Chirurgiczne usuwanie znamion to typ zabiegu, o którym zapewne większość osób co najmniej słyszała, czy też nawet ma z nim jakieś osobiste doświadczenie. Wiemy, że coś takiego istnieje i że działa, ale na czym polega, już niekoniecznie. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak przebiega ono od strony technicznej — zapraszamy!
Jak przebiega chirurgiczne usuwanie znamion?
O tym, dlaczego i kiedy należy chirurgicznie usuwać znamiona, można przeczytać na przykład tutaj: “Jak przebiega chirurgiczne usuwanie znamion“. Jeśli ktoś posiada znamię kwalifikujące się do zabiegu i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, może zastanawiać się, jak będzie on wyglądał w praktyce.
Obecnie łączy się metody tradycyjne z bardziej nowoczesnymi, w zależności od okoliczności. Warto podkreślić, że to, jaką metodę usuwania będzie można zastosować, zależy od indywidualnych czynników, takich jak między innymi rodzaj i wielkość znamienia.
Podstawowym rozwiązaniem jest wycięcie problematycznego elementu, wraz z niewielkim obszarem skóry wokół, używając skalpela — stąd też w nazwie zabiegu słowo „chirurgiczne”. Z technologicznego punktu widzenia nie jest to szczególnie zaawansowana technika, ale najważniejsze, że działa.
Jest jednak także pewna interesująca, bardziej współczesna i wysoce skuteczna technologia, którą warto znać, a mianowicie elektrokoagulacja. Jak łatwo domyślić się już po nazwie, wykorzystuje ona prąd.
Prąd zamienia energię na ciepło, a wysoka temperatura niszczy tkanki, jednocześnie je kauteryzując. To z kolei przyczynia się do tamowania krwawienia, a potencjalnie także prowadzi do szybszego i bezproblemowego gojenia. Warto przypomnieć, że zabiegi chirurgicznego usuwania znamion przeprowadza się z zasady przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, więc takie rozwiązanie nie powinno wpływać na bolesność samej procedury.
Czy elektrokoagulacja jest bezpieczna?
Elektrokoagulacja w procesie chirurgicznego usuwania znamion to bezpieczna i efektywna metoda, o ile zostanie zastosowana przez wykwalifikowanego specjalistę, w odpowiednich warunkach i po wykluczeniu istnienia pewnych niepożądanych czynników, takich, jak na przykład nadwrażliwość danego pacjenta na prąd.
Warto pamiętać, że sam etap usuwania znamienia to jedno, ale bardzo ważne jest także to, co wydarzy się później, a mianowicie prawidłowe zamknięcie (zszycie) rany i dbanie o nią (stosowanie zaleconych środków, unikanie sytuacji, które mogłyby zaszkodzić procesowi gojenia), co już z kolei leży po stronie pacjenta.
WARTO PRZECZYTAĆ: