Oprogramowanie NX służy do szybkiego i efektywnego opracowywania produktów, tworzenia analiz inżynierskich oraz dostarczania kompletnych rozwiązań do obsługi produkcji. Posiada zestaw unikalnych funkcji, które pomagają w projektowaniu i dostarczaniu ulepszonych wyrobów. Siemens NX jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów do modelowania, sporządzania koncepcji oraz dokumentacji rysunkowej. Co warto o nim wiedzieć?

Systemy typu CAD i ich zastosowanie

Oprogramowanie CAD (ang. Computer Aided Design – projektowanie wspomagane komputerowo) znajduje szerokie zastosowanie w pracach inżynierskich. Doskonale sprawdza się w branży mechanicznej, architektonicznej czy budowlanej. Stanowi duże wsparcie w pracy inżynierów, konstruktorów oraz projektantów. Specjalistyczne oprogramowanie służy do wydajnego opracowania innowacyjnych wyrobów i optymalizacji procesu produkcyjnego. Posiada zestaw nowoczesnych narzędzi, m.in. do stworzenia wirtualnych prototypów czy wygenerowania dokumentacji technicznej.

NX CAD jest zintegrowanym rozwiązaniem do szybkiego prototypowania i modelowania części. Wyposażone zostało w specjalizowane aplikacje do mechatroniki, wzornictwa, obliczeń CAE oraz projektowania różnorodnych elementów. Program do projektowania CAD posiada wiele unikalnych funkcji oraz modułów. Spośród najważniejszych możliwości warto wymienić: modelowanie 3D i bryłowo-powierzchniowe, Synchronous Technology, NX Progressive Wizard, NX Sheet Metal, NX Mold & Electrode.

Systemy typu CAM i ich zastosowanie

Skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia „Computer Aided Manufacturing”, które oznacza komputerowe wspomaganie wytwarzania. NX CAM jest specjalistycznym oprogramowaniem wspierającym integrację fazy projektowania. Może pracować jako w pełni zintegrowany pakiet z NX CAD. Przede wszystkim służy do programowania obrabiarek CNC, tokarek, frezarek oraz robotów frezujących. Posiada nowoczesny interfejs i pakiety do obsługi maszyn hybrydowych.

System CAM został wyposażony w zestaw unikalnych funkcjonalności oraz szereg przydatnych modułów. Do najważniejszych funkcji oprogramowania zalicza się możliwość wizualizacji procesów wytwarzania, bezpośredniej edycji plików bryłowych, optymalizacji posuwu czy symulacji obróbki w oparciu o kod NC. Dodatkowo pozwala użytkownikowi na import translatorów PARASOLID i STEP, jak również plików natywnych Solid Edge. Posiada moduły do toczenia, frezowania, wycinania drutowego, programowania maszyn pomiarowych oraz robotów frezujących.

Różnice między systemem CAD i CAM

NX CAD/CAM to nowoczesne technologie komputerowe, które zapewniają szereg korzyści. Są w pełni kompatybilne oraz stanowią duże wsparcie dla wytwarzania serii produkcyjnych. Pakiet NX CAD/CAM optymalizuje projektowanie nowych produktów i wspomaga proces obróbki CNC. Oprogramowanie CAD/CAM służy do programowania procesów produkcyjnych, minimalizuje odpady oraz gwarantuje oszczędność czasu. Z tego względu idealnie sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu.

Do kluczowych różnic pomiędzy tymi dwoma systemami należy ich zastosowanie. W przypadku CAD wykonywane są projekty 3D oraz 2D. Oprogramowanie tego typu umożliwia cyfrowe modelowanie geometryczne, wygenerowanie dokumentacji technicznej i optymalizacji wyliczeń inżynierskich. Natomiast CAM znajduje zastosowanie głównie w przedsiębiorstwach specjalizujących się w obróbce skrawaniem. Doskonale nadaje się do planowania procesu wytwarzania, wykrywania kolizji oraz dokonywania ewentualnych poprawek.

Podsumowanie

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór systemów wspomagających wytwarzanie gotowych produktów. Szczególnym powodzeniem cieszy się oprogramowanie NX CAD/CAM/CAE, które posiada w sprzedaży firma CAMdivision, będąca platynowym partnerem Siemens Digital Industries Software. Polecany dostawca systemów NX specjalizuje się również w tworzeniu postprocesorów oraz autorskich aplikacji. Oferowane produkty optymalizują pracę w środowisku NX CAD/CAM i można je z łatwością dopasować do potrzeb każdego przedsiębiorstwa.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
para odbierajaca klucz do mieszkania Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego przy wyborze kredytu hipotecznego we Wrocławiu?
Zakup nieruchomości, zwłaszcza za pomocą kredytu hipotecznego, jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Proces ten może być skomplikowany, a zrozumienie wszystkich
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *