Niedawno na naszym portalu odpowiadaliśmy na pytanie “jak zwiększyć rozdzielczość zdjęcia?”. W tamtym poradniku wyjaśniliśmy dokładnie, jak zmienić rozdzielczość pojedynczego zdjęcia za pomocą kilku programów.

Jednak który program do zmniejszania zdjęć wybrać? Czy któraś aplikacja oferuje lepsze możliwości niż pozostałe? A może jest dużo łatwiejsza w użytkowaniu? Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę najlepszych programów do zmniejszania i powiększania zdjęć.

Paint

Paint

Pierwszą aplikacją na naszej liście jest oczywiście dobrze wszystkim znany Paint. Można śmiało powiedzieć, że to obecnie najpopularniejszy program do zmniejszania zdjęć. Wynika to z prostego faktu – Microsoft Paint od wielu lat był domyślną aplikacją Windowsa do edycji grafiki. Dużą rolę, odegrała też tutaj prostota korzystania z opisywanego edytora.

Poza skalowaniem zdjęć Paint oferuje także kilka innych podstawowych funkcji. Są to np. obrócenie o 90/180 stopni, stworzenie odbicia lustrzanego, czy wycinanie i rysowanie.

Niestety, jeśli chcemy zmniejszyć rozdzielczość wielu zdjęć naraz, będziemy musieli wybrać inny program. Paint nie będzie także najlepszym wyborem, jeżeli chcemy tworzyć bardzo skomplikowane projekty graficzne.

Zalety

 • Preinstalowany w systemie Windows
 • Prosty w użytkowaniu
 • Kilka innych funkcji poza skalowaniem obrazu

Wady

 • Niedostępny na innych systemach operacyjnych
 • Nadaje się raczej do mniej skomplikowanych projektów graficznych
 • Skalowanie tylko jednego zdjęcia na raz

Zdjęcia Windows

Zdjęcia Windows

Zdjęcie Windows to kolejny program do zmniejszania zdjęć na naszej liście, który jest domyślnie zainstalowany w systemie Windows. Jeżeli korzystamy z systemu Windows, to nasze zdjęcia otworzą się w tym edytorze od razu po dwukrotnym kliknięciu lewym przyciskiem myszy. Program ten (identycznie jak Paint) wyróżnia się swoją prostotą użytkowania.

Oprócz zmiany rozdzielczości zdjęcia, mamy tutaj opcje przycinania, zmiany koloru, kontrastu i ekspozycji oraz możliwość nałożenia filtra.

Zalety

 • Zainstalowany domyślnie w systemie Windows 10 i 11.
 • Bardzo prosty w obsłudze.
 • Dostępne kilka innych mniej zaawansowanych funkcji.

Wady

 • Jak sama nazwa wskazuje, obecny tylko na systemie Windows.
 • Podobnie do Painta, raczej nieprzystosowany do zaawansowanych graficznie prac.
 • Zmniejszanie rozdzielczości obrazu pojedynczo.

Gimp

Gimp

Gimp to już prawdziwy, rozbudowany edytor graficzny z krwi i kości. Program ten oferuje masę możliwości, od zastosowania rozmycia, poprzez zabawę światłem i kolorami, aż po zmianę rozdzielczości właśnie.

Dużym plusem Gimpa jest dostępność wielu dodatków, które potrafią znacznie poszerzyć funkcjonalność tego edytora graficznego. Jeżeli poprawnie zainstalowaliśmy Gimpa, to dodanie takich rozszerzeń wymaga od nas tylko dwóch kliknięć. Szczególnie interesujący dla nas powinien być projekt BIMP. Po jego zainstalowaniu w Gimpie pojawia się nowa opcja, edytowania wielu obrazów jednocześnie. Dzięki temu w prosty sposób możemy pomniejszyć lub powiększyć wszystkie nasze zdjęcia!

Edytor Gimp jest dostępny za darmo na wszystkie popularne platformy komputerowe (Windows, MacOS oraz Linux).

Jedynym większym minusem Gimpa, jest fakt, że na pierwszy rzut oka może wydawać się on mało intuicyjny i dość skomplikowany.

Zalety

 • Dostępny za darmo na większości komputerowych platform (Windows, MacOS, Linux)
 • Obecne wiele narzędzi, które pozwalają pracować nawet nad bardzo skomplikowanymi projektami
 • Możliwe instalowanie dodatków, poszerzających możliwości programu
 • Po zainstalowaniu dodatku skalowanie wielu zdjęć jednocześnie

Wady

 • Na pierwszy rzut oka wydaje się dość skomplikowany
 • Konieczne zainstalowanie dodatku w celu skalowania wielu zdjęć równocześnie

Riot

Riot

Program do zmniejszania zdjęć Riot to bardzo prosty w użytkowaniu edytor graficzny. Po wrzuceniu naszego obrazu do aplikacji, mamy do wyboru tak naprawdę tylko 5 opcji edytowania: obrócenie o 90 stopni w lewo oraz w prawo, odbicie lustrzane w pionie/poziomie i skalowanie obrazu. Przy zapisie możemy też ograniczyć jakość naszego zdjęcia, aby zaoszczędzić trochę na przestrzeni dyskowej.

Ciekawie zaczyna robić się, gdy uruchomimy opcję “Batch”. Pozwala ona bowiem zastosować każdą z dostępnych funkcji do wielu obrazów jednocześnie. Dzięki temu możemy zmniejszyć wszystkie zdjęcia w naszej galerii za jednym zamachem.

Zalety

 • Skalowanie i edytowanie wielu zdjęć naraz
 • Dość prosty w obsłudze

Wady

 • Dostępny tylko dla systemu Windows
 • Bardzo mało funkcji poza skalowaniem obrazu

Pixlr – program do zmniejszania zdjęć online

Pixlr

Ostatni program do zmniejszania zdjęć na naszej liście jest dość nietypowy, albowiem jest to edytor, który uruchomimy online – z poziomu naszej przeglądarki. Dzięki temu Pixlr otworzymy na każdym systemie operacyjnym z dostępem do Internetu, nawet na naszym smartfonie!

Sam edytor Pixlr jest dość prosty w obsłudze. Jednak trochę problemu mogą sprawić niedbale przetłumaczone na polski nazwy niektórych narzędzi.

Poza skalowaniem obrazu są tutaj funkcje przycinania, rozmazywania, zmiany kolorów i wiele innych. Dzięki temu w edytorze online Pixlr można więc pokusić się o stworzenie bardziej skomplikowanych projektów.

Zalety

 • Wiele innych funkcji poza skalowaniem obrazu
 • Edytor, który jest dostępny od razu z poziomu przeglądarki Internetowej – nie ma konieczności instalacji na komputerze
 • Dość prosty w obsłudze

Wady

 • Skalowanie tylko jednego zdjęcia na raz
 • Niektóre narzędzia niepoprawnie przetłumaczone na język polski

Którą aplikację do zmniejszania zdjęć wybrać?

Jak widać, istnieje wiele bardzo dobrych narzędzi do zmniejszania i powiększania zdjęć. Tylko, który program będzie najlepszy dla nas?

Jeżeli mamy komputer z Windowsem i potrzebujemy zmniejszyć rozdzielczość kilku zdjęć, to najlepsze będą dla nas Paint oraz Windows zdjęcia. Nie będziemy musieli instalować żadnego dodatkowego oprogramowania i w prosty sposób zmienimy rozdzielczość obrazu.

Gdy chcemy przeskalować wiele obrazów jednocześnie najlepszą opcją będzie zainstalowanie edytora Riot. Za jego sprawą w łatwy sposób zmniejszymy, czy też powiększymy wszystkie nasze zdjęcia.

Edytor Gimp okaże się niezastąpiony, jeżeli oprócz skalowania zdjęć chcemy trochę poważniej wziąć się za obróbkę grafiki. Ponadto wraz z dodatkiem BIMP będzie to jeden z najwygodniejszych programów do zmniejszenia wielu zdjęć na systemy operacyjne MacOS oraz Linux.

Program do zmniejszania zdjęć online Pixlr przyda się, jeśli nie mamy w planach instalowania nowych aplikacji na komputerze. Zadziała on także na naszych smartfonach, dzięki czemu będziemy mogli zmniejszyć nasze zdjęcia nawet podczas intensywnego dnia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *