Kupując monitor lub laptopa, powinniśmy znaleźć informację odnośnie do jego rozdzielczości w karcie produktu. Jeśli jednak otrzymaliśmy go od kogoś lub zakupiliśmy go jakiś czas temu, możemy nie posiadać takiej informacji. Niska rozdzielczość zmniejsza komfort grania, oglądania filmów czy ogółem korzystania z danego urządzenia, nic więc dziwnego, że tak często można spotkać się z pytaniem, jak sprawdzić rozdzielczość ekranu.

Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ można dzięki temu na przykład odkryć, że na urządzeniu była ustawiona niższa rozdzielczość niż najwyższa, na którą pozwala dany ekran. Względnie dowiedzieć się, że lepiej już nie będzie i czas zmienić monitor/laptopa. Bez obaw – sprawdzanie rozdzielczości ekranu jest stosunkowo proste. Wszystko wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!

Jak sprawdzić rozdzielczość ekranu? Krótki poradnik

Jak już wspominaliśmy powyżej, odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić rozdzielczość ekranu w Windowsie 10 (i przy okazji w razie potrzeby zmienić ją na większą lub mniejszą) nie należy do skomplikowanych.

Można zrobić to za pomocą Ustawień systemu. Wystarczy podążać zgodnie z przygotowaną przez nas instrukcją:

  1. Naciśnij klawisz Windows i kliknij na ikonkę koła zębatego w lewym dolnym rogu ekranu, aby otworzyć Ustawienia systemu.
  2. Kliknij na zakładkę „System”. Automatycznie powinna otworzyć się kategoria Ekran – jeśli tak się nie stało, naciśnij na nią po lewej stronie okna.
  3. Swoją aktualną rozdzielczość zobaczysz pod napisem „Rozdzielczość wyświetlacza”. Kliknij na nią, aby zobaczyć listę dostępnych opcji i wybierz inną z listy, jeśli chcesz ją zmienić.

Zazwyczaj najlepszą opcją będzie wybranie z listy tej rozdzielczości, która obok siebie ma w nawiasie napis „zalecana”, ale decyzja należy do Was. W przypadku zmiany rozdzielczości pojawi się po chwili komunikat z pytaniem o to, czy zachować zmiany, czy powrócić do wcześniejszej rozdzielczości.

Sprawdzanie rozdzielczości ekranu – podsumowanie

Mamy nadzieję, że udało nam się udzielić Wam dostatecznej odpowiedzi na pytanie, jak sprawdzić rozdzielczość ekranu. Warto przy tym pamiętać, że wysoka rozdzielczość niekoniecznie poprawi Wasze wrażenia z odtwarzania jakichś multimediów, jeśli rzeczone multimedia są w niskiej rozdzielczości.

Przykładowo, obecnie bardzo wiele telewizorów oferuje rozdzielczość 4K, ale wiele kanałów w telewizji nadaje w rozdzielczości maksymalnie Full HD. Nie oznacza to, że nie warto zaopatrzyć się w takie telewizory czy monitory, ponieważ są one przyszłościowe, ale trzeba mieć to na uwadze, oglądając jakieś treści.

Przy okazji chcielibyśmy polecić Wam nasz artykuł, w którym odpowiadaliśmy na również bardzo popularne pytanie rozdzielczość 300 DPI ile to pikseli. Polecamy także zapoznanie się z naszym poradnikiem, jak powiększyć ekran. Jeśli macie jakieś pomysły lub sugestie odnośnie do kolejnych materiałów, które powinny się pojawić na naszym kanale, dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch TOP 5 najlepszych wirtualnych kart płatniczych do opłacania Twitch: wybór graczy i streamerów
Twitch to nie tylko platforma do streamingu gier, to prawdziwa społeczność, gdzie gracze, streamerzy i ich fani mogą wchodzić w interakcje w czasie rzeczywistym. W
YouTube Czy YouTube zablokuje VPN?
Wirtualne wycieczki do innych krajów za pomocą VPN to standard. W taki sposób można ominąć regionalne blokady treści, obejrzeć filmy dostępne tylko w innych krajach,
blokada pornhuba Blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych!
Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *