
Stosowanie dobrego antywirusa to w obecnych czasach praktycznie obowiązek. Chroni on przed złośliwym oprogramowaniem, phishingiem czy atakami ransomware. Niekiedy jednak może zaistnieć sytuacja, w której trzeba go będzie na chwilę lub na stałe wstrzymać. Jak wyłączyć antywirusa? Tłumaczymy krok po kroku na przykładzie popularnych antywirusów i systemów operacyjnych.
Jak wyłączyć antywirusa? Szczegółowa instrukcja
Użytkownicy komputerów często zastanawiają się, jaki antywirus zainstalować. Niekiedy jednak zajdzie potrzeba wstrzymania jego pracy, np. ze względu na konflikt z innym programem, którego chcemy użyć. Jak wyłączyć antywirusa w Windows 11 lub nawet szerzej – jak wyłączyć wszystkie antywirusy? Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak to zrobić dla konkretnych programów i systemów operacyjnych.
Jak wyłączyć antywirusa Avast?
Jak wyłączyć antywirusa na laptopie? W przypadku oprogramowania Avast jest to stosunkowo prosta czynność i polega ona na dezaktywacji jego działania. Aby to zrobić, uruchamiamy antywirusa Avast, a następnie przechodzimy do Menu -> Ustawienia. Na zakładce Ogólne klikamy w Rozwiązywanie problemów. Teraz wystarczy aktywować Tryb pasywny i uruchomić ponownie oprogramowanie.
Czym jest tryb pasywny? To odpowiedź np. na pytanie do systemu Windows 10 – jak wyłączyć antywirusa. W skrócie dezaktywowana jest aktywna ochrona antywirusowa, dzięki czemu możliwe jest np. korzystanie z innego antywirusa. System nie będzie więc chroniony przed zagrożeniami, ale w trybie pasywnym użytkownik może np. manualnie włączyć skanowanie Windowsa. Warto też pamiętać o Windows Defender (zobacz, czy można i jak wyłączyć Windows Defender), który jest domyślną ochroną antywirusową w systemach Windows.
Jak wyłączyć antywirusa McAfee?
Internauci często też zadają pytanie, jak wyłączyć antywirusa McAfee. Także w tym przypadku jest to niezwykle proste i polega na dezaktywacji zapory sieciowej McAfee. W tym celu należy uruchomić program i z menu po lewej stronie wybrać Moja ochrona. Następnie lokalizujemy sekcję Chroń swój komputer i klikamy Zapora sieciowa. Teraz nie pozostaje nic innego, jak kliknąć przycisk Wyłącz.
Warto dodać, że w tym samym miejscu można zaprogramować, po jakim czasie zapora sieciowa ma być automatycznie aktywowana. To świetna opcja, jeśli chcemy np. wyłączyć antywirusa tylko na chwilę.
Jak wyłączyć antywirusa Norton?
Podobnie wygląda w przypadku odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć antywirusa Norton. To jeden z najlepszych antywirusów na MacOS. Także tu możliwa jest szybka, tymczasowa dezaktywacja tego antywirusa.
W tym celu należy odnaleźć jego ikonkę w sekcji powiadomień na pasku zadań systemu Windows. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Wyłącz automatyczną ochronę. Domyślnie aplikacja zaproponuje wyłączenie ochrony na 15 minut, ale można to zwiększyć w sekcji Wybierz czas trwania.
Jak wyłączyć antywirusa Bitdefender?
Jak wyłączyć antywirusa Bitdefender? W przypadku tego programu producent daje nam więcej możliwości dostosowania działania antywirusa. Aby wyłączyć podstawową ochronę, uruchamiamy narzędzie i przechodzimy do zakładki Ochrona. Następnie w sekcji Antywirus klikamy Otwórz. Na zakładce Zaawansowane wyłączamy funkcję Tarcza Bitdefender.
Możliwe jest również dostosowanie dodatkowych opcji ochrony i wyłączenie innych modułów antywirusa Bitdefender, który często wymieniany jest w rankingu antywirusów:
- W sekcji Antywirus -> Ustawienia można wyłączyć skanowanie dysków wymiennych i sieciowych.
- W sekcji Zaawansowana ochrona można wyłączyć zaawansowaną ochronę oraz wykrywanie exploitów.
- W sekcji Ochrona online można dezaktywować poszczególne składniki tego zabezpieczenia, czyli np. ochronę antyphishingową czy przed oszustwami.
Jak wyłączyć antywirusa Kaspersky?
W naszym poradniku nie mogło oczywiście zabraknąć odpowiedzi na pytanie, jak wyłączyć antywirusa Kaspersky. W tym przypadku kwestia jest banalnie prosta. Wystarczy namierzyć ikonkę działającego antywirusa na pasku zadań systemu Windows i kliknąć ją prawym przyciskiem myszki. Teraz pozostaje wybrać funkcję Wyłącz ochronę i gotowe. Warto pamiętać, że Kaspersky nie wznowi ochrony antywirusowej aż do momentu, gdy ręcznie nie odklikamy tej funkcji.
Jak wyłączyć antywirusa w Chrome?
Jak wyłączyć antywirusa w Google Chrome? Mało kto w ogóle wie, że przeglądarka ta posiada wbudowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i podejrzanymi stronami WWW. Co prawda, jest ona ograniczona w stosunku do pełnoprawnych antywirusów (z tego względu nie znajdziemy jej w rankingu darmowych antywirusów) i nie oferuje zbyt wielu funkcji, ale niekiedy może zaistnieć potrzeba jej wyłączenia.
Aby wyłączyć bezpieczne przeglądanie, należy przejść do Google Chrome, kliknąć menu (ikona trzech kropek w prawym górnym rogu) i wybrać kolejno: Ustawienia -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Bezpieczeństwo -> Brak ochrony. Dzięki temu funkcja antywirusa w Chrome zostanie wyłączona.
Jak wyłączyć antywirusa na telefonie?
Korzystanie z antywirusa warto rozważyć także na smartfonie z Androidem lub iOS. Dzięki temu zabezpieczymy się przed zagrożeniami czyhającymi na nas w sieci. W wielu przypadkach w zupełności wystarczy darmowy antywirus na telefon.
Więc jak wyłączyć antywirusa na telefonie? Zazwyczaj kwestia sprowadza się do uruchomienia aplikacji dedykowanej dla danego antywirusa, zlokalizowania głównego przycisku lub włącznika, a następnie wyłączenia ochrony. Niekiedy trzeba będzie też sprawdzić ustawienia aplikacji, choć większość narzędzi udostępnia tę funkcję w łatwo dostępnym miejscu.
Jak wyłączyć antywirusa – czy warto wyłączać antywirusa na stałe?
Wiemy już np. jak wyłączyć antywirusa na Windows 11, ale czy opłaca się to robić na stałe? Odpowiedź na to pytanie jest raczej prosta – w większości sytuacji nie warto, choć od tej reguły istnieją wyjątki.
Momentów, w których działanie antywirusa może nam rzeczywiście przeszkadzać, jest niewiele. W takich sytuacjach można go zdezaktywować na określony czas, zrobić co trzeba i przywrócić ochronę. To skuteczna recepta m.in. na to, jak chronić iPhone przed wirusami.
Wyłączenie antywirusa na stałe sprawi, że nasze urządzenie pozbawione zostanie ochrony. Rozwiązanie to jest więc zarezerwowane wyłącznie dla świadomych użytkowników komputerów i urządzeń mobilnych, którzy interesują się cyberbezpieczeństwem i wiedzą, jakie pułapki mogą zastawiać na nich cyberprzestępcy. Zazwyczaj nie klikają oni podejrzanych linków, nie pobierają aplikacji z nieznanych źródeł i nie otwierają załączników od nieznajomych. Takich wzorcowych zachowań jest oczywiście więcej, ale to temat na inny artykuł.
Ze stałej ochrony antywirusowej można też zrezygnować w sytuacji, gdy antywirus negatywnie wpływa na wydajność naszego urządzenia. Warto jednak poszukać problemu, dlaczego tak w ogóle się dzieje. Jeśli nie znajdziemy rozwiązania, zamiast całkowicie wyłączać ochronę, lepszym rozwiązaniem będzie instalacja innego antywirusa. Wybierając sprawdzone rozwiązania, np. najlepszy antywirus na iPhone, możemy mieć pewność, że wszystko będzie działać poprawnie.
WARTO PRZECZYTAĆ:





