Czy rynek kryptowalut i Bitcoina stanie się w niedalekiej przyszłości ciekawą ścieżką rozwoju kariery dla programistów? Takie prognozy przedstawia prezes Bitcoin Association Jimmy Nguyen. Według niego już niebawem będziemy mogli się spodziewać coraz więcej ofert pracy związanej z tym tematem a pieniądze, które można będzie zarobić na pewno nie będą należały do skromnych wypłat. Oparty na technologii Blockchain Bitcoin jest najbardziej rozpoznawalną kryptowalutą na świecie a popyt nikogo nie powinien dziwić. Bitcoin jest aktywem deflacyjnym, co oznacza, że podaż jest ograniczona. Tłumaczy to dynamiczny wzrost cen i zainteresowanie Bitcoinem olbrzymich podmiotów finansowych. Jaka przyszłość czeka technologię Blockchain?
Krótka historia Bitcoina
Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto. Do tej pory nie wiadomo, kto tak naprawdę stoi za tym nazwiskiem. Kryptowaluta miała umożliwiać użytkownikom pełną kontrolę nad ich finansami. Anonimowość Bitcoina jest jego najważniejszą cechą. Uniemożliwia to scentralizowanie, prawne regulacje oraz kontrole państwowych służb. Jego wartość zależy tylko i wyłącznie od popytu i podaży. Pierwsza płatność Bitcoinem miała miejsce w 2010 roku. Użytkownik o pseudonimie Laszlo zaproponował na internetowym forum, związanym z Bitcoinem, że zapłaci 10 000 Bitcoinów za dwie duże pizze. Początkowo temat nie cieszył się dużym zainteresowaniem, jednak znalazł się śmiałek, który postanowił wymienić jedzenie na cyfrowe aktywo. W chwili pisania tego artykułu 10 000 Bitcoinów warte jest… 364 miliony dolarów. Całkiem sporo jak na jeden wieczór przy włoskim daniu. Oczywiście w tamtym momencie Bitcoin nie miał takiej wartości. To wydarzenie zapoczątkowało nową erę – erę Bitcoina.
Świetlana przyszłość Bitcoina i technologii blockchain
Technologia blockchain to zdecentralizowana, rozproszona cyfrowa księga, zawierają informację dotyczące transakcji online. Wszystkie dane strzeżone są przy pomocy zaawansowanych algorytmów kryptograficznych, praktycznie nie do złamania przez cyberprzestępców. Blockchain wykorzystywany jest również do bezpiecznego głosowania online czy tworzenia cyfrowej tożsamości. Mało tego, pojawiają się pomysły stworzenia wirtualnego świata, który będzie oparty na tej właśnie technologii. Brzmi nieprawdopodobnie? Przyszłość może nas zaskoczyć. To właśnie z powodu naprawdę licznych możliwości stosowania technologii blockchain oraz ogromnego zainteresowania kryptowalutami, uważa się, że zawód programisty blockchain będzie uznawany za jeden z najbardziej opłacalnych a specjaliści będą wręcz rozchwytywani. Technologia już jest używana do inteligentnych kontraktów czy tokenizacji aktywów w czasie rzeczywistym. Aby zostać programistą blockchain niezbędna jest znajomość systemu cyfrowych walut. Należy zrozumieć, że to nie tylko płatności, ale również cała potężna sieć danych. Warto też wiedzieć, jak działa blockchain zarówno od strony technicznej, jak i biznesowej.
Programiści Blockchain mogą liczyć na ulgi podatkowe
Warto zainteresować się tematem kryptowalut i zgłębianiu wiedzy związanej z blockchainem jeszcze z jednego powodu. O co chodzi? Jak nie wiadomo o co, to chodzi o pieniądze. Programiści blockchain mogą być kwalifikowani do ulgi podatkowej IP BOX. Ulga jest skierowana do innowacyjnych przedsiębiorstw i zapewnia obniżenie podatku dochodowego do 5%. Ulga dotyczy nie tylko branży IT, skorzystać z niej mogą również naukowcy, którzy zarejestrowali nowe odmiany roślin lub zwierząt oraz firmy, które zarejestrowały własny produkt leczniczy. Tak więc można liczyć w tym przypadku na zmniejszenie kosztów, związanych z prowadzeniem firmy. Sprawy podatkowe komplikuje nowy ład, ale nie warto się teraz w to zagłębiać. Pewne jest, że ulgi IP BOX na pewno nie znikną i warto mieć to na uwadze.
Artykuł powstał przy współpracy z https://bvhub.com/
WARTO PRZECZYTAĆ: