Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Wśród systemów operacyjnych komputerów osobistych, laptopów i notebooków na całej rozpiętości globalnej szerokości geograficznej najczęściej spotykanym systemem operacyjnym jest Windows. To produkt firmy Microsoft, która z jednej strony zbiera pochlebne komentarze fanów produkowanych przez nich gier wideo i software’u z drugiej cięgi od tych, którzy napotkali wiele problemów podczas pracy w ich oprogramowaniu i w tym w systemach operacyjnych.

Nie można zarzucić Microsoftowi, że nie bierze do serca wszystkich dobrych i złych opinii klientów, bo wciąż i wciąż usprawnia i rozwija swoje produkty, czyniąc systematyczne aktualizacje. Wprowadzona już w 2018 roku zmiana pozwala na dokonanie resetu sterowników karty graficznej bez konieczności ponownego uruchamiania komputera. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat samych sterowników, systemów operacyjnych i skrótu klawiszowego, który często może okazać się przydatny.

System Operacyjny – z czym to się je?

Wśród najpopularniejszych na świecie systemów operacyjnych komputerów w każdym wydaniu z całą pewnością należy wymienić Windows, który rozwijany jest już od dziesięcioleci. To flagowy produkt firmy Microsoft, czyli komputerowego giganta, dostarczającego swoje produkty na skalę całego świata. O ile na Antarktydzie jest komputer, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że korzysta także z tego, nowoczesnego i wciąż udoskonalanego oprogramowania.

Realną konkurencją dla tego softwarowego potentata są producenci tacy jak firma Apple i jej system operacyjny Mac iOS oraz szereg systemów operacyjnych schowanych pod wspólną nazwą Linux, które dostępne są klientom z całego świata zupełnie za darmo.

Windows mimo to przoduje na światowych rynkach, tym bardziej że na całym świecie jest już niemal miliard graczy, którzy nie mogliby uruchomić wszystkich najlepszych i najnowszych growych produkcji, gdyby nie mieli na swoim komputerze zainstalowanego systemu operacyjnego dostarczanego przez firmę Microsoft. To na te systemy operacyjne powstaje najwięcej growych produktów, lecz i software’u, który wymaga kompatybilności właśnie z systemem Windows.

Karta graficzna i jej sterowniki

W komputerach osobistych występują dwa rodzaje kart graficznych: zintegrowane i dedykowane. Karty zintegrowane często są znacznie gorszej jakości niż te drugie i wykorzystywane są w komputerach znacznie tańszych. Tutaj cena idzie oczywiście w parze z jakością takiego wyposażenia. Komputery ze zintegrowaną kartą graficzną z całą pewnością sprawdzą się jako sprzęt do biura, do papierkowej pracy i niewymagającego oprogramowania. Karty graficzne dedykowane wykorzystywane są w graficznych projektach, projektowaniu gier wideo i sprawdzają się w swojej roli podczas uruchamiania oprogramowania o znacznie wyższych wymaganiach sprzętowych.

Choć karta graficzna nie jest jedynym elementem, który pozwala na pracę z takim oprogramowaniem, to jest jednym z kluczowych elementów, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu komputera osobistego. W zależności do czego go tak naprawdę potrzebujemy, wybierzemy inny PC, laptop czy komputer biurowy.

A czym tak właściwie są sterowniki do karty graficznej? Są to programy, które służą do komunikacji pomiędzy systemem operacyjnym a kartą graficzną. Dzięki nim na ekranie naszego monitora prawidłowo wyświetlane są wszelkie elementy graficzne jak i towarzysząca im oprawa. Sama karta jest bowiem odpowiedzialna za definiowanie grafiki na ekranie monitora. Bez sterownika lub podczas pojawienia się błędów nic nie wyświetla nam się na ekranie, lub natrafimy na graficzne bugi.

Skrót klawiaturowy, na który czekaliśmy

Przed pojawieniem się aktualizacji w kwietniu 2018 roku, aby zresetować sterownik karty graficznej na systemie Windows, trzeba było dokonać ponownego uruchomienia systemu. Dziś wykorzystujemy skrót:

Win + Ctrl + Shift + B

do tego, aby dokonywać jego resetu bez restartowania sprzętu. Ta kombinacja działa prawidłowo w systemie Windows 10 Home i Professional. Z jej pomocą odwiesimy komputer, który zawiesił się z powodu błędu sterownika graficznego podczas rozgrywki w ulubioną grę, naprawimy błąd graficzny spowodowany błędem sterownika. Dokonamy tego również niezależnie od typu karty graficznej.

Po wciśnięciu prawidłowej kombinacji ekran na chwilę się wyłącza, co jest prawidłowym efektem. Po krótkiej chwili nastąpi jego ponowne uruchomienie już ze zresetowanymi sterownikami. Jeżeli to działanie nie rozwiąże naszych bieżących problemów, najczęściej jedynym wyjściem będzie więc zrestartowanie komputera.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *