internecie dla swoich fanów w postaci plików do ściągnięcia, mimo tego, że nigdy nie znajdą się na oficjalnej płycie. Robi tak np. Metallica, a niżej podpisany może to potwierdzić, gdyż posiada w swojej kolekcji plików zapis koncertu ze Stadionu Śląskiego w 2008 roku
- Ustawianie własnych tagów pod scrobblery pokroju Last.Fm. Aplikacje streamingowe mają zadziwiająco dużo błędów.
- Oczywiście możecie też po prostu chcieć zdigitalizować swoją prywatną bibliotekę płyt. Kolekcjonerstwo nośników fizycznych rozkwita na nowo, dzięki boomowi na płyty winylowe. To pociągnęło za sobą renesans płyt CD, a nawet kaset magnetofonowych! Chociaż nie widać tego jeszcze tak wyraźnie na rynku, jak w przypadku winyli, to ten ruch postępuje.
Jak sami widzicie, jest dużo powodów, aby dowiedzieć się, jak pobrać muzykę na telefon za darmo w legalny sposób. Zapraszam do naszego przeglądu legalnych sposobów jak pobrać muzykę na telefon.
Jak pobrać muzykę na telefon za darmo? Zgrywając muzykę z posiadanych płyt!
Najprostszym sposobem jak pobrać muzykę na telefon, który od razu przyjdzie wszystkim na myśl, jest skopiowanie swojej kolekcji płyt do plików popularnie nazywanych “mp3”. Kopiowanie własnych płyt do postaci cyfrowej (czynność profesjonalnie zwana digitalizacją) to w pełni legalny sposób na to, aby pobrać muzykę na telefon za darmo.
“Mp3” to format plików z muzyką popularny u początków internetu. Jego nazwa pochodzi od rozszerzenia pliku, czyli dosłownie od nazwa.mp3. Później został wyparty przez formaty o lepszej jakości dźwięku i mniejszej kompresji, jak np. .flac, ale i tak pliki z muzyką są ogólnie znane jako popularne “empetrójki”.
Aby pobrać muzykę na telefon, musicie posiadać dwie rzeczy:
- Płyty – wychodzę z założenia, że takie posiadacie, jeśli czytacie ten fragment
- Odtwarzacz płyt CD podłączany do komputera.
Posiadanie płyt jest logiczne – bez nich nie ma czego kopiować na .mp3. Z odtwarzaczem płyt CD w komputerze może być problem. Większość producentów laptopów zrezygnowała z dołączania napędu fizycznego. Czemu?
Zajmował dużo miejsca, pobierał dużo prądu podczas pracy “na baterii”, a od czasu popularyzacji cyfrowej dystrybucji był właściwie niepotrzebny, ponieważ sporo gier i programów po prostu przestała być wydawana na płytach. Podobny proces przeszły komputery stacjonarne, gdzie nowsze obudowy po prostu nie mają już slotu na napęd CD.
Oczywiście to nic straconego. Napędy fizyczne podłączane do komputerów i laptopów przez porty USB można bardzo łatwo i bardzo tanio kupić. Ich koszt nie przekracza kilkudziesięciu złotych, czyli dwóch-trzech opłat miesięcznych za abonament w serwisie streamingowym.
Mając napęd pora przejść do dzieła. Do wykonania zadania potrzebujecie aplikacji. Popularnym wyborem są:
- EZ Cd Audio Converter
- Easy Cd-DA Extractor
Obie oferują bogaty wybór opcji, w dodatku są łatwe do użycia i przetłumaczone na język polski. Trzeba tylko wybrać, które pliki chcemy skopiować (domyślnie skopiujecie całą płytę), wybrać format oraz jakość plików i miejsce, gdzie znajdą się pliki po skopiowaniu.
Dodatkowo program może utworzyć listę do odsłuchu całego albumu na raz. Czasem możecie spotkać się z potrzebą, aby wpisać nazwę wykonawcy, płyty oraz utworów na płycie, chociaż oba programy powinny automatycznie połączyć się z internetowymi bazami danych i ściągnąć całe nazewnictwo.
Oczywiście musimy być połączeni z internetem, aby ta funkcja zadziałała. Wtedy zostaje wcisnąć przycisk odpowiadający za kopiowanie… i w kilka minut mamy pliki z muzyką na dysku. Nic trudnego.
Jak pobrać muzykę na telefon? Za pomocą aplikacji streamingowych!
Każda ze wspomnianych na początku teksty aplikacji streamingowych ma możliwość ściągnięcia plików do słuchania muzyki offline. W ten sposób będą one dostępne na naszym telefonie w każdym momencie, nawet gdy nie mamy dostępu do sieci. Dzięki temu możemy ściągnąć muzykę w domu, gdy jesteśmy podłączeni do WiFi, a słuchać bez wykorzystywania pakietu internetu, gdy jesteśmy daleko od własnej sieci domowej.
Pamiętajcie jednak, że w przypadku aplikacji streamingowych nie płacicie za muzykę, a za swobodny dostęp do niej. To oznacza, że pobrana w ten sposób muzyka będzie dla was dostępna tylko z poziomu danej aplikacji i tylko w okresie, gdy macie opłacony dostęp.
Tidal
Ściągniecie na telefon muzyki z serwisu Tidal, jest bardzo proste. Wchodzimy po prostu w wybrany przez nas album lub playlistę i klikam przycisk “pobierz”. Pamiętajcie jednak, że aby pobrać muzykę na telefon w ten sposób musicie mieć wykupioną subskrypcję, a muzyka będzie do odsłuchania tylko przez aplikację Tidal, tylko w czasie, gdy mamy aktywny abonament.
Warto zauważyć, że jeśli zależy wam na wysokiej jakości odsłuchiwanej muzyki, to Tidal jest bezkonkurencyjny. Jako jedyny oferuje muzykę w bezstratnych formatach (bez kompresji), niektóre nowsze płyty posiada nawet w formacie Atmos!
Spotify
Spotify nie różni się wiele od Tidala, może poza tym, że oferują muzykę w niższej jakości dźwięku (ale spokojnie – na telefonie i tak ciężko zauważyć różnicę, szczególnie jeśli nie posiadacie bardzo drogich topowych słuchawek). Wybieramy, co chcemy pobrać na telefon, pobieramy, a potem możemy to odsłuchać tak długo, jak posiadamy wykupiony dostęp do Spotify.
Jeżeli do ściągniętej playlisty dodacie nowe pliki, Spotify automatycznie pobierze je na wasz telefon. To czy plik jest ściągnięty, poznacie po zielonym kołeczku ze strzałeczką w środku przy nazwie utworu.
Inne aplikacje
Jak mogliście zauważyć po Tidalu i Spotify, aplikacje do streamowania muzyki prawie się od siebie nie różnią. Nie różni się też sposób, jak pobrać muzykę na telefon przez wspomniane aplikacje. Dlatego, nie ma sensu rozpisywać wszystkich innych. Kronikarskim obowiązkiem jednak dodam, że inne aplikacje streamujące muzykę, które pozwalają pobrać muzykę na telefon to:
- Deezer
- YouTube Premium
- Apple Music – na telefony z iOS
- Soundcloud
- Groove
Jak pobrać muzykę na telefon z serwisów sprzedających muzykę?
To jest jedna z najprostszych wersji. Chociaż serwisy sprzedające muzykę w postaci cyfrowej nigdy nie stały się bardzo popularne, to wciąż istnieją i oferują swe usługi dla chętnych. Jak pobrać muzykę na telefon z takiego serwisu? To bardzo proste. Na przykładzie Amazon Music: kupione przez nas pliki znajdują się w naszej bibliotece, skąd możemy je wprost pobrać, wybierając odpowiednią opcję z rozwijanego menu.
Serwisy sprzedające muzykę oferują pliki w różnej jakości. Jeśli słuchamy na telefonie i nie potrzebujemy jakości bezstratnej, możemy kupić tańsze empetrójki. Wszystko taniej niż kupno fizycznej płyty. To jednak nie wszystko. Amazon bardzo często oferuje, że do każdej fizycznej płyty dorzuca wersję cyfrową, aby samemu pobrać muzykę na telefon za darmo, jeszcze zanim przesyłka z płytą trafi do naszych rąk!
Pliki ściągnięte z serwisu sprzedającego muzykę nie wymagają żadnej aplikacji do odsłuchiwania – wystarczy standardowa apka do słuchania muzyki na smartfonie. Nie trzeba mieć również ciągłego dostępu do aplikacji np. Amazonu. Plik jest twój na zawsze, a dopóki istnieje serwis, gdzie go kupiłeś, będziesz mógł ponowić ściąganie, tyle razy ile potrzebujesz.
Inne serwisy oferujące sprzedaż muzyki w postaci cyfrowej:
- Beatport
- HDtracks
- 7digital
- itunes
- Bandcamp
Jak pobrać muzykę na telefon – jak skopiować pliki z komputera?
To może być ważna informacja dla ludzi, którzy kupili muzykę na komputerze i teraz szukają metody skopiowania jej na telefon lub ludzi, którzy skopiowali płyty na komputer i mają ten sam problem. Co prawda w pierwszym przypadku możecie po prostu ściągnąć muzykę z internetu przez telefon, ale to czasem bywa utrudnione. Jak skopiować muzykę z komputera na telefon?
W skrócie: wystarczy podłączyć telefon kablem do komputera i skopiować pliki z muzyką z dysku komputera do pamięci telefonu. Warto je skopiować od razu do katalogu ‘Music’, chociaż telefon powinien bez problemu wykryć je gdzie indziej. Jeśli telefon nie pozwala wam skopiować plików, nie dając dostępu do swojej pamięci, sprawdźcie, czy jest w trybie przesyłania plików.
Nie wszystkie telefony mają to ustawione domyślnie. Jeśli opcje są wyszarzone, tak jak na obrazku, to sprawdźcie je, gdy telefon jest podłączony do komputera. To powinno rozwiązać wszystkie wasze problemy.
Jak pobrać muzykę na telefon – podsumowanie
Jest wiele sposobów na to, jak pobrać muzykę na telefon w legalny sposób. Jeżeli preferujecie nowoczesne aplikacje do streamingu muzyki, będziecie zadowoleni, słysząc, że każda pozwala na pobieranie muzyki do późniejszego odsłuchu offline.
Jeśli preferujecie posiadać pliki na własność lub kolekcjonujecie fizyczne wydania płyt, ucieszy wam możliwość prostego skopiowania posiadanej muzyki na telefon. Wszystko w prosty i przyjazny użytkownikowi sposób.
WARTO PRZECZYTAĆ: