Spis treści
Jak technologia zmienia świat gamingu?
Współczesny gaming jest w pełni uzależniony od technologii. Szczęśliwie technologia rozwija się coraz szybciej, a więc i fani szeroko pojętych gier mają coraz większe możliwości. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak ewoluował gaming i spojrzeć na jego najbliższą przyszłość.
Rozwój cywilizacji to rozwój gier
Ludzie czerpią rozrywkę z szeroko pojętych gier od zarania dziejów. Odkrycia archeologiczne wskazują, że w planszówki grano już w Starożytnym Egipcie. Co ciekawe gry hazardowe także swe korzenie mają już w czasach antycznych. Starożytni lubili grać między innymi w grę podobną do współczesnych kości.
Rewolucja przemysłowa okazała się jednym z ważniejszych okresów dla rozwoju gier. Wtedy to ruszyła ich masowa produkcja i rozwój rynków rozrywki w krajach całego świata. Rozwój technologii sprawił, że zaczęły powstawać coraz bardziej skomplikowane narzędzia do gier, takie jak np. automaty znane też pod nazwą jednorękich bandytów.
Cyfryzacja świata gier
Druga połowa XX wieku i stopniowo przyspieszający rozwój technologii informatycznych stał się impulsem do najszybszego rozwoju gier w historii. Jeszcze do lat 80’ zeszłego stulecia wszelkie cyfrowe gry można określić raczej mianem prymitywnych (przynajmniej pod kątem wykonania graficznego).
Lata 90’ XX wieku można zaś określić czasem współczesnej ery gier. Przykładowo to wtedy powstała pierwsza część FIFY, czyli piłkarskiej serii niezwykle popularnej w Polsce. To też wtedy Microgaming stworzył pierwsze relatywnie zaawansowane oprogramowanie do kasyn internetowych. Dziś zaś hazard można uprawiać na nowoczesnych rozbudowanych platformach w stylu Ice Kasyno.
Współczesna ewolucja świata gier
Jednym z większych przełomów dla gamingu w XXI wieku wiązał się z rozwojem gier mobilnych. Z początku były one raczej proste, ale przy tym wysoce grywalnym. Świetnym przykładem jest kultowy Snake, czyli swego czasu światowy hit. Obecnie niektóre gry mobilne pod względem technicznym prezentują się niemal tak samo dobrze, jak produkcje na konsole. Nawiasem mówiąc, segment mobilny należy do najszybciej rozwijających się. Gry na telefon można wykonać znacznie szybciej, prościej i taniej niż te na sprzęt stacjonarny. Co więcej, ich specyfika świetnie wpasowuje się pod coraz popularniejszy system mikropłatności. Z tych względów potentaci świata gier chętnie inwestują w segment mobilny.
W zasadzie jednak w ciągu ostatnich 20 lat gry rozwinęły się nieprawdopodobnie pod każdym względem. Dla najmłodszych pokoleń świat gier stał się nawet areną potyczek sportowych. Esport to dyscyplina ze wciąż ogromną potencjałem. Podobnie cala branża gier powinna się w najbliższych latach rozwijać jeszcze szybciej niż wcześniej. Wynika to głównie ze wdrażania kolejnych innowacji technologicznych.
Koncepcja gier w Metaversum
Metaversum to śmiały pomysł, który ma zrewolucjonizować Internet i życie miliardów rocznie. Choć jego forma nie jest jeszcze w pełni ukształtowana, to już dziś można bardzo dużo powiedzieć o idei tego projektu. Ma to być wirtualna platforma spotkań, gdzie użytkownicy będą mieć niesamowite możliwości związane też ze światem gier.
W Maetaversum możliwe ma być nie tylko uczestnictwo w przeróżnych rozbudowanych grach z innymi użytkownikami. Użytkownicy mają też mieć możliwość samodzielnego rozwoju gier, a nawet ich budowania od podstaw. Co istotne nie będzie do tego potrzebna wysoce specjalistyczna wiedza programistyczna.
Ponadto Metaversum ma jeszcze bardziej połączyć Internet ze światem rzeczywistym. Przykładowo bardzo możliwe, że już za parę lat w grach rozgrywanych na tej platformie będzie można kupować fizyczne przedmioty. Taki pomysł do gustu przypada zwłaszcza specjalistą od marketingu i sprzedaży. Jeszcze śmielsze koncepcje zakładają, że czyny i wyniki osiągane w grach przyszłości będą miały istotny wpływ na realne życie gracza.
SDD, VR i Cloud Gaming
Dziś pojawia się sporo koncepcji na temat technologii, które odegrają kluczową rolę w branży gamingu w najbliższych latach. Wśród nich pojawiają się następujące idee:
- Rozwój dysków SDD zakłada po prostu ewolucję obecnych technologii. Coraz lepsze podzespoły, w tym jeszcze szybsze dyski twarde mają sprawić, że gracze będą mieć dostęp do jeszcze ciekawszych i bardziej realistycznych propozycji gier.
- Cloud gaming to potencjalna rewolucja na rynku gier komputerowych możliwa do wprowadzenia wraz z upowszechnieniem się superszybkiego Internetu. Cloud gaming zakłada, że gry nie będą uruchamiane na komputerze gracza, lecz a zewnętrznych serwerach. Następnie miejsce ma mieć przesył obrazu i dźwięku na sprzęt gracza. To sprytny pomysł na to, by wyjątkowo nowoczesne gry mogły zostać uruchomione nawet na komputerach o przeciętnej specyfikacji technicznej.
- Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to technologie, które mogą wnieść świat gier video, czy kasyn na żywo na zupełnie nowy poziom. Mają one sprawić, że gracz będzie dosłownie uczestnikiem świata gier. Oznacza to odbieranie gry wszystkimi zmysłami i możliwość pełnej realistycznej interakcji. To niezwykle atrakcyjna perspektywa. Wciąż jednak pojawiają się problemy techniczne do rozwiązania, zanim wirtualna i rozszerzona rzeczywistość faktycznie zapewnią realistyczną rozrywkę miliardom ludzi.
Dopiero czas zweryfikuje, które z tych pomysłów okażą się słuszne.
Czy branża gier video jest pozbawiona limitów?
Tempo rozwoju gier od dawna zadziwia, a wszystko wskazuje na to, że rozwój świata gamingu będzie tylko przyspieszał. To naturalnie fenomenalna wiadomość dla fanów tego typu rozgrywki. Co jednak ciekawe, tempo rozwoju gier wzbudza nawet swego rodzaju filozoficzne dysputy.
Pojawia się bowiem pytanie, czy pewnego dnia gry nie staną się tak zaawansowane, że będą po prostu nie do odróżnienia od świata rzeczywistego. Dałoby to też możliwość ludzkości kreowania nieskończonej liczby światów i wręcz stania się czymś w rodzaju bogów.
