Rozwój technologii ułatwia nam wszystko, na każdym kroku, w każdej dziedzinie naszego życia. Pamiętacie, jak niedługo po rozprzestrzenieniu się komputerów, każdy mógł tanio kupić własną domową drukarkę? To był absolutny szok, ile w ten sposób zyskało gospodarstwo domowe.

W późniejszych latach sprawa się trochę skomplikowała: w domach przybywało urządzeń, które mogły drukować, ale drukarka była podłączona tylko do jednego komputera. Przełączanie kabla, tak jak i przenoszenie plików na ten komputer, może nie było najbardziej skomplikowanym zajęciem, ale na pewno upierdliwym. Rozwiązanie przyszło razem z obecną w każdym domu siecią WiFi!

Jak połączyć drukarkę z WiFi? – przygotowanie

Najważniejsze: wasza stara drukarka się nie nada. Wiąże się to z wymianą sprzętu na nowy. Niestety to jak połączyć drukarkę z WiFi jest ograniczone dokładnie do modeli, które to obsługują. Jeśli macie w posiadaniu drukarkę, którą można podłączyć do WiFi, sam proces jest bardzo prosty.

Zanim do tego przejdziecie, sprawdźcie jednak, czy wasza sieć domowa na pewno działa sprawnie i ma zasięg, w miejscu gdzie jest komputer, jak i w miejscu, gdzie stoi drukarka. W końcu brak potrzeby podłączenia drukarki kablem może sprawić, że będziecie chcieli postawić ją w zupełnie innym miejscu.

Chociaż to się może wydawać głupie: sprawdźcie, czy drukarka jest podłączona do prądu. Entuzjazm spowodowany ograniczeniem liczby kabli może spowodować, że zapomnicie o tym, że kabel do prądu jednak jest potrzebny.

Oczywiście wszystkie sprzęty, które mają korzystać z bezprzewodowej drukarki, muszą być w jednej sieci WiFi. Jeśli masz w domu więcej niż jedną sieć, zdecyduj się na jedną i przygotuj hasło, jeśli nie pamiętasz.

Jak połączyć drukarkę przez WiFi?

To wyjątkowo proste zadanie i z naszym poradnikiem na pewno każdy da sobie radę. Jeśli sprawdziliście wszystko zgodnie z wytycznymi z poprzedniego punktu, możemy przejść do rzeczy. Drukarka musi być włączona.

 1. Wejdźcie w opcje drukarki. To robicie z panelu sterowania na drukarce! Niezależnie od tego, czy wasz model ma panel dotykowy, czy malutki ekranik z przyciskami fizycznymi, musicie znaleźć menu opcji/ustawień.
 2. W menu opcji/ustawień znajdźcie opcję w stylu “Skonfiguruj sieć WiFi”.
 3. Wybierzcie nazwę oznaczającą waszą sieć WiFi.
 4. Wpiszcie hasło
 5. Gotowe!

Konkretny proces podłączania drukarki do sieci Wi-Fi będzie się różnił w zależności od marki i modelu drukarki, ale ogólnie rzecz biorąc, proces ten będzie obejmował wejście do menu ustawień drukarki i wybranie opcji połączenia z siecią Wi-Fi. Po podłączeniu drukarki do sieci Wi-Fi powinna ona móc drukować bezprzewodowo z każdego urządzenia, które jest również podłączone do tej samej sieci.

Jak połączyć się z drukarką przez Wifi? – problemy po podłączeniu

Jeżeli drukarka nie chce działać od razu po podłączeniu do WiFi, najprawdopodobniej musi zaktualizować swoje oprogramowanie. Powinna to zrobić automatycznie po podłączeniu do internetu przez WiFi i wyświetlić o tym informację.

Jeśli tak się nie stało, zainstalujcie na komputerze sterowniki do oprogramowania do drukarki. Płytę z oprogramowaniem powinniście dostać razem z drukarką. Jeśli jej nie ma lub wasz komputer/laptop nie ma już napędu optycznego, wejdźcie na oficjalną stronę producenta waszej drukarki, a tam na pewno znajdziecie to, o czym mówię.

Najnowsze oprogramowanie jest wyjątkowo intuicyjne, więc po ściągnięciu zainstalujcie je na waszym komputerze, a potem zaktualizujcie oprogramowanie sprzętowe w drukarce.

Jak połączyć drukarkę z telefonem przez WiFi?

Jeżeli wasza drukarka jest już podłączona do sieci WiFi, to urządzenia powinny automatycznie wykrywać możliwość drukowania za jej pomocą. Otwórzcie na telefonie plik, który chcecie wydrukować, wejdźcie w opcje drukowania, a następnie w wybór drukarki. Wasza drukarka tam będzie.

Oczywiście telefon musi być podłączony w tym czasie do waszej sieci domowej! To nie zadziała, jeśli będziecie korzystać w tym czasie z danych komórkowych, nawet jeśli będziecie stać obok drukarki!

Jak podłączyć drukarkę HP do WiFi?

No dobrze, a na przykład jak podłączyć drukarkę HP do WiFi? Jak już wspomnieliśmy wyżej: ten proces będzie bardzo zbliżony niezależnie od producenta i modelu drukarki. Jednocześnie ilość modeli i producentów sprawia, że napisanie poradnika do każdej drukarki osobno jest praktycznie niemożliwe. Na szczęście ten proces jest po prostu uniwersalny i konkretna kwestia jak podłączyć drukarkę HP z WiFi nie będzie się na tyle różnić od innych, żeby sprawić wam problem.

Jaką drukarkę można podłączyć do WiFi? – przykładowe modele

Jeśli jesteś dopiero na etapie poszukiwania dobrej drukarki i kwestia jak podłączyć drukarkę do WiFi to dopiero następny krok, może ci się przydać nasza mała lista przykładowych modeli, która pozwoli ci wybrać drukarkę dostosowaną do twoich potrzeb.

HP Office Jet Pro 8210 Duplex WiFi LAN Instant Ink

HP Office Jet Pro 8210 Duplex WiFi LAN Instant Ink

Źródło zdjęcia: HP

Nazwa trochę przydługa, ale to z powodu długiej listy możliwości tej drukarki. Ta atramentowa drukarka HP to niezwykle proste i funkcjonalne urządzenie. Oryginalne tusze HP według zapewnień producenta zapewniają trzykrotnie więcej wydrukowanych stron, a do tego można wykupić abonament Instant Ink, dzięki któremu drukarka sama zamówi tusze, gdy będą potrzebne na podstawie wcześniej ustawionych przez nas wytycznych.

Drukarka HP potrafi drukować dwustronnie, a tempo druku jednostronnego to aż 22 strony na minutę. Dodatkowo można drukować prosto z pendrive podłączonego przez USB, a jak podłączyć drukarkę HP do WiFi to można drukować z całego domu. Jeśli z jakiegoś powodu nie macie WiFi, możecie podłączyć drukarkę kablem przez port LAN. To co prawda umniejsza jej bezprzewodowość, ale jest taka opcja.

Kontrola odbywa się z całkiem dużego (jak na drukarkę) ekranu i klawiatura numerycznej. Do zestawu jest dołączony kabel zasilający, tusze startowe i płyta CD ze sterownikami. Kosztuje ok. ~639 zł.

Zalety

 • Duży ekran
 • Łatwa obsługa
 • Łatwa do rozwiązania kwestia jak podłączyć drukarkę HP do WiFi

Wady

 • Abonament na tusze i “samodzielne” zamawiania przez drukarkę mnie kompletnie nie przekonuje

Canon Pixma TS705a

Canon Pixma TS705a

Źródło zdjęcia: Canon

Atramentowa drukarka Canon Pixma TS705a to bardziej budżetowa propozycja dla ludzi o chudszym portfelu. Nie znaczy to, że jest zła, aczkolwiek oszczędności wobec poprzedniego modelu widać na każdym kroku: sterowanie odbywa się za pomocą tylko dwuwierszowego ekranu LCD. Mimo wszystko pozwala on na łatwy wgląd w pojemność każdego z pięciu pojemników z tuszem.

Tusze w drukarce Canon występują w wersjach XL i XXL, więc jeśli dużo drukujecie, możecie zamówić większy rozmiar dla zmniejszenia częstotliwości ich wymiany oraz zmniejszenia wpływu na środowisko.
Na co jeszcze pozwala drukarka atramentowa Canon?

  • Podłączenie do WiFi, a także za pomocą kabla Ethernet
  • Automatyczne drukowanie dwustronne
  • Pojemność zasobnika na papier to aż 350 arkuszy
 • Drukowanie naklejek, w tym naklejek na paznokcie.

Jej cena to ok. ~429 zł!

Zalety

 • Łatwe sprawdzanie poziomu atramentów
 • Duży pojemnik na papier
 • Możliwość jak połączyć drukarkę z WiFi

Wady

 • Malutki ekranik

Brother HL-L2352DW

Brother HL-L2352DW

Źródło zdjęcia: Brother

Drukarka laserowa Brother HL-L2352DW to propozycja biznesowa dla ludzi lubiących prostotę i dla których drukarka jest potrzebna tylko do drukowania dokumentów. Tacy ludzie docenią tempo wydruku: to aż 30 stron na minutę! Używanie tonera zamiast tuszu sprawia, że drukarka jest bardzo energooszczędna. Oryginalne tonery Brother to nawet 3000 wydrukowanych stron! Jest spora szansa, że wymiana materiałów eksploatacyjnych to będzie dla was wydarzenie raz na kilka lat!

Drukarka laserowa to też bardzo ciche drukowanie, które w żaden sposób nie przeszkodzi w pracy. Prostota idzie z minusem w postaci bardzo małego ekraniku. Jak to się jednak mówi: rozmiar jest nieważny i jak się dowiecie jak połączyć drukarkę przez WiFi, pewnie nigdy niego nie wrócicie. Jej cena to ok. ~630 zł. Oczywiście drukarka laserowa w tej cenie drukuje tylko monochromatycznie, czyli tylko czarnym kolorem.

Zalety

 • Bardzo szybkie drukowanie
 • Bardzo wydajne tonery
 • Energooszczędność

Wady

 • Bardzo mały ekranik

HP LaserJet M110we WiFi Mono Instant Ink HP+

HP LaserJet M110we WiFi Mono Instant Ink HP+

Źródło zdjęcia: HP

Drukarka laserowa HP LaserJet M110we WiFi Mono Instant Ink HP+ to propozycja HP dla osób, które potrzebują raczej czarno-białej drukarki do dokumentów, niż urządzenia dla całej rodziny. Ta drukarka oferuje tempo druku do 20 stron na minutę, natomiast podajnik papieru mieści tylko 150 arkuszy. Całe centrum sterowania można mieć w aplikacji w telefonie.

Ta drukarka laserowa HP również ma możliwość dokupienia subskrypcji o nazwie “plany drukowania”. Dla mało drukujących można zamówić nawet tylko 50 stron miesięcznie. Nie wiem, w jaki sposób produkcja tak mało wydajnych tonerów ma być ekologiczna. Cena to ok. ~600 zł. Oczywiście ta drukarka też drukuje tylko monochromatycznie.

Zalety

 • Centrum sterowania w aplikacji
 • Uznana marka
 • Świetny model, gdy już wiecie jak podłączyć drukarkę HP z WiFi

Wady

 • Plany abonamentowe

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę podłączaną do WiFi?

No właśnie, jaka drukarka z podłączeniem do WiFi będzie najlepsza? Rozróżniłbym tu przede wszystkim jeden podział:

 • Drukarka podłączana do WiFi dla całej rodziny. Zakładając, że wasz budżet nie jest nieograniczony, najlepszym wyborem może być drukarka atramentowa z możliwością druku w kolorze.
 • Drukarka podłączana do WiFi do pracy. Jeśli drukujecie tylko dokumenty i strony pełne tekstu, lepszym wyborem może być drukarka laserowa. Toner laserowy starcza na dużo dłużej niż tusz, w dodatku nie zasycha, więc nie będzie problemu, nawet jeśli drukujecie tylko kilka dokumentów miesięcznie. Nie spotkacie się też z sytuacją, gdy drukarka nie wydrukuje wam czarnego tekstu, z powodu braku żółtego tuszu.

W obu przypadkach powoli odchodzą do lamusa urządzenia wielofunkcyjne z wbudowanym skanerem. Jeśli nie potrzebujecie z jakiegoś powodu bardzo dokładnych skanów, zwykły skaner można zastąpić po prostu odpowiednią aplikacją w telefonie, która sprawi, że aparatu w komórce można użyć jak skanera.

Podsumowanie: zalety tego, jak podłączyć drukarkę do WiFi

Zalety podłączenia drukarki bezprzewodowo przez WiFi są wyjątkowo proste do wychwycenia:

 • Możesz drukować dokumenty praktycznie z każdego miejsca w domu
 • Podobnie możesz postawić drukarkę, gdzie chcesz, nie tylko w pobliżu komputera
 • Możesz drukować z każdego urządzenia podłączonego do WiFI. Niezależnie czy jest to komputer, laptop, czy nawet telefon komórkowy lub tablet
 • Jedna drukarka dla wszystkich domowników.
Udostępnij

Administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *