Czy każda osoba, która interesuje się branżą IT, ma zapewnione miejsce na preferowanym stanowisku? Wydawałoby się, że tak – w końcu tak potężna luka w zatrudnieniu wymaga zatrudniania nawet tych osób, które nie są mistrzami programowania. Jednak co dziwne, często branża poszukuje właśnie doświadczonych programistów, którzy już od pierwszego dnia mogą stanowić wartość dodaną dla firmy. Jakich zatem języków warto się uczyć, by znaleźć pracę w branży IT?

Java

Java to prawdziwa królowa technologii korporacyjnych, która od wielu lat góruje na listach najpopularniejszych języków programowania świata i prawdopodobnie zostanie tam przez wiele lat. Java to język relatywnie trudny do nauki, jednak dzięki niezwykle szerokiemu zastosowaniu i doskonałej mechanice pozwala tworzyć nawet najbardziej zaawansowane systemy korporacyjne, nie wspominając już o aplikacjach desktopowych i wielu innych rozwiązaniach IT.

Programiści Java już od najniższego stopnia mogą liczyć na zadowalające wynagrodzenie. Zgodnie z raportem justjoin.it wynagrodzenia młodszych programistów mieszczą się w widełkach od 5 726 do 8 106 złotych brutto, czyniąc to stanowisko świetnie płatnym jak na potencjalny początek przygody w IT. Wraz z rozwojem naszych kompetencji nasza pozycja w firmie będzie rosnąć a wraz z nią również wynagrodzenie. Za Javą przemawia jeszcze jedna istotna kwestia – niezwykle bogata baza darmowych materiałów edukacyjnych, które bez inwestycji w drogie szkolenia pozwolą nam tak naprawdę nauczyć się programowania w tym języku.

JavaScript

Co z aplikacjami webowymi i obszarem front-endu każdej innej aplikacji? Za warstwę widoczną dla użytkownika odpowiada JavaScript – najpopularniejszy język programowania zdaniem corocznego raportu opublikowanego przez Stack Overflow. JavaScript stanowi dopełnienie znajomości technologii takich jak HTML i CSS i pozwala nam w praktyce zbudować kompletną aplikację spełniającą określone funkcje.

JavaScript to technologia, która w praktyce potrzebna jest w każdej firmie IT. Dlatego też bez najmniejszego problemu znajdziemy setki ofert pracy na stanowisko programisty JavaScript od najniższych stanowisk aż po te eksperckie, oznaczone nazwą Senior. W przypadku JavaScript możemy mówić o prawdziwym kryzysie na rynku pracy. Jeśli zatem znamy chociaż podstawy, istnieje spora szansa na to, żeby faktycznie znaleźć pracę z perspektywą dalszego rozwijania kompetencji pod okiem zawodowców.

Python

Nie możemy zapomnieć o języku, który na przestrzeni ostatnich kilku lat poczynił największy skok pod kątem popularności, ale także zastosowania w biznesie. Zacznijmy jednak od tego, czy Python to język trudny do nauki. Otóż nie. To doskonały język na początek swojej drogi, którego składnia w praktyce nie różni się zbytnio od semantyki normalnego języka angielskiego i pozwala w wyjątkowo nieinwazyjny sposób zapewnić nam kompetencje umożliwiające znalezienie nowej pracy.

Sam Python, jako język doskonale sprawdza się nie tylko w IT, ale przede wszystkim w analizie danych, Big Data i wielu innych branżach, uwzględniając między innymi Fintech, administrację państwową, ochronę zdrowia, branżę blockchain i wiele innych. Tak naprawdę każdego roku Python wykorzystywany jest do coraz większej liczby procesów. Czy zatem Python to najlepszy język na rozpoczęcie przygody z branżą IT? Poniekąd tak, jednak musimy pamiętać o jednej istotnej kwestii – popycie na programistów bez doświadczenia. W przypadku języków takich jak Java, JavaScript, a nawet C#, PHP i SQL osoba bez twardego, udokumentowanego doświadczenia będzie w stanie znaleźć pracę. Gdzie szukać pracy w IT na stanowiska związane z tymi technologiami? Przede wszystkim na serwisach z ofertami pracy. Python to jednak technologia specyficzna, wykorzystywana w zaawansowanych procesach. Dlatego też często oferty pracy na stanowisko programisty Python są aplikowalne jedynie na stanowiska wyłączające tych najbardziej początkujących specjalistów.

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *