Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Screenshot to obrazek przedstawiający całość lub część tego, co dana osoba widziała na swoim ekranie w określonym momencie. Zrzuty ekranu wykorzystywane są do sygnalizowania problemów, dzielenia się zabawnymi rzeczami, które widziało się w sieci i nie tylko. Warto więc wiedzieć, jak zrobić screenshot na laptopie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest to skomplikowany proces.

Najlepsze metody na szybkie i skuteczne zrobienie zrzutu ekranu przedstawimy Wam poniżej. Wyjaśnimy także, jak zrobić taki zrzut, jeśli nie można skorzystać z fizycznej klawiatury. Zapraszamy!

Jak zrobić screenshot na laptopie? Najlepsze metody

Pytanie, jak zrobić screenshot na laptopie pojawia się bardzo często, ponieważ w wielu sytuacjach uchwycenie całego ekranu lub jego określonego kawałka jest przydatne. Jest to bardzo proste!

Po prostu trzeba nacisnąć klawisz Print Screen na klawiaturze (może też w skrócie mieć napis np. Print Scr, zwykle ulokowany po lewej stronie klawiatury). W niektórych przypadkach może być konieczne naciśnięcie kombinacji Fn + Print Screen.

Następnie wystarczy otworzyć program do grafiki, np. Paint, i odnaleźć opcję “Wklej” lub przycisnąć skrót Ctrl + V. Zrzut całego ekranu zostanie wklejony i będzie można zapisać go na dysku.

Można także przycisnąć skrót klawiszowy Windows + Print Screen, aby zrobić zrzut całego ekranu i od razu zapisać go w formacie .PNG w folderze Zrzuty ekranu, który z kolei znajduje się w folderze Obrazy ulokowanym w sekcji Ten komputer.

Jeszcze jeden skrót klawiszowy, który warto znać, to Alt + Print Screen – on z kolei powoduje zrobienia zrzutu tylko aktualnie aktywnego okna, np. folderu, a nie wszystkiego, co jest widoczne na ekranie.

Screen na laptopie bez klawiatury? To możliwe!

Co w sytuacji, kiedy ktoś zastanawia się, jak zrobić screena na laptopie, ale nie ma klawisza Print Screen lub z jakiegoś powodu nie może użyć fizycznej klawiatury? W takim przypadku warto zapoznać się z naszym artykułem, jak włączyć klawiaturę ekranową i po prostu nacisnąć na klawisz Print Screen na takiej wirtualnej klawiaturze za pomocą kursora.

Efekt będzie taki sam, jak w przypadku naciśnięcia fizycznego klawisza.

Warto też wspomnieć, że nie trzeba korzystać z wbudowanego narzędzia do zrzutów ekranu – można pobrać i zainstalować specjalny program, taki jak chociażby Lightshot, który od razu po naciśnięciu klawisza Print Screen pozwala wybrać, czy cały ekran ma być zrzucony, czy tylko kawałek, nanieść zaznaczenia i podkreślenia i tak dalej.

W takim programie można też oczywiście ustawić swój własny, inny niż domyślny skrót klawiszowy do screenshotów.

Zrzut ekranu na laptopie – podsumowanie

Po zapoznaniu się ze zgromadzonymi powyżej informacjami powinniście już doskonale znać odpowiedź na pytanie, jak zrobić screenshot na laptopie. Nie jest to trudne, nawet przy użyciu wbudowanego narzędzia systemowego.

My jednak polecamy pobranie jakiegoś programu do screenshotów, ponieważ daje on dużo więcej możliwości i niekiedy oszczędza czas (niektóre z nich mają na przykład funkcję automatycznego wrzucania screenshotów do chmury i kopiowania linków do dzielenia się nimi z innymi).

Tymczasem chcielibyśmy zachęcić Was do zapoznania się z innymi poradnikami, które dla Was przygotowaliśmy. Zajęliśmy się między innymi tematem tego, jak zmienić tapetę na laptopie. Wyjaśnialiśmy również, jak włączyć kamerkę w laptopie. Jeśli macie jakieś sugestie odnośnie do kolejnych tematów, nie wahajcie się dzielić nimi w komentarzach!

Share:

administrator, bbp_keymaster

TechPolska - Zespół, który tworzy naszą stronę składa się głównie z młodych amantów rozwiązań technologicznych oraz informatyki. W swoich treściach stawiamy przede wszystkim na obiektywność i rzetelność, co niejednokrotnie zostało docenione przez naszych czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *