Wystarczy, że w domu znajduje się więcej, niż jeden telewizor. Aby na każdym z nich było możliwe korzystanie z telewizji naziemnej lub satelitarnej, trzeba podłączyć antenę. Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowane. Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny? Wystarczy tylko posiadać odpowiednie akcesoria. Sprawdź nasz poradnik!

Kiedy telewizor musi być podłączony do anteny?

Antena jest koniecznością w wielu sytuacjach. Najczęściej jeden dom posiada tylko jeden taki odbiornik sygnału. Telewizorów może być więcej. Nie trzeba instalować kolejnych odbiorników. Wystarczy tylko wiedzieć, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny, ponieważ to wbrew pozorom stosunkowo łatwe. Do czego jednak takie odbiorniki są wykorzystywane. Kiedy podłącza się telewizor do anteny?

 • Telewizja naziemna – antena ustawiona na nadajnik cyfrowej telewizji naziemnej pozwoli ją odbierać.
 • Telewizja satelitarna – wymaga specjalnego rodzaju anteny. Odpowiednie jej skierowanie umożliwia odbieranie telewizji z satelity.

telewizor musi być podłączony do anteny

Takie funkcje, jak Smart TV czy też lokalne odtwarzanie nie wymaga anteny. Jeżeli na co najmniej dwóch telewizorach chcesz korzystać z telewizji, wystarczy tylko jeden odbiornik. Pojedyncza antena będzie odbierać sygnał i przekazywać go do każdego z urządzeń. Jak zbudować taki układ?

Jakie akcesoria są potrzebne, aby podłączyć dwa telewizory do jednej anteny?

Przede wszystkim trzeba mieć solidnie zamontowaną oraz ustawiona na odbiór sygnału antenę. Może to być sprzęt do telewizji naziemnej lub satelitarnej, zależnie od osobistych preferencji. W pierwszej kolejności wystarczy tylko “mniej więcej” dostosować sygnał – później można to dopracować. Ustawianie anteny naziemnej jest możliwe dopiero po podłączeniu telewizora. Mimo wszystko niektórzy posiadają kilka odbiorników.

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny? Trzeba posiadać odpowiednie akcesoria:

 • Antenowy kabel koncentryczny (tzw. coaxial) – służy on do połączenia anteny z każdym telewizorem. Trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na jego długość. Zwykle warto kupić więcej, niż wynika z obliczeń. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę jakość wykonania przewodu. Dostępne propozycje różnią się grubością lub wykorzystanymi materiałami. Warto, by przewód był szczególnie wytrzymały, jeżeli przebiega na zewnątrz budynku. Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny, zdecydowanie konieczne będzie przycinanie kabli koncentrycznych i instalacja odpowiednich wtyczek.
 • Rozdzielacz antenowy – niewielki plastikowy lub metalowy element, który posiada jedno wejście i wiele wyjść. To właśnie tutaj podłączamy antenę i wszystkie posiadane telewizory. Urządzenie dzieli sygnał.

Warto wiedzieć, że istnieją rodzaje rozdzielaczy antenowych. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją, pewnymi parametrami i funkcjonalnością:

 • Rozdzielacze pasywne – charakteryzują się bardzo prostą budową. Do działania wymagane jest tylko podłączenie odpowiednich przewodów antenowych. Są to także najtańsze propozycje.
 • Rozdzielacze aktywne – takie rozgałęźniki potrzebują ciągle energii elektrycznej, by działać. Posiadają wbudowany wzmacniacz sygnału antenowego. Najczęściej wystarczy tu gniazdko elektryczne. Na zewnątrz potrzeba dodatkowego zasilania. Z takich rozdzielaczy korzysta się, gdy sygnał jest zbyt słaby i pojawiają się artefakty podczas oglądania telewizji.

Wybór zależy tutaj konkretnie od osobistych preferencji. Jeżeli wiesz, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny – możesz to zrobić również z większą liczbą odbiorników. Wystarczy wtedy tylko kupić więcej akcesoriów.

podłączyć dwa telewizory do jednej anteny

Jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny? Poradnik krok po kroku

Jest to wbrew pozorom naprawdę proste. Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny, najpierw skompletuj akcesoria. Należy zadbać o dobrej jakości rozdzielacz i długi przewód antenowy oraz końcówki, które będą potrzebne. Jak podłączyć telewizory do anteny?

 1. Najpierw podłącz przewód do samej anteny. Jeżeli trzeba, przygotuj odpowiednią końcówkę. Ustawianie anteny naziemnej może być trudne. Na początku warto tylko mniej więcej ją nakierować w stronę nadajnika. Po podłączeniu do telewizora można już dokładnie ustawić antenę, by sygnał był najlepszy. Dostępne są także specjalne urządzenia, które tu pomogą. Odnajdują one sygnał i można od razu ustawić antenę perfekcyjnie. Da się także wykorzystać aplikacje mobilne, jednak tutaj dane nie zawsze są niestety precyzyjne.
 2. Poprowadź przewód od anteny do rozdzielacza. Najlepiej mieć go wewnątrz. Wtedy będzie zabezpieczony przed jakimikolwiek zakłóceniami lub uszkodzeniami wskutek warunków atmosferycznych. Aktywne rozdzielacze można również wewnątrz budynku łatwiej podłączyć do prądu, który jest tutaj konieczny.
 3. Od rozdzielacza poprowadź przewody do wszystkich odbiorników. Mogą to być dwa telewizory, ale i więcej. Wszystko zależy tutaj konkretnie od tego, ile wyjść ma posiadany rozdzielacz antenowy.
 4. Jeżeli korzystasz z rozdzielacza aktywnego, podłącz zasilanie. Inaczej sprzęt po prostu nie będzie działał.
 5. Możliwe, że konieczne będzie ustawienie anteny naziemnej lub satelitarnej. Mimo wszystko już teraz można korzystać z telewizji na każdym, podłączonym odbiorniku.

Każdy powinien sobie z tym bez problemu poradzić. Mimo wszystko każde podłączenie wymaga przycięcia przewodu oraz dorobienia odpowiedniej końcówki. Dla niektórych będzie to dość czasochłonne zadanie.

dwa telewizory do jednej anteny

Warto wiedzieć, że zakup odpowiednio solidnego rozdzielacza ma tu ogromne znacznie – tak jak jakość wykonania przewodu antenowego. Każdy element decyduje o zakłóceniach oraz trwałości całej instalacji.

Co zrobić, kiedy siła sygnału telewizji jest niewystarczająca?

Po zbudowaniu całej instalacji może okazać się, że siła sygnału jest zbyt słaba. Już wiesz, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny – warto zadbać o to, by takie rozwiązanie zapewniało satysfakcjonujące parametry w przypadku telewizji naziemnej lub satelitarnej. Istnieje wiele sposobów, by polepszyć siłę sygnału telewizji. Jak można to zrobić?

 • Wykorzystywanie rozdzielacza ze wzmacniaczem antenowym – takie rozwiązanie wymaga oczywiście podłączenia do prądu. Mimo wszystko parametry sygnału będą lepsze, a więc także sam obraz na wszystkich podłączonych telewizorach.
 • Ustawienie anteny – należy skierować odbiornik idealnie w stronę najbliższego nadajnika. Parametry sygnału będą tym lepsze, im mniej przeszkód jest na drodze.
 • Jakość kabla koncentrycznego – również ma to wpływ na moc sygnału oraz ostatecznie obraz wyświetlany przez wszystkie, podłączone telewizory. Warto wybrać wyższej jakości przewody, mimo tego, że są najczęściej znacznie droższe.
 • Wybranie dobrej anteny – należy korzystać z dobrej jakości sprzętów, najlepiej od uznanych producentów. Tylko w ten sposób można zagwarantować sobie znacznie lepsze parametry sygnału. Często naprawdę wystarczy po prostu kupić lepszą antenę i ją zainstalować.

Jest wiele metod na poprawienie sygnału telewizji satelitarnej lub naziemnej. Wiesz już, jak podłączyć dwa telewizory do jednej anteny. Sygnał jest wtedy dzielony na wiele urządzeń. Należy wręcz zadbać o odpowiednie jego parametry.

Najpopularniejsze problemy i ich rozwiązania – co zrobić, kiedy telewizja nie działa?

Po podłączeniu telewizorów do anteny może okazać się, że telewizja nie działa. Potencjalnych powodów jest tu tak naprawdę sporo. Warto przede wszystkim sprawdzić wszystkie połączenia. Jeśli coś nie łączy – prawdopodobnie będzie pojawiał się ciągle błąd “Brak sygnału”. Kolejnym powodem może być źle ustawiona antena. Jeżeli moc sygnału będzie zbyt niska, nic nie wyświetli się na ekranie telewizora. Trzeba mieć to na uwadze i zawsze ustawiać antenę tak, by parametry były satysfakcjonujące.

co zrobić, kiedy telewizja nie działa

Dość popularnym problemem jest także to, że telewizor nie obsługuje nowej technologii telewizji naziemnej. Wtedy trzeba zakupić specjalny router. Dzięki temu będzie można odbierać kanały. Dotyczy to tylko i wyłącznie starszych telewizorów. Nowe urządzenia mają już domyślnie wbudowane tunery DVB-T2.

Warto pamiętać, że brak jakiejkolwiek reakcji może być również efektem uszkodzonej anteny. Wtedy nie będzie odbierany żaden sygnał. Anteny są zwykle dość solidnie wykonane – uszkadzają się rzadko. Mimo wszystko usterka oznacza zwykle konieczność wymiany na nowy sprzęt. Naprawy są po prostu nieopłacalne, ponieważ większość anten naprawdę nie kosztuje wiele.

WARTO PRZECZYTAĆ:

lg przezroczysty telewizor LG zaprezentowało przezroczysty telewizor podczas CES 2024 . Robi wrażenie
Czegoś takiego na pewno jeszcze nie było. Podczas trwających targów CES 2024 LG pokazało przezroczysty, bezprzewodowy telewizor. Trzeba przyznać, że robi kapitalne wrażenie! LG Signature
samsung Samsung zapowiedział 110-calowy telewizor MicroLED
Nowy telewizor zapowiedziany przez Samsunga robi wrażenie. Ma 110 cali i wykorzystuje technologię MicroLED, której większość osób może nie kojarzyć, ponieważ dotychczas dostępna była tylko
jak podłączyć soundbar do tv przez bluetooth Jak podłączyć soundbar do telewizora przez Bluetooth?
Masz nowy soundbar i chcesz połączyć go z telewizorem, aby cieszyć się wysoką jakością dźwięku m.in. podczas oglądania seriali czy filmów? W przypadku wielu nowoczesnych
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *