Przenoszenie danych z jednego na drugi smartfon najczęściej jest konieczne przy zakupie nowego sprzętu. Warto wiedzieć, że nie będzie to proces krótki – trzeba zarezerwować co najmniej kilkadziesiąt minut. Przenoszenie danych ze starego smartfona na nowy jest wbrew pozorom stosunkowo proste. Istnieje kilka metod, które może wykorzystać każdy. Poniżej zebraliśmy praktyczne porady dotyczące przenoszenia danych między telefonami. Sprawdź i wybierz najprostszą metodę!

O czym trzeba pamiętać przy przenoszeniu danych między telefonami? Podstawowe informacje

Zwykle nie jest to trudne zadanie. Najpopularniejszym sposobem ciągle pozostaje wykorzystanie odpowiedniej aplikacji. Jest ich wiele w sklepie Play oraz App Store. Przenoszenie danych ze starego smartfona na nowy można przeprowadzić bezprzewodowo – na przykład przez Wi-Fi. Da się także wykorzystać komputer. Wtedy trzeba stworzyć backup i odtworzyć go na drugim smartfonie. Metod jest sporo.

O czym pamiętać przy przenoszeniu danych między telefonami?

 • Wyczyszczenie smartfona ze zbędnych plików – należy odinstalować aplikacje i usunąć nieużywane, niepotrzebne dane. Dzięki temu na nowym urządzeniu będzie więcej wolnego miejsca. Uporządkowanie danych zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zwiększa to również wydajność.
 • Skonfigurowanie Wi-Fi – najczęściej przenoszenie danych odbywa się właśnie przez sieć. Najlepiej, by smartfony pozostawały w tym samym miejscu cały czas.

Należy pamiętać, że przenoszenie danych z jednego telefonu na drugi może zająć kilkadziesiąt minut. Trzeba zarezerwować sobie dość dużo czasu. Smartfony muszę być naładowane lub ciągle podłączone do ładowarki.

Jak przenieść dane z jednego telefonu na drugi? Najpopularniejsze metody, które warto wykorzystać!

Sposobów na taką migrację jest naprawdę dużo. Mimo wszystko niektóre są wygodniejsze i szybsze od innych. Sprawdź, jak przenieść dane ze starego smartfona na nowy!

1. Chmura Google

Najpopularniejszy sposób przenoszenia wszystkich danych między smartfonami czy też tabletami lub laptopami. Funkcjonalność chmury Google jest naprawdę szeroka. Warto wiedzieć, że można zrobić kopię zapasową danych w dowolnym momencie. Wystarczy zalogować się na konto Google i wybrać odpowiednią opcję.

Utworzoną kopię zapasową można przywracać dowolną liczbę razy. Jest to najprostszy sposób na przeniesienie aplikacji i danych ze starego smartfona na nowy. Warto wiedzieć, ta metoda działa po przejściu z Androida oraz iPhona – będzie możliwa do wykonania zawsze.

Chmura Google

W ustawieniach chmury Google można ustawić, jakie dane zostaną zapisane. Dzięki temu przeniesiesz nie tylko zainstalowane aplikacje, ale także zdjęcia, filmy, dokumenty czy nawet kontakty lub wiadomości SMS. Wszystko można tutaj dostosować samodzielnie. Chmura Google jest naprawdę uniwersalnym narzędziem o szerokiej funkcjonalności. Warto zauważyć, że po zalogowaniu na to samo konto, jednak przez inne urządzenie, automatycznie pojawi się opcja przenoszenia danych.

Aplikacja zapyta jedynie, czy chcesz korzystać z przewodu, czy też sieci Wi-Fi. Dodatkowo można wybrać opcję przenoszenia ze smartfona marki Apple. Po zalogowaniu się na nowym smartfonie wszystkie funkcje będą pod ręką – wystarczy tylko postępować zgodnie z informacjami na ekranie.

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

 • Ogromne możliwości – można przenosić pliki osobiste, aplikacje, kontakty, wiadomości i wiele więcej
 • Zupełnie darmowa opcja
 • Wbudowana funkcja dla telefonów z Androidem – nie trzeba zewnętrznych aplikacji
 • Można tworzyć dowolną liczbę kopii zapasowych na dysku Google
 • Chmura Google pozwala przechodzić także z iOS na Android
 • Opcja przenoszenia danych przewodem oraz bezprzewodowo
 • Bardzo szybka migracja

2. Funkcja Phone Clone (lub zewnętrzna aplikacja, która to oferuje)

Technologia Phone Clone zyskała popularność za sprawą Huawei. To nic innego, jak klonowanie całego telefonu – chodzi tutaj o wszystkie dane, które są na urządzeniu. Można je następnie wygodnie przenieść. Funkcja służy również, jako pewna forma kopii zapasowej. Mimo wszystko – jak skorzystać z Phone Clone?

Niektóre smartfony posiadają wbudowaną funkcję. Mimo wszystko nie występuje to przy wszystkich. Warto wiedzieć, że istnieje wygodna aplikacja – Huawei Phone Clone. Można ją pobrać zupełnie za darmo. Współpracuje ona z dowolnym smartfonem (jest dostępna także na iPhone). Obsługa jest tutaj naprawdę prosta. Wystarczy uruchomić aplikację i wybrać, na który telefon mają być przenoszone dane. Konieczne będzie zeskanowanie kodu QR. Nie trzeba tutaj nawet Wi-Fi, by przenieść dane.

Funkcja Phone Clone

Huawei Phone Clone to tylko jedna z wielu tego typu aplikacji. W sklepie Play czy też App Store można znaleźć ich naprawdę dużo. Mimo wszystko lepiej korzystać ze sprawdzonych programów – to gwarancja, że pliki osobiste nie zostaną przypadkowo uszkodzone podczas całego procesu.

Używanie Phone Clone może być przydatne w wielu różnych sytuacjach. Funkcja sprawdzi się nie tylko podczas przenoszenia plików ze starego smartfona na nowy. Dzięki niej uda się także stworzyć kopię zapasową. Ogromny plus to brak konieczności łączenia się z Wi-Fi. Cały proces przenoszenia danych odbywa się za pomocą sieci lokalnej. Warto tutaj wspomnieć, że Phone Clone jest zupełnie darmowy.

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

 • Zupełnie darmowe rozwiązanie
 • Bardzo prosta metoda – wystarczy wybrać, który smartfon jest nowy, a który stary i zeskanować kod QR
 • Phone Clone jest dostępny dla urządzeń z Androidem oraz iOS
 • Nie trzeba zakładać konta i się logować
 • Nie wymaga korzystania z sieci Wi-Fi – wszystko dzieje się lokalnie
 • Wiele alternatywnych aplikacji oprócz Huawei Phone Clone
 • Często ta funkcja jest wbudowana w niektórych smartfonach

3. Zewnętrzne aplikacje tworzące backup danych smartfona

Takie rozwiązanie również będzie naprawdę skuteczne. Aplikacji, które tworzą backup danych ze smartfona, jest naprawdę dużo. Można znaleźć płatne i darmowe alternatywy. Mimo wszystko warto korzystać ze sprawdzonych, często polecanych programów. Najlepsza będzie jednak wbudowana funkcja smartfona, a jeśli jej nie ma – po prostu chmura Google. Aplikacje zewnętrzne sprawdzą się również naprawdę dobrze.

Trzeba mieć tu jednak na uwadze kompatybilność. Nie wszystkie programy na rynku współpracują z Androidem oraz iOS – to najważniejsza kwestia. Warto wybierać najpopularniejsze aplikacje do tworzenia backupów. Muszą one także oferować funkcję przenoszenia danych między smartfonami. Można jednak mimo wszystko zawsze skopiować plik z backupem i otworzyć go na drugim telefonie przy użyciu tej samej aplikacji.

aplikacje tworzące backup danych smartfona

Jakie aplikacje są godne uwagi?

 1. Huawei Backup – bardzo podobna aplikacja do Huawei Phone Clone. Jest prosta pod względem designu i obsługi. Spełnia swoje zadanie i nic ponadto. To idealny wybór, jeżeli chcesz zrobić backup szybko – działa także w przypadku przenoszenia danych między smartfonami. Warto zwrócić uwagę na to, że aplikacja oferuje planowanie automatycznych kopii zapasowych.
 2. Google One – aplikacja chmury Google stworzona do tworzenia backupów i przenoszenia danych między smartfonami. Bardzo prosta w obsłudze oraz darmowa.
 3. Phone Backup And Restore – również bardzo popularna aplikacja do tworzenia kopii zapasowych i ich odtwarzania. Warto zauważyć, że tutaj możliwe jest zapisywanie w chmurze. To znaczna przewaga nad innymi aplikacjami dostępnymi na rynku. Program jest darmowy, prosty w obsłudze i pozwala przenieść dowolne dane – pliki osobiste, kontakty, aplikacje, a nawet kalendarz.
 4. G Cloud Backup – świetna aplikacja do backupów. Jest ona kompatybilna ze smartfonami Android oraz iOS. To ogromna zaleta. Prosta obsługa i szeroka funkcjonalność również zasługuje na wyróżnienie. Program jest również darmowy.
 5. Easy Backup – aplikacja przeznaczona na smartfony Apple. Bardzo prosty program, który po prostu spełnia swoje zadanie. Wystarczy tylko wybrać smartfon i dane – zostaną one zapisane naprawdę szybko.

Aplikacji jest znacznie więcej. Wiele z nich sprawdzi się tutaj świetnie. Korzystanie z zewnętrznych programów do tworzenia kopii zapasowych i przenoszenia danych na nowy smartfon jest świetnym rozwiązaniem. Najważniejsze pozostaje tutaj znalezienie najlepszej aplikacji.

aplikacje tworzące backup danych smartfona

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

 • Mnogość aplikacji do wyboru – wiele z nich oferuje różne, przydatne dodatkowe funkcje
 • Dość prosty proces – wystarczy stworzyć backup i przenieść go na nowy smartfon
 • Wiele darmowych pozycji
 • Niektóre aplikacje nie potrzebują nawet Wi-Fi
 • Możliwość przeniesienia dosłownie wszystkich plików ze starego smartfona na nowy

4. Manualne przenoszenie danych (np. z użyciem komputera)

Jedną z najprostszych metod przenoszenia danych ze starego smartfona na nowy jest po prostu skopiowanie wszystkiego. Należy podłączyć telefon do komputera i przenieść pliki. Następnie z dysku wystarczy je skopiować na nowe urządzenie. To bardzo proste – nie wymaga żadnych, specjalnych informatycznych zdolności. Takie przenoszenie może chwilę zająć, jednak warto wiedzieć, że da się to przyspieszyć. Wystarczy podłączyć oba smartfony jednocześnie do komputera.

Mimo wszystko są tu również pewne minusy. Przesyłanie wszystkich plików na komputer, a później drugi smartfon jest czasochłonne. Często zajmie to znacznie dłużej, niż bezprzewodowe przenoszenie danych między urządzeniami. Mimo wszystko takie rozwiązanie jest najprostsze. Nie trzeba korzystać z żadnych aplikacji. Wystarczy podłączyć smartfon do komputera i skopiować wszystkie pliki.

Manualne przenoszenie danych

Warto zauważyć, że istnieją dedykowane programy, które pozwalają zrobić backup i przenieść go na inny smartfon. Takie aplikacje można znaleźć dla komputerów z Windowsem oraz macOS. Nie trzeba używać tego typu programów – mimo wszystko upraszczają cały proces. Zwykle zostaje on sprowadzony do zaledwie kilku kliknięć  i wybrania odpowiednich opcji.

Smartfony posiadają dedykowane programy na komputery. Takie rozwiązanie również może tutaj pomóc. Często będzie możliwe nawet bezprzewodowe połączenie laptopa czy komputera z telefonem. Przewodowo cały proces powinien być jednak szybszy. Należy mieć na uwadze to, z jakiego dysku korzystamy oraz rodzaju przewodu i złącza.

Dlaczego warto skorzystać z tej metody?

 • Jest naprawdę prosta – najłatwiejsza metoda z zestawienia
 • Wystarczy przewód i komputer
 • Przy niewielkiej ilości plików nie zajmuje to długo
 • Możliwość korzystania z dedykowanych programów, które poprowadzą użytkownika krok po kroku
 • Zupełnie darmowa metoda
 • Kompatybilność z dowolnym smartfonem

5. Szybkie przenoszenie danych z telefonu na telefon w przypadku iPhone – bardzo wygodna funkcjonalność Apple

Warto wiedzieć, że telefony Apple mają wbudowaną funkcję przenoszenia danych ze starego smartfona na nowy. Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy oba urządzenia są z logiem jabłka. Nie można wykorzystać tej funkcji do przenoszenia plików na Androida. Mimo wszystko w telefonach Apple zostało to rozwiązane wręcz świetnie. Można powiedzieć, że takie przenoszenie jest najprostszym, intuicyjnym i działa po prostu świetnie. Nie da się tu znaleźć większych minusów.

Przenoszenie danych polega na tym, by zbliżyć dwa iPhony do siebie. Wtedy powinna pojawić się opcja transferu danych. Należy zalogować się na to samo konto Apple. Telefon będzie informował o kolejnych krokach. Wystarczy wykonywać instrukcje. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Pierwszą z nich jest zdecydowanie prostota – po zbliżeniu smartfonów, można automatycznie przenieść dane, dzięki opcji szybkiego startu.

przenoszenie danych z telefonu na telefon w przypadku iPhone

Ogromny plus transferowania danych między smartfonami Apple to również bardzo wysoka szybkość. Standardowe metody zajmują kilkadziesiąt minut. Dotyczy to zarówno aplikacji zewnętrznych, jak i wbudowanych funkcji. Proces przesyłania danych między iPhonami zajmuje maksymalnie około 15 minut. Jest to świetny wynik – najlepszy z zestawienia. Takie rozwiązanie pozostaje jednak dostępne wyłącznie dla urządzeń Apple.

Dlaczego warto korzystać z tej metody?

 • Najprostsza i skuteczna
 • Bardzo szybkie przesyłanie danych – wystarczy maksymalnie 15 minut
 • Idealna, kiedy wymieniasz stary iPhone na inny telefon Apple

Przenoszenie danych na nowy smartfon – o czym warto pamiętać?

Najlepiej korzystać ze wbudowanych funkcji. Zwykle są one wykonane najlepiej. Można być pewnym, że nie zostaną uszkodzone żadne pliki. Często polecane aplikacje zewnętrzne także sprawdzą się tutaj perfekcyjnie. Warto wiedzieć, że wykonywanie kopii zapasowych nie jest trudne – można je otwierać na dowolnych smartfonach.

Przenoszenie danych na nowy smartfon zwykle wymaga tylko kilkudziesięciu minut oraz odpowiedniej funkcji. Nie jest to trudne. Zwykle można nawet wybrać jaki rodzaj danych zostanie przeniesiony – kontakty, pliki osobiste, aplikacje itd. Zrobienie porządków przed przenoszeniem jest niezwykle istotne. Zapewni to przede wszystkim szybsze działanie nowego smartfona.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *