Najnowszy Windows 11 nie każdemu musi się podobać. Dlatego też niektórzy chcą korzystać ze starszej wersji systemu, to jedynie kwestia preferencji. Wiele osób zadaje więc pytanie, jak wrócić do Windows 10 z 11? Wbrew pozorom taka zmiana jest stosunkowo prosta, każdy może tego dokonać. W naszym poradniku znajdziesz rozwiązanie.

Jak wrócić do Windows 10 z 11 za pomocą wbudowanego narzędzia systemowego?

Ta metoda zadziała tylko, gdy system Windows 11 został zainstalowany przez aktualizację. Wszystkie pliki pozostaną nienaruszone, ale pewne ustawienia mogą się zmienić. Należy pamiętać, że sposób ten nie zadziała w przypadku czystej instalacji Windowsa 11. Zawsze przed tego typu operacjami warto przygotować kopię zapasową. Zabezpieczy ona Twoje pliki i nie stracisz ich w wyniku problemu z instalacją systemu.

Producent Windowsa, czyli Microsoft, zaimplementował funkcję powrotu do poprzedniej wersji. Dotyczy ona tylko zaktualizowanego systemu. Jeżeli zastanawiasz się, jak wrócić do Windows 10 z 11, wszystkie informacje przedstawiamy poniżej. Pamiętajmy, że ta funkcja działa wyłącznie przez 10 dni od aktualizacji systemu. Później konieczne do tego pliki są automatycznie usuwane z dysku twardego.

Poradnik krok po kroku, jak wrócić do Windows 10 z 11 przed upływem 10 dni od aktualizacji

Cały proces jest dość prosty. Narzędzie potrzebne do zmiany systemu operacyjnego znajdziesz w ustawieniach. Warto wiedzieć, że zaktualizowanie Windowsa 8.1 czy też 7 do 10 również jest odwracalne. Co zrobić, by cofnąć zmianę systemu operacyjnego na nowszy?

  1. Przejdź do Ustawień i wybierz zakładkę “System”, a następnie “Odzyskiwanie”.
  2. W polu “Opcje odzyskiwania” odnajdziesz zakładkę “Wróć”, to właśnie ona umożliwia powrót do Windowsa 10 z 11.
  3. Wybierz opcję “Wróć” i odpowiedz na pytanie o powód takiej decyzji dla Microsoftu.
  4. Podążaj za instrukcjami, które będą się wyświetlać.

windows 11 jak wrócić do 10

Cały proces potrwa do kilkunastu minut i po jego zakończeniu komputer się zrestartuje. Wtedy zostanie uruchomiony oczywiście system Windows 10 zamiast 11. Tak jak wspominaliśmy powyżej, taka funkcja jest dostępna tylko przez 10 dni od momentu aktualizacji.

Jak wrócić do Windows 10 po 10 dniach? Sposób alternatywny

Jeśli przegapiłeś 10-dniowy okres, w którym możesz skorzystać z narzędzia “Wróć”, nadal da się przywrócić poprzednią wersję systemu Windows. Niestety są pewne wady takiego rozwiązania. Trzeba w tym wypadku skorzystać z Asystenta aktualizacji do Windows 10. Przywrócenie systemu będzie możliwe, jednak wszystkie pliki zostaną niestety usunięte. Należy więc wykonać kopię zapasową.

Jak wrócić do Windows 10 po 10 dniach? Przedstawiamy poradnik krok po kroku:

  1. Pobierz i uruchom Asystenta aktualizacji do Windows 10.
  2. Podążaj za instrukcjami na ekranie i pamiętaj o zaznaczeniu opcji “Nic” w polu “Wybierz elementy do zachowania”, ponieważ to konieczność przy powrocie z Windowsa 11 do 10.

jak wrócić z windows 11 do 10 po 10 dniach

Niestety nie ma możliwości zachowania osobistych plików oraz zainstalowanych aplikacji. Jeśli zastanawiasz się, jak wrócić do Windows 10 po 10 dniach, to jedyny oficjalny i sprawdzony sposób.

Jak zainstalować “czysty” Windows 10? Najprostszy sposób zmiany systemu operacyjnego

Oczywiście zawsze pozostaje opcja po prostu instalacji systemu Windows 10 z płyty DVD lub nośnika USB. Można to zrobić przy pomocy Instalatora, który jest dostępny na stronie Microsoftu. Jak cofnąć aktualizację Windows 10 przez całkowity “format” systemu?

  1. Pobierz Instalator Windows 10 ze strony Microsoftu.
  2. Przygotuj za jego pomocą dysk DVD lub nośnik USB i uruchom z niego komputer.
  3. Wpisz klucz systemu, wybierz partycję do instalacji oraz skonfiguruj podstawowe funkcje Windowsa 10.
  4. Instalacja potrwa kilkanaście minut, po czym komputer będzie gotowy do działania.

jak wrócić do windows 10 po 10 dniach

W tym przypadku nie wszystkie pliki zostaną usunięte. Najprawdopodobniej jedynie zainstalowane aplikacje trzeba będzie pobrać jeszcze raz. To dość proste i wygodne rozwiązanie, jednak wymaga więcej pracy niż skorzystanie z wyżej wspomnianej funkcji “Wróć”.

Czy można ponownie zaktualizować Windows 10 do 11?

Już wiesz, jak wrócić do Windows 10 z 11 przy pomocy kilku prostych metod. Mimo wszystko, czy będzie możliwa ponowna aktualizacja? Niektórzy użytkownicy wrócą do nowszego systemu po jego naprawieniu, poprawkach lub wprowadzeniu pewnych funkcji.

Warto więc wiedzieć, że powrót do Windowsa 11 jest możliwy, wystarczy zaktualizować komputer dokładnie w taki sam sposób jak za pierwszym razem. Najlepszym rozwiązaniem będzie pobranie Asystenta instalacji systemu z oficjalnej strony Microsoftu.

Aktualizowanie Windowsa 10 do 11 to bardzo prosty proces. Kreator przeprowadzi Cię przez wszystkie najważniejsze kroki. Zmiana systemu operacyjnego na nowszy jest możliwa także przy zachowaniu wszystkich plików osobistych oraz zainstalowanych aplikacji. Aktualizacja będzie więc wygodna i prosta. Mimo wszystko warto przygotować wcześniej kopię zapasową, gdyby coś miało pójść nie tak.

Dlaczego użytkownicy wybierają Windows 10 zamiast 11, mimo że jest starszym systemem?

Nowa wersja Windowsa nie jest idealna. To system operacyjny wydany stosunkowo niedawno, więc wciąż pojawiają się pewne pomniejsze błędy. Windows 10 pod niektórymi względami będzie lepszym wyborem. Oczywiście spore różnice pojawiają się także w samym wyglądzie interfejsu, to jednak kwestia preferencji.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wrócić do Windows 10 z nowszej 11, wykorzystaj jeden z powyższych sposobów. Nie zawsze jednak warto to robić, ponieważ najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoftu będzie ciągle aktualizowana i ulepszana. Staje się ona ciągle lepszym wyborem niż starszy Windows 10.

Niektórzy użytkownicy są jednak przyzwyczajeni i mają takie, a nie inne preferencje. Należy również zwrócić uwagę na wydajność obu systemów. Windows 11 jest bardziej wymagający dla komputera, więc będzie on działał znacznie gorzej w przypadku starszych sprzętów. Również z tego powodu poprzednia wersja systemu wciąż pozostaje tą najczęściej wybieraną.Aktualizacje czy też wracanie do starszych iteracji Windowsa jest zupełnie darmowe. To działanie zgodne z licencją, za które nie musimy nic płacić nawet w przypadku którejś kolejnej zmiany wersji systemu. Klucz wystarczy kupić tylko raz i można używać najczęściej dwóch najnowszych Windowsów. Starsze opcje już nie są wspierane przez Microsoft, więc niekoniecznie warto z nich korzystać.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Laptop z Windows Vs Macbook. Zobacz, co wybrać!
Biorąc pod uwagę konkurencyjną ofertę rynkową, wybór laptopa może być dosyć sporym wyzwaniem. Obecnie dostępne są setki modeli z różnorodnymi funkcjonalnościami, parametrami oraz systemami operacyjnymi
xbox toster Toster Xbox Series S już w sprzedaży. Gracze będą zachwyceni
Pod koniec grudnia 2021 roku pierwsi zainteresowani otrzymali niewielkie lodówki przypominające wyglądem Xboxa Series X. Najwyraźniej społeczności Microsoftu bardzo spodobał się ten gadżet, ponieważ na
jaki antywirus na windows 11 Jaki antywirus na Windows 11 wybrać?
Program antywirusowy to swego rodzaju podstawa, która chroni użytkownika przed zagrożeniami z sieci i nie tylko. Dzięki temu zabezpieczymy swoje dane, pliki czy wrażliwe informacje.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *