Steam – udostępnianie gier – to zagadnienie, którego omówienie przyda się graczom pecetowym korzystającym na całym świecie z najpopularniejszej platformy do cyfrowej dystrybucji gier oraz programów, jaką jest Steam. Tam oprócz zakupienia konkretnej produkcji, można ją udostępnić. Dziś powiemy nieco więcej o tym, jak pożyczyć grę na Steam.

Steam Family Sharing a prokonsumenckie podejście

Gry komputerowe to całkiem kosztowne hobby. Premierowe tytuły potrafią kosztować sporo pieniędzy. Dla osoby, która ma ograniczony budżet, a chciałaby zagrać w jakąś produkcję, ciekawą alternatywą do jej zakupu jest pożyczenie.

Steam jest królem dystrybucji elektronicznej. Gigant słynie z prokonsumenckiego podejścia, czego doskonałym dowodem jest to, iż od kilku lat umożliwia wypożyczanie posiadanych gier innym użytkownikom. Valve stworzyło system wypożyczania od zera.

Jest to oficjalna metoda wspierana przez Steam, dlatego wszystko odbywa się zupełnie legalnie. Funkcja ta działa od 2013 roku i nazywa się Steam Family Sharing. Pomimo tego, iż nazwa sugeruje możliwość udostępniania posiadanych tytułów tylko i wyłącznie członkom rodziny, to tak naprawdę graczy nie muszą łączyć więzy krwi. Dzielenie się grami odnosi się zatem do wszystkich.

Konfiguracja udostępniania gry – autoryzowanie innego użytkownika, czyli jak udostępnić grę na Steam

Rozpowszechnianie dostępu do biblioteki znajomym nie jest w żaden sposób zabronione. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak udostępnić grę na Steam, spieszymy z udzieleniem wskazówek. Cały proces jest banalnie prosty. Tak naprawdę wystarczy przejść przez kilka etapów.

Jeżeli chcesz udostępnić bibliotekę gier na czyimś komputerze, musisz poczynić następujące kroki:

  1. Zaloguj się na swoje konto Steam na sprzęcie, na którym mają być dostępne gry.
  2. Upewnij się, czy korzystasz z zabezpieczeń Steam Guard. Jeśli nie, musisz je w pierwszej kolejności włączyć. Wejdź na Steam i kliknij Ustawienia 🡪 Konto 🡪 Zarządzaj Steam Guard.
  3. W panelu ustawień Steam naciśnij zakładkę Rodzinne (w trybie Big Picture: Ustawienia 🡪 Udostępnianie gier). Na tym etapie możesz wybrać użytkowników, którzy również zalogowali się na tym komputerze, by udostępnić im swoją bibliotekę.
  4. Zaznacz pole Autoryzuj udostępnianie gier na tym komputerze i stuknij w pola obok kont, którym chcesz udostępnić swoją bibliotekę.

jak pożyczyć grę na steam

Wiesz już, jak udostępnić grę na Steam znajomemu lub komuś z rodziny. Musisz jednak liczyć się z tym, że w przypadku pożyczania jej komuś spoza Twojego miejsca zamieszkania, Steam z powodu ograniczeń technicznych może nie być w stanie pomóc, gdy napotkacie na błędy. Takich zapis znajduje się na stronie.

Pamiętaj o tym, że:

  • zawsze udostępnia się całą bibliotekę gier i nie można wybrać jednej konkretnej,
  • uruchomienie gry ze swojego konta, w którą gra już osoba wykorzystująca Twoją bibliotekę, spowoduje ukazanie się u niej komunikatu mówiącego, iż ma 5 minut na zakup danej produkcji na własność bądź wyjście z niej; to oznacza, że udostępniający traktowany jest nadrzędnie,

Nie wszystkie gry ze Steama można wypożyczyć, co wynika z ograniczeń technicznych; niektórych gier nie da się udostępnić, a do ich grona zalicza się te, które spełniają poniższe kryteria:

  • tytuły, które do grania wymagają dodatkowego klucza produktu, konta w innym serwisie bądź subskrypcji,
  • gry Free to Play wraz z zakupionymi DLC,
  • darmowe DLC dla gry,
  • gry bądź DLC, które nie są dostępne w regionie osoby pożyczającej,
  • gry, w których na posiadacza nałożono blokadę VAC lub blokadę na grę,
  • gry bazowe, które użytkownik pożyczający już posiada,
  • gry, które nie obsługują systemu operacyjnego wypożyczającego,
  • gry, które jednostka pożyczająca posiada (automatycznie) przez przynależność do konta partnerskiego.

W gry we współdzielonej bibliotece może grać jedna osoba w danym czasie, nawet, jeśli użytkownicy chcą grać w różne produkcje. Co więcej:

  • możesz udostępnić gry ze swojego konta Steam maksymalnie 5 innym kontom oraz najwyżej 10 urządzeniom na okres 90 dni; do limitu zaliczają się także konta bądź urządzenia, którym przestano udostępniać gry w tym samym okresie; aby dodać nową autoryzację w ramach udostępniania gier po osiągnięciu limitu, musisz deautoryzować istniejące konta/urządzenia i odczekać 90 dni,
  • jeśli jako udostępniający posiadasz w bibliotece jakieś produkcje wraz DLC, to ktoś, kto pożycza od Ciebie, będzie miał do nich dostęp jedynie wówczas, gdy sam nie dysponuje podstawową wersją danej gry (bez dodatków),
  • jeżeli uczestnik, któremu udostępniasz swoją bibliotekę zostanie przyłapany na oszukiwaniu i wyłudzaniu podczas grania, to Steam może nałożyć na Twoje konto blokadę VAC, przy okazji odbierając Ci możliwość pożyczania gier w przyszłości; udostępnianie gier losowym użytkownikom jest złym pomysłem.

Steam – udostępnianie gier – czy warto?

Uważamy, że w sytuacji, gdy dwie osoby lub więcej użytkują ten sam komputer, to jest to taktyczne rozwiązanie. W ten sposób można rozłożyć wydatki na gry i wspólnie budować bogatą bibliotekę. Steam Family Sharing jest strzałem w dziesiątkę.

Nieco inaczej wygląda to w momencie udostępniania gier między różnymi użytkownikami z własnym sprzętem. Otóż trzeba być świadomym, że gdy jedna osoba gra, druga musi zająć się czymś innym. Dla casualowych graczy nie powinno to odgrywać większego znaczenia, ale dla tych, którzy sporo czasu poświęcają na tę czynność, już tak. Właściciel może oczywiście przerwać innym grę, lecz nie działa to w drugą stronę.

Podsumowanie

Wiesz już, z czym związane jest wypożyczanie gier na Steamie i jak to się robi. Mamy nadzieję, że nasz poradnik jest dla Ciebie czytelny i okazał się pomocny. Jesteśmy przekonani, że Steam Family Sharing to naprawdę fajna opcja, dzięki której gracze nie muszą kupować kilku kopii danej produkcji, aby móc w nią zagrać.

Co prawda, posiada kilka ograniczeń, jednak są one znikome w porównaniu z korzyściami, jakie wynikają z tej funkcji. Istotne jest przy tym rozważne jej wykorzystywanie. Sugerujemy, abyś autoryzował znane Ci konta Steam oraz komputery, wobec których masz pełne zaufanie.

Co więcej, dla własnego bezpieczeństwa włącz zabezpieczenia Steam Guard oraz nigdy nie zdradzaj nikomu swojego hasła. To zagwarantuje Ci ochronę oraz uchroni przed niepotrzebnymi kłopotami!



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Steam Next Fest Dema będą ważniejsze na Steamie!
Kiedyś niezwykle popularne. Starsi gracze wciąż pamiętają kupowanie gazet o grach z płytami wypełnionymi demami. Dla wielu z nas to była jedyna szansa, żeby w
steam deck Poznaliśmy najpopularniejsze gry na Steam Deck!
Jeśli ktoś jest obeznany z tym, jak działa Steam, to wie, że Valve udostępnia osobną stronę dedykowaną statystykom. Można bez problemu sprawdzić, ile użytkowników Steam
Czy można grać na Faceit z banem VAC? Czy można grać na Faceit z banem VAC?
Każdy gra w CS2 (do niedawna CS:GO) tak jak lubi. Niestety oznacza to, że niektórzy posuwają się do używania cheatów w celu uzyskania nielegalnej i

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *