Handlowanie kryptowalutami (Ethereum, Litecoin, Bitcoin, itp.) rządzi się swoimi prawami odnośnie do aspektów podatkowych. Podatnicy, którzy wydobywają, albo zarabiają na handlu kryptowalutami, jak również dokonują rozliczeń w wirtualnej walucie, winni zachowywać szczególne zasady, jak i dokumentować transakcje w odpowiedni sposób. W poniższym artykule podpowiemy, jaki trzeba będzie zapłacić podatek od Bitcoina.

Artykuł został przygotowany przy pomocy bezpłatnego poradnika Bitcoin a podatki ze strony Odkryj Bitcoin.

Rozliczenie podatkowe PIT obrotu walutą wirtualną (Ethereum, Litecoin, Bitcoin itp.) – źródło przychodów

Podatnik będzie miał obowiązek rozliczenia w rocznej deklaracji podatkowej przychodów, jak i kosztów poniesionych w transakcjach kryptowalutami. Obie kategorie należy rozliczyć na PIT-38 w punkcie kapitały pieniężne.

Zarówno przychody, jak i koszty nie mogą być łączone i nie rozlicza się ich wraz z pozostałymi kwotami w ramach ogólnej grupy pieniężnych kapitałów. A więc:

  • przychód z kryptowalut można sumować tylko z pozostałymi przychodami z kryptowalut (nie może on zostać połączony przykładowo z dochodem z praw finansowych, ze sprzedaży udziałów, czy akcji),
  • koszty poniesione na poczet nabycia kryptowalut mogą zostać zsumowane tylko pozostałymi kosztami z kryptowalut (nie można sumować ich z kosztami nabycia udziałów, akcji itd., znajdujących się w grupie pieniężnych kapitałów),
  • różnica przychodów i kosztów (dochód, który stanowi podstawę opodatkowania) może zostać rozliczona tylko w obrębie kryptowalut (osobna rubryka na formularzu PIT-38, która w podsumowaniu opodatkowania nie będzie połączona z resztą przychodów wykazanych na PIT-38,
  • nadwyżki kosztów ponad przychody w rocznym ujęciu nie mogą być połączone z identyczną nadwyżką, która występuje w pozostałych pieniężnych kapitałach; w wypadku tych pozostałych kapitałów nadwyżka ta będzie stratą podatkową i można ją rozliczyć w szczególny sposób przez następne lata, natomiast w wypadku kryptowalut nadwyżka kosztów będzie przenoszona do rozliczenia na kolejny rok podatkowy.

Wysokość podatku PIT ze sprzedaży kryptowalut

Podatek od Bitcoina i innych kryptowalut według przepisów podatkowych wynosi 19% podstawy, czyli 19% przychodu po tym, jak zostaną odjęte koszty uzyskania. Nie możemy kwoty postawy opodatkowania obniżyć o wartość odliczeń i ulg podatkowych, opodatkowaniu zaś podlegać będzie czysta wartość dochodu.

Podatku od kryptowalut nie trzeba opłacać w ciągu roku, tym bardziej bezpośrednio w związku z ich sprzedażą. Kryptowaluty rozliczane są dopiero wówczas, gdy składamy roczną deklarację. Należy zapłacić tylko podatek od całości rozliczenia.

A więc na przykład, jeżeli podatnik w jednym miesiącu uzyskał dochody ze sprzedaży, a w drugim poniósł choć trochę wyższe koszty, aniżeli przychód to kwoty ostateczne porównuje się w rocznym zeznaniu i opłaca podatek od różnicy spośród wszelkich transakcji kryptowalutami w ciągu roku.

Jeżeli podatnik ma różne rodzaje kapitałowych przychodów, spośród których jednym są kapitały pieniężne, to nie istnieje konieczność wysłania dwóch (albo więcej) deklaracji PIT-38. Podatek nie może być opłacony później, aniżeli do końca kwietnia roku, który następuje po rozliczanym na deklaracji roku podatkowym.

Co ważne może się zdarzyć, iż podatnik opłaca podatek, który został wykazany na PIT-38 z różnych tytułów – kilku różnych ich rodzajów, np. od sprzedaży akcji, czy od dochodu z kryptowalut. Inaczej, aniżeli ma to miejsce w przypadku łączenia dochodów, samego opłacenia podatku dokonać możemy jednym przelewem na całą kwotę, która wynika z formularza PIT-38.

„Strata” podatkowa w przypadku kryptowalut

Nadwyżka kosztów pozyskania przychodów nad przychodami z odpłatnego zbywania wirtualnej waluty, uzyskanymi w roku podatkowym zwiększa koszty pozyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbywania wirtualnej waluty, poniesione w kolejnym roku podatkowym.

Oznacza to, iż nie można mówić w tym przypadku o stracie podatkowej, która może być rozliczona w większości wypadków do 5 lat kalendarzowych, niemniej o nadwyżce, którą należy rozliczyć w następnym roku. Pojęcie “w następnym roku” nie jest jednoznaczne i trzeba uważać na niżej opisane kwestie:

  • rok bieżący jest pojedynczy, co sugeruje, iż nadwyżkę trzeba rozliczać w kosztach tylko w jednym roku – nie można jej dzielić, jeżeli w następnym roku wystąpi koszt i przychód, to podatnik nie będzie musiał w ogóle z nadwyżki z poprzednich lat skorzystać i rozliczać wyłącznie koszty ponoszone na bieżąco,
  • ustawodawca wielokrotnie posłużył się w ustawie na temat PIT określeniem ,,rok następujący bezpośrednio”, a w tymże miejscu wskazał, iż rozliczenie ma mieć miejsce w następnym roku, a nie zaś w roku bezpośrednio następującym; nasuwa się zatem pytanie, czy rokiem kolejnym po 2020 jest tylko 2021 (ten następuje bezpośrednio po nim), czy także 2022, 2023…2050 (te są następne, bowiem nie poprzedzają roku 2020).

Wydaje się, iż druga z odpowiedzi nie została pozbawiona językowej wykładni, a to może sugerować, iż nadwyżkę poniesionych kosztów możemy wykazać w każdym następnym roku, w którym wystąpi przychód (jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczanie się w kryptowalutach, albo zainwestować w nie i osiągnie przychody),

  • uznając, iż nadwyżkę możemy rozliczać tylko w jednym roku i nie będzie to musiał być rok, który następuje bezpośrednio po roku jej wykazania, uznać trzeba, iż podatnik może decydować swobodnie, kiedy przychód będzie na tyle spory, aby możliwe było pokrycie go całą wartością wykazanej nadwyżki w kosztach z lat poprzednich.

Handlujecie kryptowalutami? Czy wiedzieliście, jak prawidłowo rozliczyć kwestie podatkowe i jak wysoki jest podatek od Bitcoina? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *