Wiele problemów związanych z drukarkami można rozwiązać po prostu ich zresetowaniem. Jest to naprawdę proste rozwiązanie, które należy wykorzystać tak naprawdę w pierwszej kolejności. Nowsze modele powodują coraz mniej problemów i większość rzeczywiście niweluje prosty restart urządzenia. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak zresetować drukarkę HP lub kilku innych marek.

Kiedy należy zresetować drukarkę? Najpopularniejsze problemy

Reset urządzenia pomoże w kilku konkretnych problemach, które występują najczęściej. Zwykle takie rozwiązanie wystarczy, kiedy pojawia się niemal dowolny kod błędu. Jeżeli zauważysz problem, którego pochodzenia nie znasz, warto w pierwszej kolejności spróbować po prostu restartu. Zwykle wystarczy to, by naprawić błąd.

jak zresetować drukarkę

Współczesne drukarki mają sporadycznie problemy różnego pochodzenia, które tak naprawdę są tylko związane z softwarem urządzenia. Restart jest najlepszym wyborem w takiej sytuacji.

Sporadycznie trzeba zresetować drukarkę po wymianie kasety lub kartridża. Niekiedy zdarzają się błędy związane z błędnym wykrywaniem tonera lub tuszu. Warto wiedzieć, jak zresetować drukarkę HP czy dowolnej innej marki. Ten proces jest mimo wszystko najczęściej bardzo podobny.

O czym pamiętać przed zresetowaniem drukarki?

Resetowanie drukarki nie zawsze jest konieczne. Niektóre problemy można rozwiązać prostszymi sposobami niż twardy reset urządzenia. Warto najpierw sprawdzić pamięć wewnętrzną, funkcję ochrony kartridża lub komunikację z komputerem. Jeżeli zastanawiasz się, jak zresetować drukarkę HP, Canon, Epson czy dowolną inną, przemyśl, czy chcesz przywrócić ustawienia fabryczne.

Często twardy reset usuwa konfigurację użytkownika. Nie każdy chce uzyskać taki efekt, więc warto sprawdzić również inne metody rozwiązywania problemów. Reset jest jednak dość uniwersalny, ponieważ większość błędów zostanie dzięki niemu naprawiona. Wykonanie go nie wymaga żadnych trudnych kroków.

Jak zresetować drukarkę HP, Canon, Epson, Brother itd.? Proces różni się zależnie od producenta

Jeżeli zastanawiasz się, jak zresetować drukarkę HP lub dowolnego innego producenta, proces może być inny zależnie od posiadanego modelu. Przywracanie ustawień fabrycznych mimo wszystko nie jest trudne, każdy powinien z tym sobie poradzić. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi, tam wszystko powinno zostać opisane krok po kroku. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak zresetować drukarkę HP, Epson, Canon lub innych popularnych producentów.

Jak zresetować drukarkę HP?

Poradnik krok po kroku, jak zresetować drukarkę HP:

 1. Drukarka musi być włączona;
 2. Przytrzymaj wciśnięty przycisk zasilania;
 3. Ciągle trzymając przycisk zasilania, przytrzymaj przycisk Anuluj;
 4. Trzymaj oba przyciski przez około 3 do 4 sekund;
 5. Puść przycisk Anuluj;
 6. Zaczekaj około 3 sekund i puść przycisk zasilania.

Ten proces może oczywiście różnić się zależnie od posiadanego modelu. Mimo wszystko jest on standardem dla drukarek HP, więc warto go wypróbować w pierwszej kolejności.

Jak zresetować drukarkę Epson?

W przypadku każdego z producentów drukarek kroki mogą się różnić. Jak zresetować drukarkę Epson? Proces będzie inny niż przy urządzeniach marki HP:

 1. Odłącz kabel sieciowy oraz ten, który łączy drukarkę z komputerem;
 2. Ponownie podłącz wyłącznie kabel sieciowy do wyłączonej drukarki;
 3. Naciśnij i przytrzymaj przyciski Tusz oraz Papier;
 4. Gdy kontrolka Papier zaczyna migać, puść oba przyciski i naciśnij tylko przycisk Tusz;
 5. Przytrzymaj go przez około 10 sekund;
 6. Po jego zwolnieniu drukarka jest już zresetowana.

Warto wiedzieć, że całość zawsze jest opisana w instrukcji obsługi. Jeżeli powyższy sposób nie działa, producent prawdopodobnie wykorzystuje inne metody.

Jak zresetować drukarkę Canon?

Tutaj reset i przywracanie ustawień fabrycznych jest naprawdę proste. Większość drukarek Canon charakteryzuje się bardzo łatwą oraz intuicyjną obsługą. Jak zresetować taki sprzęt do fabrycznego stanu?

 1. Upewnij się, że drukarka jest wyłączona;
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk Stop;
 3. Poczekaj około 3 sekund i naciśnij również przycisk zasilania (nie puszczając Stop);
 4. Przytrzymaj oba przyciski przez około 3 sekundy;
 5. Puść przycisk Stop, ale ciągle trzymaj przycisk zasilania;
 6. Naciśnij 5 razy przycisk Stop;
 7. Puść przycisk zasilania.

Jeżeli wiesz, jak zresetować drukarkę HP, Canon, Epson czy dowolną inną, przywraca to ustawienia fabryczne. Gdy niektóre funkcje skonfigurowałeś samodzielnie pod siebie, musisz ponownie je zmienić za pomocą panelu sterowania urządzenia.

Jak zresetować drukarkę Brother?

Reset i przywrócenie ustawień fabrycznych w drukarkach Brother jest tak naprawdę najprostszy ze wszystkich powyżej prezentowanych metod. Przedstawiamy poradnik krok po kroku:

 1. Sprawdź, czy drukarka jest wyłączona;
 2. Sprawdź, czy pokrywa jest zamknięta;
 3. Naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania;
 4. Otwórz i zamknij pokrywę, nie puszczając przycisku zasilania;
 5. Puść przycisk zasilania, wszystkie kontrolki powinny zgasnąć;
 6. Naciśnij przycisk zasilania 10 razy.

Drukarki Brother mają zwykle czujniki pokrywy, na które reagują również podczas procesu resetowania. Dlatego właśnie najczęściej będzie konieczne otwarcie i zamknięcie drukarki, by przywrócić ustawienia fabryczne.

Jak często resetować drukarkę i dlaczego warto to robić?

Odpowiedź w tym przypadku nie jest jednoznaczna. Jeżeli wiesz, jak zresetować drukarkę HP, Canon czy dowolnego innego producenta, należy robić to w dłuższych odstępach czasu. Większość użytkowników przeprowadza reset i przywraca ustawienia fabryczne tylko, gdy występują jakiekolwiek problemy. Dotyczy to głównie drukarek, które są przeznaczone do użytku domowego.

jak zresetować drukarkę canon pixma

Sprzęt wykorzystywany w firmach powinien natomiast być resetowany regularnie co około kilka miesięcy. Ma to za zadanie wydłużyć żywotność urządzenia. Jeżeli wiesz, jak zresetować drukarkę HP lub innej marki, rób to właśnie w odstępach kilkumiesięcznych.

Mimo wszystko zaleca się przywracanie ustawień fabrycznych tylko w razie konieczności. Inaczej po prostu nie przyniesie to większego efektu, a warto zadbać o bezpieczeństwo sprzętu i nie resetować go bez przyczyny.

Czy resetowanie drukarki może uszkodzić urządzenie?

Musisz dokładnie wiedzieć, jak zresetować drukarkę, by przeprowadzić ten proces. Nieprawidłowe działania mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia sprzętu. Samo resetowanie drukarki jest raczej nieszkodliwe. Warto jedynie pamiętać, by nie robić tego zbyt często. Jedno przywrócenie fabrycznego stanu na kilka miesięcy w zupełności wystarczy.

Ważne, by zawsze korzystać z poradników lub instrukcji obsługi urządzenia. Prawidłowe przeprowadzenie resetowania jest bardzo ważne. Uszkodzenie drukarki może ostatecznie oznaczać dość kosztowną naprawdę.

Co zrobić, jeżeli resetowanie drukarki nie rozwiązuje problemu?

Należy przede wszystkim zastanowić się, co może być prawdziwą przyczyną problemu. Warto sprawdzić poziom tuszu i liczbę kartek w drukarce. Trzeba również przeczytać, jak wygląda proces resetowania urządzenia w instrukcji obsługi. Dzięki temu upewnisz się, że wszystko zostało wykonane poprawnie.

Jeżeli problem pozostaje, należy skorzystać z usług serwisu lub napisać wiadomość do producenta. Fizycznie uszkodzonego sprzętu nie można naprawić przy pomocy resetu i przywrócenia ustawień fabrycznych.

Bez odpowiedniej wiedzy najlepiej pozostawić wszelkie prace specjalistom. Samodzielna naprawa może potencjalnie doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Jeżeli wiesz, jak zresetować drukarkę, warto to zrobić. Poza tym niewiele można naprawić samodzielnie, jeśli chodzi o tego typu sprzęt.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybierz najlepszego laptopa do 2500 zł dla siebie – na co zwracać uwagę przy zakupie? Jaki laptop do 2500 zł wybrać?
Przenośny komputer może być idealnym rozwiązaniem do pracy, gier wideo, rozrywki czy standardowego codziennego użytku (np. sprawdzania social mediów). Warto wiedzieć, że nie zawsze trzeba
lekki laptop Lekki laptop – zestawienie najciekawszych modeli
Tak, jak telefony komórkowe dostępne dla wszystkich były absolutną rewolucją na rynku, tak przenośne komputery nazwane laptopami były rewolucją w swojej branży. To był piękny
laptop dla nauczyciela Tani i dobry laptop dla nauczycieli – ranking
Niedawno gruchnęła wiadomość o najnowszym planie rządu: darmowy laptop dla ucznia czwartej klasy! Spod płaszczyka “ciekawszych lekcji” wypada tylko jeden malutki problem: ktoś te lekcje
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *