Zarobki w branży IT już od wielu lat są jednymi z najwyższych pensji pracowniczych w Polsce i poza granicami. Atrakcyjne wynagrodzenia otrzymują zarówno specjaliści-seniorzy, jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem. Jak prezentują się średnie zarobki juniorów w branży informatycznej? Poszukajmy odpowiedzi.

[Zobacz także: Nigdy nie było na świecie aż tylu deweloperów – ta i inne statystyki z GitHuba]

Skąd czerpać wiedzę na temat zarobków w IT?

W ostatnich dekadach wiele mówi się na temat wynagrodzeń w IT. Nie ulega wątpliwości, że w większości przypadków znacząco przekraczają one pułap najniższej pensji. Doskonałym źródłem wiedzy na temat wysokości poborów w IT są ogólnodostępne portale ogłoszeniowe i branżowe takie jak Pracuj.pl. Wiele aktualnych danych, dotyczących stawek dla programistów, testerów i specjalistów ds. projektów można również znaleźć w social mediach na specjalnych grupach branżowych, gdzie specjaliści dzielą się różnymi informacjami z branży.

Doskonałym źródłem wiedzy o zarobkach w IT są także spotkania branżowe, różnego typu konferencje, a także targi pracy. Podczas takich eventów wszyscy juniorzy mają świetną okazję, by porównać oferty różnych firm. Dzięki indywidualnym rozmowom z pracodawcami kandydaci mogą uzyskać niezwykle precyzyjne informacje, ile wynosi przeciętne wynagrodzenie na wybranym stanowisku oraz jak prezentuje się praca w danej firmie.

Zarobki początkujących programistów

Gdy przyjrzysz się ofertom pracy dla programistów, szybko zauważysz kilka istotnych elementów. W zależności od formy i zakresu współpracy firmy podają stawkę godzinową lub przewidywane, miesięczne widełki płacowe. Mediana wynagrodzeń początkujących programistów wynosi w Polsce od 5 000 zł do 7 000 zł brutto miesięcznie. Podane kwoty obejmują zarówno firmy lokalne, jak i korporacje.

[Zobacz także: 3 najważniejsze informacje, których poszukuje w ofertach kandydat z branży IT]

Programiści, którzy dopiero rozbudowują swoje portfolio i szukają współpracy w modelu godzinowym, mogą liczyć na wynagrodzenie od 30 zł do 60 zł brutto za jedną godzinę pracy. Stawki za usługi programistyczne wzrastają proporcjonalnie do zdobytej wiedzy i kompetencji. Po kilku latach pracy Junior Software Developer czy Młodszy programista Java otrzymuje średnio od 70 zł do 100 zł brutto w ramach umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

Rosnące zarobki juniorów w branży IT

Zapotrzebowanie na usługi programistyczne stale rośnie, co ma związek z postępującą cyfryzacją, upowszechnieniem się internetu i urządzeń mobilnych. Popyt na programistów sprawia, że stale rosną też wynagrodzenia początkujących pracowników sektora IT. Młodzi, uzdolnieni programiści często stają się obiektem zainteresowań head-hunterów, którzy proponują stawki kilkukrotnie przewyższające rynkowe standardy.

[Zobacz także: Wyszła 12 wersja frameworku MITRE ATT&CK – to dobra okazja by się z nim zapoznać]

Coraz więcej firm, poszukujących młodych, programistycznych talentów, oferuje juniorom miesięczne płace w wysokości od 7 000 zł do nawet 10 000 zł brutto. Podane stawki zależne są oczywiście od typu umowy.

Podsumowanie

Średnie zarobki na stanowiskach juniorskich w branży informatycznej należą do jednych z wyższych płac, spotykanych na polskim rynku na tym szczeblu kariery zawodowej. Aby móc się o tym przekonać, wystarczy sprawdzić najnowsze ogłoszenia o pracę, publikowane w social mediach, na branżowych portalach i serwisach ogłoszeniowych. Minimalna pensja juniorów w IT wynosi około 5 000 zł brutto i rośnie wraz z każdym, kolejnym rokiem pracy w branży. Najlepsi programiści, testerzy i specjaliści z kilkuletnim stażem zawodowym w IT zarabiają ponad 9 000 zł – 10 000 zł brutto miesięcznie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
para odbierajaca klucz do mieszkania Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego przy wyborze kredytu hipotecznego we Wrocławiu?
Zakup nieruchomości, zwłaszcza za pomocą kredytu hipotecznego, jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Proces ten może być skomplikowany, a zrozumienie wszystkich
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *