Ładowanie indukcyjne coraz śmielej poczyna sobie w branży elektrourządzeń. Już nie tylko telefony można ładować w ten sposób, ale większość (jeśli nie wszystkie) elektro gadżety mogą mieć taką możliwość. Większy dostęp do urządzeń współpracujących z tą technologią to również większy wybór ładowarek indukcyjnych. Zwiększona dostępność to oczywiście zmniejszona cena, a to właśnie wpływa na to, że szersze grono użytkowników zaczyna odbierać nowe rozwiązanie jako przystępne.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co sprawiło, że ładowanie indukcyjne stało się bardziej popularne?
- Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne?
- Czym jest ładowanie indukcyjne?
- Na co zwracać uwagę, wybierając dobrą ładowarkę indukcyjną?
Co sprawiło, że ładowanie indukcyjne stało się bardziej popularne?
Tu dochodzimy do sedna sprawy. Ładowanie indukcyjne w telefonach jest obecne od kilka lat, jednak ładowarka indukcyjna nigdy nie była (i raczej nie będzie) standardem. Nie pomogło również zaprzestanie dołączania kostek ładujących do telefonów. Jeśli ktoś był w potrzebie, musiał najpierw wydać pieniądze na odpowiednią kostkę, która jest bardziej uniwersalna od ładowarek indukcyjnych. Choćby z tego powodu, że łatwiej ją wziąć w podróż.
Zresztą sporo ładowarek indukcyjnych sama w sobie nie ma kostki w zestawie, więc żeby spróbować nowej technologii trzeba na dobrą sprawę dwa razy wydać pieniądze na to samo. Jak to zwykle bywa w popularyzacji nowinek technicznych: łatwa dostępność z przystępną ceną to dla wielu ludzi moment, w którym decydują się sięgnąć po nowość na rynku. Zostaje jedna kwestia: jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne?
Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne? Poradnik
Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne. Po kolei.
- Sprawdź opis swojego telefonu. To, czego szukasz, znajdziesz w specyfikacji technicznej. Jeśli twój telefon ma ładowanie indukcyjne, producent na pewno tego nie pominął. Nie działa to w drugą stronę: jeśli telefon nie ma ładowania indukcyjnego, to najpewniej nie znajdziesz o tym wzmianki w ogóle.
- Innym bardzo prostym rozwiązaniem jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne, jest użycie ładowarki indukcyjnej. Oczywiście nie sugeruję, żeby zacząć od zakupu ładowarki, raczej, żeby sprawdzić od kolegi w biurze, czy w jakimś elektromarkecie. Telefon z ładowaniem indukcyjnym położony na takiej ładowarce powinien od razu rozpocząć ładowanie, nie wymaga to włączania jakiejś opcji w ustawieniach. Ważne: przed taką próbą zdejmijcie case, futerał, czy czego używacie do ochrony telefonu. Ładowanie indukcyjne może działać przez ściankę, ale “plecki” muszą być wykonane w odpowiedniej technologii. Dla sprawdzenia lepiej je po prostu zdjąć.
- Sprawdź, czy masz logo Qi na tyle telefonu. To będzie oznaczało, że telefon ma wbudowaną “spiralę” Qi, która jest odpowiedzialna za indukcyjny przesył energii. Pamiętajcie jednak, że brak loga Qi nie oznacza braku ładowania indukcyjnego.
- Kolejnym sposobem na to, jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne, jest zajrzeć do ustawień. Chociaż tak jak wspomniałem powyżej, nie znajdziecie tam opcji odpowiedzialnych za włączenie lub wyłączenie ładowania indukcyjnego, to możecie znaleźć opcje odpowiedzialne za dzielenie się energią. Mogliście to widzieć w reklamach: ładowanie indukcyjne pozwala w kryzysowej sytuacji naładować telefon kolegi od swojego lub słuchawki od telefonu. Tę opcję już faktycznie trzeba włączyć ręcznie i ustawić limit bezpieczeństwa.
Czym jest ładowanie indukcyjne?
Gdy już wiesz jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne, na pewno jesteś głodny wiedzy na temat, czym właściwie jest ładowanie indukcyjne. Jak to często bywa w świecie technologii, ładowanie indukcyjne nie jest aż taką nowinką, jaką może się wydawać. Powstało w 2008 roku dzięki Wireless Power Consortium złożonemu z tak wielkich marek, jak Nokia, Apple, czy Samsung.
Sama technologia ładowania bezprzewodowego pozwala na ładowanie urządzenia bez potrzeby fizycznego podłączenia. Osiąga się to dzięki wykorzystaniu pola elektromagnetycznego do przekazywania energii między dwoma obiektami. Energia ta jest przekazywana przez cewki w ładowarce i urządzeniu, tworząc pole elektromagnetyczne. Pole to następnie indukuje prąd elektryczny w cewce odbiorczej urządzenia, który jest następnie wykorzystywany do ładowania baterii.
Na co zwracać uwagę, wybierając dobrą ładowarkę indukcyjną?
Brak ładowarki indukcyjnej dołączonej do zestawu z telefonem oznacza pewne utrudnienie. Nie możemy po prostu wziąć tej z pudełka i zapomnieć o wszystkim. Kupno samemu ładowarki jest równoznaczne, z tym że trzeba się przyjrzeć poszczególnym modelom, ich specyfikacjom technicznym oraz oczywiście producentowi i cenie. Inna będzie ładowarka indukcyjna do samochodu, a inne wymagania będzie mieć ładowarka indukcyjna do iPhone.
Jeśli wiecie już jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne i zdecydowaliście się na zakup odpowiedniej ładowarki, sprawdźcie następujące cechy:
- Moc ładowarki. Moc mierzy się w watach (W), uniwersalnie im więcej, tym lepiej (szybciej).
- Kompatybilność. Chociaż każda ładowarka indukcyjna będzie działać z każdym telefonem obsługującym indukcję, to jednak brak kompatybilności sprawi, że ładowarka może ładować wolniej. Idealnym przykładem będą tu urządzenia marki Apple, które potrzebują ładowarki obsługującej system MagSafe. Bez tego telefony marki Apple będą się ładować z około połową mocy ładowarki.
- Kostka. Duża część ładowarek indukcyjnych nie jest wyposażona w kostki, które podłącza się do gniazdka, podobnie jak nowe telefony. Kostki muszą mieć większą moc niż sama ładowarka. Do przykładowej ładowarki o mocy 15W potrzeba kostki obsługującej moc 20W. Ładowarki na pewno będą miały to opisane w specyfikacji technicznej. Podobnie w przypadku ładowarki indukcyjnej do samochodu warto pomyśleć o specjalnej wtyczce samochodowej.
- Cena. Ładowarki indukcyjne można współcześnie dostać już bardzo tanio. Mogę jednak z pełną pewnością powiedzieć, że zbyt tania ładowarka indukcyjna to nic więcej niż elektrośmieć i stracone pieniądze. Takie ładowarki często mają bardzo małą moc (rzędu 5W), a w rzeczywistości nie osiągają nawet tyle. Łatwo poznać takie ładowarki, gdyż w ich opisach z reguły brakuje podstawowych danych (jak np. wspomnianej wyżej mocy kostki).
- Firma. To ma oczywisty związek z ceną. Ładowarki indukcyjne produkowane przez producentów telefonów są oczywiście dosyć drogie. Istnieją jednak firmy, które specjalizują się w produkcji baterii i ładowarek zapewniając niższą cenę i wysoką jakość. Takie firmy to np. Anker i Green Cell.
- Bezpieczeństwo. To oczywiste: ładowarka musi być bezpieczna. Ponownie odradzam kupno najtańszego szmelcu.
- Design. Każdemu wedle upodobań. Ładowarki indukcyjne to już tak duża gałąź rynku, że możecie dopasować do siebie ładowarkę nawet pod kątem wyglądu.
Jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne? Podsumowanie
Sposoby na to, jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne, są bardzo łatwe. Teraz gdy ładowarki indukcyjne są już na tyle popularne, żeby cena stała się przystępna, jest spora szansa na to, że wasz telefon już obsługuje tę technologię, a wy po prostu o tym nie wiecie.
Ładowanie indukcyjne w telefonach przeszło ciekawą drogę w ostatnich latach. Chociaż jako dodatkowa opcja w urządzeniach pojawia się coraz częściej i coraz więcej z nas faktycznie ma telefon z takim ładowaniem, to jednocześnie mało kto ma ładowarkę. Ma to związek z ogólnym zanikiem ładowarek w zestawach, a co za tym idzie potrzebą wydania pieniędzy na dwie ładowarki (lub kostkę i ładowarkę indukcyjną osobno). W tym celu warto się dowiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne.
WARTO PRZECZYTAĆ: