Urządzenie biura dla osób neuroróżnorodnych wymaga pewnej wiedzy. Gdzie jej szukać? Właśnie tutaj! Z przyjemnością podzielimy się Państwem tym, co wiemy na ten temat. Zostańcie z nami i dowiedzcie się, jak przygotować biuro dla osób neuroróżnorodnych.

Kim są osoby neuroróżnorodne i osoby neurotypowe?

Każdy z nas jest skonstruowany inaczej i ma prawo do inności. Koncept neuroróżnorodności hołduje tej niezaprzeczalnej prawdzie. Zyskał on popularność pod koniec lat 90. za sprawą socjolożki Judy Singer. Dowodziła ona, że określone zaburzenia neurorozwojowe nie powinny być traktowane jako patologiczne. Dziś nie ulega wątpliwości, że społeczny model pełnosprawności jest zbyt ciasny i powinien zostać otwarty także na osoby spoza powszechnie akceptowalnego spektrum.

Mianem osób neuroróżnorodnych często określa się ludzi, u których stwierdzono autyzm. Termin ten może jednak odnosić się także do innych przypadłości, które spisuje się na kanwę różnorodności umysłowej. Po drugiej stronie równania stoi pojęcie „osoby neurotypowe”, które określa ludzi o ściśle typowej neurologii, bez zmian w stosunku do normy.

Neuroróżnorodność a integracja sensoryczna

Jesteśmy różnorodni, bo każdy z nas przetwarza bodźce sensoryczne inaczej. Przykład? Dla jednej osoby dźwięk grającego w tle radia nie stanowi problemu. Dla drugiej jest to jednak przeszkoda nie do przejścia, która uniemożliwia koncentrację.

Z tego powodu projekty biur uwzględniające neuroróżnorodność cieszą się ogromną popularnością. Takie rozwiązania przynoszą korzyści wszystkim! Na przykład budka akustyczna do biura umożliwi lepszą koncentrację każdemu, bez względu na indywidualny schemat przetwarzania bodźców.

Jak zaprojektować biuro dla osób neuroróżnorodnych?

Chcą Państwo zaprojektować biuro z myślą o osobach neuroróżnorodnych? Gratulujemy — to świetna inwestycja w zatrudnionych. Omówmy kilka obszarów, o które należy się zatroszczyć.

Strefa bez bodźców sensorycznych

To podstawa biura przyjaznego neuroróżnorodnym. Należy wydzielić w nim przestrzeń, która możliwie najskuteczniej ograniczy ilość bodźców, co przełoży się pozytywnie na samopoczucie i produktywność pracowników. Idealnie w tej roli sprawdzają się budki akustyczne Hushoffice.

Przestrzeń prywatna osoby neuroróżnorodnej

Różni ludzie odnajdują pełnię koncentracji w różnych warunkach. Niektórzy potrzebują w tym celu przestrzeni prywatnej. Zastosowanie budek oraz odpowiednia aranżacja biura pozwalają zapewnić ją osobom neuroróżnorodnym.

Odpowiednie oświetlenie w biurze

Wśród potencjalnie szkodliwych bodźców należy wymienić także oświetlenie. Jak dowiedziono, ma ono realny wpływ na ludzkie samopoczucie. Mając na względzie osoby neuroróżnorodne, warto się pochylić nad tym zagadnieniem.

Zapewnij przestrzeń do ruchu

Przysłowiowe „rozprostowanie kości” jest potrzebne każdemu, nie tylko neuroróżnorodnym. Ci jednak szczególnie mocno docenią taką możliwość w obrębie biura. Zapewnienie przestrzeni pozwalającej na ruch to jeden z kluczowych aspektów, o których należy pamiętać już na etapie planowania przestrzeni.

Zadbaj o zieleń i dobrą cyrkulację powietrza

Nikt nie kwestionuje faktu, że obecność zieleni wywiera pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, a wysoka jakość powietrza w biurze podnosi efektywność pracowników. Odpowiednie planowanie w tym zakresie pozwoli nie tylko zadbać o samopoczucie osób neuroróżnorodnych, lecz także przełoży się pozytywnie na zyski firmy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Daria, 30 sierpnia 2022 @ 09:26 Odpowiedz

    Super tekst! Bardzo mnie cieszy dostosowanie miejsc pracy i rozrywki dla osób neurotypowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *