Coraz więcej mówi się o czarnej wizji kryzysu energetycznego, który zagroziłby funkcjonowaniu większości firm i gospodarstw domowych. Przed blackoutem można się jednak aktywnie chronić, inwestując w technologię UPS oraz odpowiednie baterie do zasilaczy. Które rozwiązania w sposób optymalny uniezależnią Cię od dostaw prądu?
Zasilacze UPS – najlepsza ochrona przed blackoutem
Posiadanie zasilania awaryjnego to absolutna konieczność w wielu typach działalności, począwszy od szpitali, a skończywszy na firmach nieustannie przetwarzających ogromne ilości danych. Przerwy w dostawie energii mogą jednak również zaszkodzić większości małych i średnich firm oraz osób fizycznych wykonujących pracę online. Zasilacze UPS (z ang. uninterruptible power supply) to praktyczne, kompaktowe urządzenia pozwalające zabezpieczyć się na wypadek krótkotrwałych awarii prądu. Wysokiej jakości akumulatory do zasilaczy kupisz tutaj: https://wamtechnik.pl/produkty/akumulatory-i-baterie-do-ups/
Jak to działa? Gdy dojdzie do przerwy w dostawie energii w sieci, zasilacz UPS automatycznie podtrzymuje pracę wybranych urządzeń, pobierając prąd z akumulatora. Przełączanie jest na tyle płynne, że nie powoduje zaburzeń w funkcjonowaniu. Baterie do zasilacza można łatwo ładować w okresach sprawności sieci elektrycznej. Rozwiązanie to można wykorzystać do zasilania m.in.:
- komputerów osobistych;
- serwerów i urządzeń biurowych;
- pomp centralnego ogrzewania, pieców i kotłów;
- systemów monitoringu;
- sprzętu telekomunikacyjnego;
- aparatury medycznej.
Baterie do zasilacza, czyli bezpieczeństwo i niezawodność
Aby system zasilania awaryjnego spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio zaprojektowany. Pierwszym krokiem jest wybór samego zasilacza. Może on działać w trybie online, offline czy unowocześnionej wersji line-interactive, a przy tym oferować napięcie jednofazowe (230 V) bądź trójfazowe (400 V).
Baterie do zasilacza decydują o tym, jak efektywnie i bezpiecznie działa cały system. Po pierwsze, determinują maksymalny czas awaryjnego zasilania, po drugie – minimalizują realne ryzyko spięć, awarii technicznych, a nawet wybuchów. Ich żywotność wynosi z reguły od 5 do 10 lat, po którym to okresie wymagają wymiany, nawet w przypadku, gdy były mało wykorzystywane.
Jak wybrać optymalne baterie do zasilacza UPS?
Zasilacze UPS podłączyć można do klasycznego akumulatora kwasowo-ołowiowego. Jego zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz stosunkowo wysoka trwałość. Wykorzystanie ciekłego elektrolitu w konstrukcji wymaga jednak regularnego dopełniania wody oraz stwarza ryzyko wycieków przy zmianie pozycji.
Nowa generacja baterii do zasilacza VRLA gwarantuje tymczasem bezobsługowy tryb pracy i optymalną odporność na wibracje czy uszkodzenia fizyczne. Wyróżniamy przy tym:
- akumulatory VRLA-AGM, które utrzymują elektrolit w specjalnej macie ze szklanych mikrowłókien zamkniętej w szczelnej obudowie;
- akumulatory VRLA żelowe z elektrolitem w gęstej, żelowej postaci na bazie kwasu siarkowego.
Nowoczesne baterie do zasilaczy gwarantują bezpieczeństwo awaryjnego zasilania na dłuższy czas i chronią firmy przed utratą danych, kosztownym zakłóceniem działalności, a nawet poważnymi wypadkami. Potrzebujesz pomocy z zakupem baterii? Skontaktuj się z profesjonalistami, którzy chętnie Ci z tym pomogą, na stronie https://wamtechnik.pl/
WARTO PRZECZYTAĆ: