Mikrofon jest jednym z podstawowych akcesoriów komputerowych. Będzie on niezbędny dla osób pracujących przy komputerze, uczących się zdalnie lub graczy. Na rynku znajdziemy ogrom dostępnych modeli, które różnią się parametrami oraz sposobem połączenia. W tym artykule przybliżymy, jak podłączyć mikrofon do laptopa i pomożemy wybrać najlepszy sprzęt.

Jak podłączyć mikrofon do laptopa?

Dostępne jest multum różnych mikrofonów i charakteryzują się często innymi metodami połączenia. Laptopy wyróżnia najczęściej dość niewielka liczba portów – dotyczy to szczególnie mniejszych, bardziej kompaktowych oraz mobilnych urządzeń. Warto zwrócić uwagę, że na rynku znajdziemy mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Ten drugi rodzaj będzie znacznie prostszy w obsłudze czy podłączeniu. Jaki mikrofon do komputera wybrać? Wiele zależy od preferencji – skupmy się najpierw na bezprzewodowych modelach.

jak podłączyć mikrofon zewnętrzny do laptopa

Wystarczy skorzystać ze zintegrowanego lub zewnętrznego modułu Bluetooth czy też dedykowanego Wi-Fi, by połączyć oba urządzenia. Jak podłączyć mikrofon do laptopa za pomocą przewodu? Tutaj należy zwrócić uwagę na rodzaje wtyczek, dostępne złącza oraz ewentualne przejściówki czy dodatkowe akcesoria. Warto pamiętać, że mikrofony przewodowe oferują najczęściej znacznie lepsze parametry i mniej zakłóceń niż bezprzewodowe modele.

Istnieją różne rodzaje połączeń. Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć mikrofon do laptopa, zwykle trzeba wykorzystać złącze USB, XLR lub specjalny rejestrator audio. Należy zadbać o odpowiednie przejściówki, jeśli nie mamy dostępnych odpowiednich portów w komputerze. Co jeżeli sprzęt pozostaje niewidoczny po podłączeniu? Warto wiedzieć, jak włączyć mikrofon w laptopie, ponieważ to bardzo popularny błąd.

Jak podłączyć do laptopa mikrofon z wyjściem XLR?

Wyjście XLR jest tradycyjnym analogowym rozwiązaniem, które stosuje się już od lat 50. Tego rodzaju sprzęt niestety będzie wymagał dodatkowych akcesoriów. Aby podłączyć do laptopa mikrofon z wyjściem XLR, trzeba dokupić specjalny interfejs audio. Ma on wewnątrz kartę dźwiękową, która odbiera sygnał i może go wysyłać. Interfejs wystarczy podłączyć do laptopa za pomocą standardowego przewodu USB.

jak podłączyć mikrofon studyjny do laptopa

Cena tego rodzaju mikrofonów zaczyna się już od około 100 zł. Nie są niestety jedynym wydatkiem. Wiesz już, jak podłączyć mikrofon do laptopa, gdy mamy złącze XLR – potrzeba interfejsu audio. To niewielkie urządzenie z przedwzmacniaczem i przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Warto zwrócić uwagę na liczbę wejść mikrofonowych oraz ewentualnie dodatkowe funkcje.

Interfejs audio kosztuje standardowo od około 200 zł. Warto wybrać dobrej jakości sprzęt, ponieważ od niego w dużej mierze zależy ostatecznie jakość nagrywanego dźwięku przez mikrofon. Niestety modele XLR będą raczej mało mobilnym rozwiązaniem.

Jak podłączyć mikrofon USB do laptopa?

W tym przypadku nie będzie konieczne posiadanie zewnętrznego interfejsu audio. Mikrofony USB mają wbudowany przedwzmacniacz i przetwornik. Dzięki temu możemy je podłączyć do laptopa za pośrednictwem tylko jednego przewodu bez dodatkowych adapterów i przejściówek.

Warto zauważyć, że w tym przypadku przetwornik analogowo-cyfrowy oraz przedwzmacniacz są przygotowane tak, by perfekcyjnie współpracowały z mikrofonem. Nie musimy zastanawiać się nad wyborem odpowiednich akcesoriów.

jak podłączyć mikrofon do laptopa bez wejścia

Już wiesz, jak podłączyć mikrofon do laptopa przez USB. Warto oczywiście zastanowić się, który konkretnie model będzie najlepszy. Oprócz samych parametrów czy testów należy wziąć pod uwagę dodatkowe funkcje:

  • wyjście słuchawkowe – niektóre mikrofony USB je mają i służy do odsłuchu nagrywanego dźwięku przez słuchawki. Jest to szczególnie przydatne na przykład podczas nagrywania podcastów.
  • alternatywne wyjście XLR – wiele modeli ma w zestawie akcesoryjne wyjście XLR, jeżeli chcemy podłączyć dany sprzęt do własnego interfejsu audio.

Warto zauważyć, że mikrofony USB są znacznie prostsze w użytku i podłączeniu. Możemy je także zabrać w dowolne miejsce, jeżeli wybierzemy stosunkowo niewielki model.

Jak podłączyć zestaw z rejestratorem audio do laptopa?

Przenośny rejestrator wyróżnia się tym, że może działać całkowicie samodzielnie. Podłączamy do niego zewnętrzny monitor przez złącze XLR lub korzystamy z tego, który jest wbudowany. Rejestrator audio możemy podłączyć do laptopa za pośrednictwem złącza USB. Nie jest to konieczne, lecz może ułatwić niektóre kwestie.

Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć mikrofon do laptopa za pomocą rejestratora, nie będzie to trudne. Wystarczy połączyć urządzenie z komputerem przez USB. Już wtedy możemy korzystać ze wbudowanego mikrofonu. Gdy podłączymy zewnętrzny przez XLR, również będzie dostępny. Rejestrator podłączamy do komputera tak jak standardowy interfejs audio.

jak podłączyć mikrofon do laptopa windows 10

Niestety sporą wadą tego rozwiązania jest cena. Rejestratory audio kosztują najczęściej od 1000 zł w górę. Należy doliczyć także cenę samego mikrofonu, który chcemy podłączyć. Cały zestaw ma jednak znacznie więcej możliwości niż nagrywanie przy pomocy laptopa, jeśli chodzi o mobilność. Rejestrator audio możemy uruchomić bez podłączania do komputera i nagrywać dźwięk.

Urządzenie posiada wbudowany przedwzmacniacz oraz przetwornik analogowo-cyfrowy. Przed zakupem rejestratora należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i testy związane z ewentualnymi zakłóceniami.

Jak podłączyć mikrofon do laptopa? Najważniejsze wskazówki

Warto wiedzieć, że sporadycznie podłączenie nowego urządzenia do laptopa wymaga zainstalowania odpowiednich sterowników. Oczywiście system Windows oferuje domyślny program, który powinien obsłużyć mikrofon. Mimo wszystko niekiedy będzie to powodować problemy – warto zwrócić uwagę na to, czy producent dołącza sterowniki. Najczęściej wystarczy jednak tylko podłączyć sprzęt i jest gotowy do działania. Warto również wiedzieć, jak podgłośnić mikrofon. Często może on być domyślnie wyciszony.

Na rynku dostępne są także słuchawki ze zintegrowanym mikrofonem. Taki wybór będzie naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Mimo wszystko jakość nagrywanego dźwięku jest tutaj gorsza niż w przypadku pojemnościowych mikrofonów. Dla graczy lub do podstawowych zastosowań to wystarczy. Jak podłączyć mikrofon do laptopa, gdy jest zintegrowany ze słuchawkami. Należy wykorzystać porty Jack 3,5 mm lub USB – zależnie od posiadanego sprzętu. Można także korzystać z przejściówek czy też adapterów.

Już wiesz, jak podłączyć mikrofon do laptopa. Pamiętaj również o samym przewodzie – powinien być odpowiednio długi. W przypadku laptopów najczęściej nie warto wybierać dłuższe kable niż około 1 do 1,5 metra.

Jak naprawić mikrofon w większości sytuacji? Wystarczy go ponownie podłączyć lub zrestartować komputer. W bardziej skomplikowanych przypadkach warto rozważyć gwarancję czy też serwis.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Intel wprowadza ich najmocniejszy procesor Core i9 do laptopów
“Najlepszy gamingowy procesor do laptopów jaki kiedykolwiek stworzono” – tak producent zapowiada wprowadzenie najmocniejszych procesorów serii i9 do komputerów przenośnych. Odkąd Intel przedstawił w zeszłym
Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku - który wybrać? Najlepsze laptopy do gier w 2019 roku – który wybrać?
Laptop do gier dla niektórych może zabrzmieć jak oksymoron. W końcu do gier przeznaczone są w dużej mierze komputery osobiste, a w laptopach chodzi o
jak zadbać o laptopa Jak zadbać o żywotność laptopa?
Laptopy nie są tak wytrzymałe, jak komputery osobiste – ciągle je przenosimy, przechowujemy w różnych miejscach, zamykamy i otwieramy. Mają tendencję do szybszego psucia się,
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *