Niezawodna aplikacja do ochrony danych to podstawa we współczesnym świecie, w którym niemal każdy na co dzień korzysta ze smartfonu lub komputera, cyberataki są na porządku dziennym, a oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody i narzędzia.

Oczywiście, twórcy narzędzi do ochrony danych również nie spoczywają na laurach i wdrażają nowe rozwiązania, mające na celu powstrzymać złodziei. Problem jednak w tym, że takich narzędzi jest bardzo wiele i wybranie tego właściwego może być sporym problemem. Szczególnie, jeśli ktoś nie ma zbyt dużej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W takim razie, jak znaleźć niezawodną aplikację do ochrony danych w Twoim smartfonie? Wszystkie najważniejsze wskazówki na ten temat znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Dlaczego należy dbać o bezpieczeństwo danych w smartfonie?

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile cennych i ważnych danych posiadamy w swoim smartfonie, dopóki ktoś nie uzyska do niego dostępu lub dopóki go nie zgubimy. Ważne rodzinne fotografie (czy też kompromitujące zdjęcia, które nie chcielibyśmy, aby ujrzały światło dzienne), dokumenty, notatki i nie tylko.

Zdecydowanie warto więc zadbać o ich zabezpieczenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że cyberprzestępcy nie śpią, a przeciwnie – są bardziej aktywni niż kiedykolwiek wcześniej. Jakiś czas temu FBI podało, że od początku pandemii częstotliwość cyberataków wzrosła aż o 400%. Oszuści stosują bardzo wiele różnych taktyk. Począwszy od wysyłania złośliwych maili, po fałszywe komunikaty, rzekomo pochodzące od kurierów czy instytucji rządowych, zachęcające do pobrania zawirusowanego pliku.

Jednocześnie podejście wielu Polaków do tego zagrożenia jest niewystarczająco poważne. Z jednej strony, jak wynika z badania przeprowadzonego przez KRD i ChronPESEL.pl, aż około 75% Polaków obawia się utraty danych z powodu internetowych oszustw.

Jednak wcale nie wpływa to znacząco na podejmowanie przez naszych rodaków działań prowadzących do zabezpieczenia swoich danych. Zaledwie 66% Polaków zabezpiecza swoje urządzenia hasłem, tylko 50% regularnie aktualizuje oprogramowanie, a aż 20% nie instaluje żadnych programów antywirusowych (nawet darmowych). Te statystyki wyraźnie wskazują, że wiele osób wciąż nie przykłada dużej wagi do cyberbezpieczeństwa – jest to coś, co z pewnością warto zmienić.

Czym powinna charakteryzować się dobra aplikacja do ochrony danych?

Każdy użytkownik może mieć nieco inne potrzeby i oczekiwania, dlatego też aplikacja, która będzie idealna dla jednej osoby, może być znacznie mniej zadowalająca dla innej. Jest jednak kilka uniwersalnych elementów, które powinny mieć znaczenie dla każdego.

1.      Skuteczność w odpieraniu ataków i wykrywaniu zagrożeń

Wszelkiego rodzaju aplikacje do ochrony danych, antywirusy i nie tylko powinny być przede wszystkim skuteczne. W przeciwnym wypadku rośnie ryzyko, że mimo zainstalowania takiego narzędzia oszuści i tak zdołają uzyskać dostęp do naszych danych.

Samemu ciężko jest ocenić skuteczność takich aplikacji, ponieważ wymaga to przeprowadzenia różnego rodzaju testów, w tym między innymi symulowania ataków na urządzenie. Dlatego też informacji o skuteczności narzędzi należy szukać w rzetelnych źródłach.

2.      Mnogość funkcji (jednak tylko tych potrzebnych)

Zamiast instalować wiele różnych aplikacji mających zapewnić smartfonowi bezpieczeństwo, wydajniejszym rozwiązaniem jest zainstalowanie tylko jednej aplikacji, która łączy w sobie wszystkie kluczowe funkcje. Poszczególne moduły będą w ten sposób lepiej ze sobą współpracować, a całość zajmie mniej miejsca na naszym smartfonie.

Jednocześnie nie ma potrzeby przepłacać i kupować drogich „aplikacji-kombajnów”, które posiadają masę funkcji, których nie chcemy i nie potrzebujemy. Będzie wiązało się to z większym kosztem, ale też większym obciążeniem urządzenia. Dobra aplikacja do ochrony danych powinna z jednej strony być potężna, ale z drugiej wciąż relatywnie lekka, aby nie miała odczuwalnego wpływu na wydajność smartfona.

3.      Dobry stosunek ceny do wartości

Droga aplikacja nie musi być wcale najbardziej skuteczna, a tania niekoniecznie jest bezużyteczna. Warto szukać złotego środka, aby nie przepłacić, a jednocześnie nie rezygnować z jakości.

Nie wahaj się porównywać cen różnych aplikacji, a także oferowanych przez nie modułów i funkcjonalności, aby móc ocenić, czy dane narzędzie rzeczywiście jest warte swojej ceny.

4.      Łatwość obsługi

Jeśli ktoś nie jest specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa, a jedynie zwykłą osobą, która chce, aby jej dane były bezpieczne, łatwość obsługi aplikacji jest kluczowa. Intuicyjny interfejs i wyraźnie, zrozumiale opisane funkcje oraz ustawienia są więc podstawą.

W przypadku, kiedy nie możesz się odnaleźć w danej aplikacji, nie wiesz, do czego służą poszczególne funkcje i jej działanie jest dla Ciebie niejasne, być może warto wypróbować inne rozwiązanie, które będzie bardziej przyjazne dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Ilość pobrań może być ważną wskazówką

Niekiedy zdarza się, że jakiś bardziej niszowy produkt czy aplikacja jest lepszy niż coś, co cieszy się ogromną popularnością. Jeśli jednak widzimy, że jakiś (według opisu) rzekomo doskonały, zaawansowany program ma zaledwie kilka tysięcy pobrań, powinna zapalić nam się w głowie czerwona lampka.

Jest to po prostu podejrzane – jest ryzyko, że nie tylko będzie to aplikacja nieskuteczna, ale może nawet dzieło oszustów. Nie mówiąc już o tym, że nawet, jeśli program nie byłyby oszustwem, to tak mała popularność aplikacji oznacza z reguły posiadanie przez twórcę niewielkiego budżetu. To z kolei przekłada się na jakość narzędzia.

To, że aplikacja została pobrana przez kilka czy kilkanaście milionów osób, nie oznacza oczywiście, że jest niezawodna i maksymalnie skuteczna. Natomiast jest to znak, że prawdopodobnie jest ona godna zaufania i stworzona przez profesjonalistów.

Warto zapoznać się z recenzjami

Recenzje są świetnym źródłem wiedzy na temat rzetelności i użyteczności różnorakich aplikacji i programów, szczególnie, jeśli są napisane przez profesjonalistów. Dzięki opiniom ekspertów oszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy zmarnować na samodzielne porównywanie różnych aplikacji.

Pozwalają one również zmniejszyć prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd i wybierzemy narzędzie, która nie zapewni nam dostatecznej ochrony. Warte uwagi zestawienie najlepszych takich narzędzi jest tutaj – poświęcenie chwili na szczegółowe zapoznanie się z dostępnymi rozwiązaniami i rozważenie wszystkich za i przeciw na dłuższą metę może się nam to bardzo opłacić.

Wiele osób przechowuje na swoim smartfonie bardzo cenne dane (zdjęcia, dokumenty i nie tylko), których z pewnością nie chciałoby utracić, a tak naprawdę każdy może stać się ofiarą hakera. Nie trzeba być politykiem ani celebrytą, żeby znaleźć się na świeczniku oszustów.

Aplikacja do ochrony danych w smartfonie – podsumowanie

Aplikacji do ochrony danych w smartfonie i ogółem zabezpieczenia swojego urządzenia przed różnorakimi atakami jest naprawdę bardzo wiele. Zarówno takich popularnych i cenionych, jak i bardziej niszowych.

Wybranie tej właściwej może być trudne i tak naprawdę ciężko wskazać jedną konkretną najlepszą aplikację, ponieważ wiele zależy też od tego, jakim budżetem dysponujemy i jakie dokładnie funkcje są nam potrzebne.

Należy jednak pamiętać, że żadna aplikacja nie zastąpi zdrowego rozsądku. Dlatego, żeby być w pełni bezpiecznym, trzeba także zapamiętać najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i za nimi podążać. W połączeniu ze skutecznym narzędziem do ochrony danych pozwoli to uniknąć niepotrzebnego stresu i problemów.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *