Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań ERP, które różnią się funkcjonalnością i oferowanymi możliwościami. Dostępne są również systemy, które są dedykowane dla danej branży. Jak zatem wybrać odpowiednie oprogramowanie ERP do swojej firmy? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest system ERP?

System ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) to oprogramowanie dedykowane do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Do zasobów tych należą wszystkie aspekty działalności, czyli m.in. finanse, produkcja i wykorzystywane w niej materiały, czy zasoby ludzkie. Oprogramowanie składa się z wielu modułów odpowiadających za konkretne obszary działalności, które są ze sobą zintegrowane. Dzięki temu możliwe jest całościowe zarządzanie firmą oraz wymiana informacji między jej działami. Rozwiązania ERP umożliwiają pełniejszą kontrolę działania firmy, pozwalają usprawnić i zautomatyzować poszczególne procesy oraz łączą wszystkie obszary działalności w jedną, spójną całość.

Wykorzystanie systemów ERP daje ogromne możliwości, ale należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie można i trzeba wykorzystywać w danej działalności. Dlatego też warto odpowiednio dobrać oprogramowanie ERP do potrzeb swojej firmy, co przyniesie wymierne korzyści.

Dobór systemu ERP – przeanalizuj swoje potrzeby

Wybór systemu ERP powinien być poprzedzony analizą potrzeb oraz problemów, z którymi boryka się firma. Etap ten jest również idealną okazją do tego, by przyjrzeć się dokładnie wszystkim procesom oraz określić co działa prawidłowo i co należy usprawnić. W analizie powinni uczestniczyć również pracownicy wszystkich działów i szczebli, ponieważ to oni odczuwają potrzeby oraz codziennie stykają się z problemami, które można rozwiązać dzięki ERP. Co więcej, zaangażowanie pracowników na wszystkich etapach wdrożenia nowego systemu pozytywnie wpływa na ich nastawienie do zmian zachodzących w firmie. Jest to czynnik, który bezpośrednio wpływa na sukces tego typu inwestycji.

Jak wybrać dostawcę oprogramowania ERP?

Wdrożenie systemu ERP to długofalowy proces (o jego przebiegu można przeczytać w artykule: Jak powinno wyglądać wdrożenie systemu ERP w dużym przedsiębiorstwie?), w związku z czym ważną kwestią jest również dobór właściwego dostawcy oprogramowania. Powinien być on partnerem, który rozumie potrzeby firmy. Odpowiedni dostawca systemu ERP zapewnia fachowe doradztwo i wsparcie, a jednocześnie umożliwia dostosowanie kształtu oprogramowania do wymagań danego przedsiębiorstwa. Jak więc wybrać właściwe rozwiązanie ERP do Twojej firmy? Analizując oferty różnych dostawców warto wziąć pod uwagę:

– wielkość dostawcy – jest to ważne, ponieważ firma wdrażająca oprogramowanie powinna być Twoim partnerem. Zdecydowanie łatwiej to osiągnąć jeżeli oba podmioty są podobnej wielkości;

– jak długo dostawca jest na rynku – im dłużej istnieje dana firma, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągnęła stabilizację i zdołała wypracować optymalne rozwiązania;

– doświadczenie branżowe dostawcy – każda branża ma swoją specyfikę, którą należy zrozumieć. Wybierając dostawcę oprogramowania warto sprawdzić, czy dany podmiot wdrażał już tego typu rozwiązania w firmach o podobnym profilu działalności;

– opinie innych klientów – dobrą praktyką jest również poznanie opinii innych przedsiębiorców zarówno na temat współpracy z dostawcą oprogramowania, jak i samego systemu ERP.

Dlaczego system ERP powinien być elastyczny?

Jak już wcześniej wspomniano, oprogramowanie ERP powinno być jak najlepiej dopasowane do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że potrzeby te zawsze będą takie same. W związku z tym system ERP powinien być elastyczny, by można było go dopasować do rozrastających się procesów biznesowych.

Warto więc zastanowić się również, czy w sytuacji, gdy firma się rozrośnie i zacznie zdobywać nowe rynki, dotychczasowy system ERP będzie nadal dotrzymywał jej kroku? Należy również sprawdzić, czy oprogramowanie można skutecznie zintegrować z innymi programami, aplikacjami, czy urządzeniami, które pochodzą od innych dostawców.

Jak określić budżet na wdrożenie i zakup systemu ERP?

Analizując oferty systemów ERP zauważyć można znaczne różnice w ich cenach. W związku z tym na koszty warto patrzeć całościowo, co oznacza, że pod uwagę należy wziąć nie tylko zakup licencji oprogramowania, ale również opłaty za jej odnowienie, ewentualne zmiany w programie bazowym, dodatki, czy migrację danych z innych systemów. Niska cena samego oprogramowania może nie być atrakcyjna, jeżeli okaże się, że za każdą dodatkową funkcjonalność, czy czynność wykonywaną przy wdrożeniu należy dodatkowo zapłacić.

System ERP to oprogramowanie, dzięki któremu Twoja firma będzie działała efektywniej i uzyska przewagę nad konkurencją. Właściwy wybór oprogramowania pozwala optymalnie zarządzać przedsiębiorstwem, a co za tym idzie sukcesywnie zwiększać jego zyski.

WARTO PRZECZYTAĆ:

huawei watch 4 pro blood sugar Jak śledzenie poziomu cukru we krwi przez zegarek Smartwatch zmienia sposób leczenia cukrzycy
Śledzenie poziomu cukru we krwi za pomocą zegarka Smartwatch rewolucjonizuje zarządzanie cukrzycą, zapewniając osobom chorym na cukrzycę cenne narzędzia i informacje umożliwiające monitorowanie poziomu cukru
Czy pompa ciepła jest dla mnie?
Czy pompy ciepła nadają się tylko do nowych budynków? Czy na pewno ogrzeją dom, gdy na dworze będzie mróz? I czy są głośne? Na temat
smartwatch meski Smartwatch dla stylowego i wymagającego mężczyzny. Jaki wybrać?
Wybór odpowiedniego smartwatcha to decyzja, która może znacząco wpłynąć na nasze codzienne życie. Smartwatch to nie tylko elegancki dodatek, ale także zaawansowane narzędzie, które ułatwia
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *