Co prawda wraz z rozwojem internetu i sieci poziom bezpieczeństwa i jakości programów antywirusowych również idzie do przodu, to hakerzy również wymyślają wciąż nowe sposoby, by te zabezpieczenia ominąć. Jak sprawdzić, czy telefon nie został zhakowany? Tym zajmiemy się w poniższym poradniku.
Każdy może paść ofiarą hakera
Nie da się ukryć – nawet najbardziej uważnemu człowiekowi może się zdarzyć, kliknąć niechcący w coś złego. Szczególnie gdy nawet własny rząd używa oprogramowania szpiegującego do podsłuchiwania własnych obywateli.
Telefony to w końcu inna bajka – mniejszy ekran sprawia, że trudniej czasem coś ominąć palcem. Podobnie jest z reklamami, które często będą wyskakiwać wprost “pod palec”. Dodatkowo na telefonie już mało co ogląda się przez przeglądarkę internetową – prawie każdy chce, żebyś ściągnął jego apkę.
Filtr antywirusowy w Google Play nie działa niestety tak dobrze, jak na telefonach Apple i ściągając apkę, nie mamy pewności, czy jest bezpieczna. Nie zaczynajmy już nawet o tak podłych zachowaniach jak Xiaomi, które wbudowało w swoją nakładkę na Androida własnego “antywirusa”, który jest zakamuflowanym pulpitem do wyświetlania kolejnych reklam, gdy teoretycznie sprawdza, czy apka jest bezpieczna.
Jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany? Niepokojące objawy
Jeśli twój telefon zaczął się podejrzanie zachowywać, może to oznaczać, że zostałeś zhakowany. Jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany? Zwróćcie uwagę następujące objawy:
- Gwałtowne spowolnienie w działaniu telefonu. To normalne dla tego typu sprzętu, że wraz z wiekiem będzie chodził wolniej, a bateria nie będzie tak wydajna, jak na początku. Aplikacje stają się coraz bardziej wymagające, a twój telefon nie młodnieje. Jeśli jednak zauważysz drastyczną różnicę z dnia na dzień, to pora sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany. Może to oznaczać, że na twój telefon dostało się złośliwe oprogramowanie, które pracując w tle, “zjada” zasoby twojego telefonu i zużywa szybciej baterie.
- Przegrzewanie telefonu/baterii. To się łączy z poprzednim punktem – jeśli gdzieś w tle pracuje na telefonie złośliwa aplikacja, może ona pochłaniać tyle zasobów, że telefon będzie się przegrzewał
- “Dziwne” zachowanie. Telefon się sam wyłącza lub resetuje? Aplikacje nie chcą się włączyć lub zawieszają przy próbie uruchamiania? Może to być objaw tego, że pamięć operacyjna telefonu jest w tym czasie zajęta czymś innym
- Nadmiarowe zużycie danych. Złośliwe oprogramowanie może zużywać twój pakiet internetu w telefonie. Warto z tego powodu mieć ustawiony w telefonie licznik, który cię poinformuje. Mniejsza z tym, jeśli masz telefon na kartę, ale lepiej, żebyś się o tym nie dowiedział z rachunku po jakimś czasie
- Niechciane aplikacje. To jest dosyć jednoznaczny objaw. Jeśli nie ściągaliście jakiejś aplikacji sami, to nie pojawiła się tam bez przyczyny. Warto jednak zwrócić uwagę, czy producent waszej nakładki na Androida nie postanowił dorzucić nowej funkcjonalności w updacie oprogramowania
- W galerii znajdziesz zdjęcia, których nie robiłeś. Oczywiście chyba każdy zrobił kiedyś zdjęcie przypadkiem, podobnie jak zrzut ekranu. Jeśli widzisz więcej zdjęć, których nie powinno być, a do tego zdarzyło się np. że lampa błyskowa (latarka) sama się zapaliła, tzn. że ktoś może mieć dostęp do twojego telefonu
- Powiadomienia/reklamy/wiadomości. To się wiąże bezpośrednio z poprzednim punktem: celem złośliwego oprogramowania jest często ściągnięcie niechcianej aplikacji, po to, żeby potem wyświetlać ci na różny sposób reklamy, np. przez powiadomienia.
Powyższe objawy pomogą wam zdiagnozować jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany.
Co robić, jeśli mam wirus na telefonie?
Po pierwsze: nie panikować. Nie ma powodów do obaw. Jak zobaczysz w następnym akapicie, jest kilka sposobów na to, żeby sobie łatwo poradzić z sytuacją. Zanim jednak do tego przejdziesz, warto podjąć kilka innych kroków:
- Wyłącz transfer danych w telefonie. Nie tylko pakiet z sieci, ale również połączenie z WiFi
- Daj znać swoim znajomym, przyjaciołom i rodzinie, żeby nie klikali w żadne linki, jeśli dostaną jakąś wiadomość od ciebie
Jak usunąć wirusy z telefonu?
- Pierwszym krokiem będzie oczywiście ściągnięcie, zainstalowanie i przeskanowanie telefonu programem antywirusowym. Jest spora szansa na to, że to wystarczy.
- Usuń ostatnio zainstalowane aplikacje. Jeśli nie wiesz która aplikacja powoduje problemy, usuń kilka ostatnich.
- Jeśli powyższe kroki nie zadziałały, możesz przywrócić telefon do stanu fabrycznego. To ostateczne rozwiązanie, które na pewno usunie złośliwe oprogramowanie z twojego telefonu, niestety razem z twoimi plikami i aplikacjami. Taka jest cena za to, jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany.
Jak przywrócić dane fabryczne w smartfonie z Androidem?
To bardzo proste:
- Wchodzimy w ustawienia
- Wyszukujemy “Przywróć dane fabryczne”
- Wchodzimy w menu o dokładnie tej nazwie
- Zatwierdzamy
Pamiętajcie! W ten sposób tracicie wszystkie swoje dane zapisane w telefonie!
Jak przywrócić dane fabryczne w iPhone?
Nie ma się tu co rozpisywać – robi się to dokładnie w taki sam sposób jak w telefonach z systemem operacyjnym Android. Musicie po prostu znaleźć taką opcję w ustawieniach.
Jak uchronić się przed wirusami?
Jeśli już wiecie jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany, ew. wyczyściliście swój telefon z wirusów, to warto się dowiedzieć, co robić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji w przyszłości. Pamiętajcie o następujących prostych zasadach:
- Po pierwsze, jeśli jesteście świeżo po wyczyszczeniu telefonu z wirusów – zmieńcie swoje hasła. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak stworzyć trudne do złamania, ale łatwe do zapamiętania hasło, sprawdźcie nasz wcześniejszy artykuł Jak zmienić hasło do WiFi? Tam znajdziecie bardzo dokładny poradnik jak uniwersalnie stworzyć bardzo dobre hasło i nie dać się hakerom!
- Nie udostępniaj swojego internetu z telefonu w formie hotspotu bez hasła
- Podobnie staraj się nie używać publicznie dostępnych sieci WiFi, a już na pewno nie pozwalaj innym na wykrycie swojego urządzenia. Nie zostawaj podłączony do takiego WiFi dłużej, niż to faktycznie potrzebne
- Podobnie wyłączaj Bluetooth, kiedy go nie używasz
- Zabezpiecz swój telefon w sposób niedostępny dla innych. Prosty wzorek jest równie łatwy do odgadnięcia co pin pokroju 1234
- Ustaw sobie timer na zablokowanie ekranu, raczej nie dłuższy, niż minuta. Jeśli przypadkiem gdzieś zostawisz/zgubisz telefon, jest spora szansa na to, że ten się zablokuje i nikt niepowołany nie dostanie się do waszych danych
- Nie klikaj w żadne podejrzane linki w SMS-ach i mailach. Zawsze zastanów się dwa razy, czy powinieneś dostać taką wiadomość. To właśnie w ten sposób (linki w smsach) rząd infekował telefony ludzi Pegasusem
- Regularnie aktualizuj system
- Nie zaglądaj w podejrzane rejony internetu i nie klikaj w reklamy
- Zawsze możesz zainstalować na stałe antywirusa.
Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany – iPhone
Nie będę się powtarzał, gdyż temat jest tu z grubsza podobny. Telefony marki Apple raczej nie potrzebują antywirusa, ich sklep z aplikacjami jest dużo bezpieczniejszy oraz same w sobie są dużo bezpieczniejsze, niż ich odpowiedniki z systemem operacyjnym Android. Mimo wszystko i tak mogą się stać celem ataku hakerskiego. Opisywane już powyżej przypadki posługiwania się słynnym Pegasusem dotyczyły również iPhonów.
Co zrobić, gdy iPhone został zhakowany? Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? iPhone dotyczy dokładnie wszystko to samo, co już napisaliśmy wyżej: nie klikaj w podejrzane linki i reklamy, uważaj na publiczne sieci WiFi. Dbaj o regularne aktualizowanie systemu i pilnujcie swoich haseł, a wasz iPhone będzie wam służył długo i szczęśliwie bez wirusów.
Jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany? – iPhone czyści się dokładnie tak samo. Jeśli wszystkie inne metody zawiodły, zawsze możecie przywrócić go do stanu fabrycznego, co usuwa wszystkie niepożądane złośliwości z waszego smartfona.
Jakich metod używają hakerzy, żeby zhakować twój telefon?
Przede wszystkim zawsze próbują się “dostać” do twojego telefonu, a tego mogą dokonać najłatwiej, jeśli klikniesz coś niepożądanego. Nie musisz nawet nic instalować – samo kliknięcie linka z SMS-a sprawi, że już bez twojego udziału na twoim telefonie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Tak działa program Pegasus. Wtedy trzeba się dowiedzieć jak sprawdzić, czy telefon jest zhakowany, ale na tym etapie już tą wiedzę posiadacie.
Oczywiście ciężko podejrzewać, żeby “zwykli” hakerzy mieli dostęp do narzędzi ze szczebla rządowego. W tym przypadku jednak również lepiej uważać, co klikacie. Nie klikajcie w dziwne reklamy, podejrzane linki, nie ściągajcie aplikacji bez zastanowienia.
Nie róbcie zakupów i nie podawajcie danych swojej karty bankowej w nieznanych sklepach. Jeśli przykuła wasz wzrok świetna promocja, ale nazwa sklepu nic wam nie mówi – sprawdźcie opinie w internecie. Zasada jest prosta – jeśli coś wygląda podejrzanie, to pewnie takie jest.
Jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany? Podsumowanie
Z naszego artykułu dowiedzieliście się nie tylko, jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany, ale też garść przydatnych informacji na temat tego, jak działają hakerzy, jakich zachowań unikać oraz czego nie robić, żeby pozostać bezpiecznym. Do tego oczywiście najważniejsze – jak naprawić sytuację i co zrobić w nawet najbardziej podbramkowej sytuacji.
Jest takie piękne polskie powiedzenie “przezorny zawsze ubezpieczony”. Z tego powodu dobrze wiedzieć jak sprawdzić, czy telefon nie jest zhakowany. W końcu zostając w klimacie znanych powiedzeń: “zdarza się nawet najlepszym”.
WARTO PRZECZYTAĆ: