W dzisiejszych czasach, gdy Internet jest nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, wybór odpowiedniego routera do domu stał się kluczową decyzją. Zadanie to może jednak okazać się niełatwe, biorąc pod uwagę szeroki wybór dostępnych na rynku modeli o różnych funkcjach i możliwościach. Czy powinien to być router przewodowy, czy bezprzewodowy? Jakie standardy i funkcje są istotne? W tym artykule podpowiemy, jaki router do domu wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i wydajnym połączeniem internetowym.

Przewodowy czy bezprzewodowy – jaki router do domu wybrać?

Router jest potrzebny do stworzenia domowej sieci. Powinien być on dopasowany przede wszystkim do metrażu budynku. Warto również wiedzieć, że na rynku dostępne są routery przewodowe i bezprzewodowe.

  • Router przewodowy – to urządzenie należy podłączyć do modemu lub punktu dostępowego przez kabel. Oznacza to, że miejsce pracy routera jest stałe. Właśnie z tego względu routery bezprzewodowe polecane są do niewielkich mieszkań.

  • Router bezprzewodowy – to router mobilny, który można z łatwością przenosić. Dzięki temu, że nie ma przewodu, oferuje znacznie większe możliwości. Co ważne, niektóre modele obsługują karty SIM – taki router Wi-Fi na kartę SIM z powodzeniem można zabrać ze sobą w podróż.


Router
Tenda Mesh Nova MW5S 2pack
(źródło: https://inlago.pl/produkt/router-tenda-mesh-nova-mw5s-2pack,51609)

Na co zwrócić uwagę, wybierając router do domu?

Jaki router do domu będzie najlepszy? Wszystko zależy od wielkości budynku i indywidualnych potrzeb domowników. Aby dostosować router do swoich potrzeb, przed zakupem należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów.

  • Rodzaj routera – przed zakupem routera należy określić, jaki rodzaj nas interesuje. Standardowy model to router DSL/ADSL, do którego można podpiąć kabel telefoniczny z końcówką RJ-11 lub RJ-45. Router xDSL umożliwia korzystanie z Internetu, gdy mamy w domu kablówkę lub światłowód. Natomiast router na kartę SIM sprawdzi się na terenach, gdzie nie ma możliwości korzystania z innych rodzajów połączenia internetowego.

  • Porty wejścia i wyjścia – określają, w jaki sposób można doprowadzić Internet do routera oraz jak przekazać go do innych urządzeń. Najpopularniejsze jest wejście WAN w postaci portu RJ-11 lub RJ-45. Bardzo popularne są też porty LAN, które odpowiadają za połączenie urządzeń w sieci domowej.

  • Standardy Wi-Fi – istnieje kilka standardów Wi-Fi, takich jak 802.11ac, 802.11n itp. Upewnijmy się, że router, który chcemy kupić, obsługuje aktualne standardy Wi-Fi, aby zapewnić optymalną wydajność sieci.

  • Częstotliwość pracy – ten parametr informuje o tym, na jakim paśmie przesyłane są dane. Najwolniejsza częstotliwość to 2,4 GHz, ale łatwiej pokonuje fizyczne przeszkody, dzięki czemu ma większy zasięg. Z kolei pasmo 5 GHz zapewnia większą przepustowość i mniejsze zakłócenia, ale za to oferuje słabszy zasięg.

  • Antena – jej zadaniem jest transmitowanie sygnału bezprzewodowego, który wytwarza router. Producenci stosują w routerach anteny wewnętrzne oraz zewnętrzne. Te pierwsze są ukryte w konstrukcji urządzenia, natomiast zewnętrzne wystają z routera i rozprowadzają sygnał kierunkowo.

  • Maksymalna prędkość transferu – jest to maksymalna wartość, z jaką są w stanie komunikować się urządzenia podczas korzystania z routera. Należy jednak pamiętać, że samą prędkość Internetu określa nasza umowa z dostawcą.

  • Marka – wybierając router do domu, warto też zwrócić uwagę na markę. Renoma producenta często bowiem idzie w parze z wysoką jakością wykonania urządzenia. Warto wybierać modele takich firm jak: TP-Link, Asus czy D-Link.


Router Mercusys AC12G
(źródło: https://inlago.pl/produkt/router-tp-link-mercusys-ac12g,55709)

Jaki router do domu wybrać?

Jeśli chcemy mieć Internet bezprzewodowy w każdym miejscu w domu, sygnał Wi-Fi musi docierać do każdego z pomieszczeń, a nawet wykraczać poza budynek. Właśnie dlatego tak ważne jest dopasowanie routera do wielkości budynku i przestrzeni, na jakiej ma być dostępna bezprzewodowa sieć.

Jaki router Wi-Fi do domu małego lub mieszkania?

Jeśli mieszkamy w mieszkaniu albo małym domu, to z powodzeniem wystarczy nam router obsługujący częstotliwość 2,4 GHz.

Jaki router bezprzewodowy do domu większego?

Do większego domu dobrym wyborem będzie router z kilkoma antenami, technologią kształtowania wiązki i mechanizmem MU-MIMO. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa szybkość sieci, ale również zasięg.

Jeśli mieszkamy w domu rodzinnym, w którym nie ma infrastruktury sieciowej, to w takiej sytuacji najlepiej kupić router mobilny lub router stacjonarny z modemem 4G/LTE i gniazdem na kartę SIM.

Jaki kupić router Wi-Fi do domu piętrowego?

W przypadku wielopiętrowych domów najlepiej sprawdzą się systemy mesh. Wystarczy rozmieścić w różnych częściach domu kilka routerów, które stworzą jedną, spójną sieć. W takiej sytuacji nie trzeba przełączać się między routerami, gdyż urządzenie – komputer, smartfon czy telewizor – automatycznie połączy się z routerem, który będzie generował najsilniejszy sygnał.

Router Asus TUF-AX3000 V2
(źródło: https://inlago.pl/produkt/router-asus-tuf-ax3000-v2,72701)

Czy warto kupić router 5G?

Jeszcze do niedawna w użytku był jedynie zakres 3G, jednak jest on powoli wygaszany w kolejnych częściach kontynentu, w tym również w Polsce. Dlatego obecnie na rynku dostępne są routery z modemami 4G i 5G.

Router 5G na kartę SIM będzie odpowiedni dla osób, którym zależy na szybkim i stabilnym połączeniu internetowym. Gaming online, streamowanie czy praca zdalna – to tylko niektóre sytuacje, w których potrzebne jest szybkie łącze internetowe.

Co to jest MU-MIMO?

MU-MIMO jest funkcją zaimplementowaną w standardzie Wi-Fi 5, która ma za zadanie zapewnić stabilne połączenie w przypadku równoczesnego podłączenia wielu urządzeń. Innymi słowy, jeśli mamy zamiar połączyć z Internetem wiele urządzeń, takich jak komputer, smartfon, tablet, smartwatch, telewizor, konsola i głośniki, warto wybrać router, który obsługuje tę technologię.


Router TP-Link Archer A8 Mu-Mimo AC1900
(źródło: https://inlago.pl/produkt/router-tp-link-archer-a8,58284)

Co to jest QoS?

QoS, znane również jako Quality of Service, umożliwia efektywne rozdzielenie przepustowości dla wszystkich urządzeń podłączonych do sieci. Dzięki temu większa przepustowość zostanie zarezerwowana dla urządzeń, które wymagają jej najbardziej, takich jak telewizor Smart TV do strumieniowania filmów w jakości 4K lub konsola do gier online.

Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi w domu?

Sieci Wi-Fi mają ograniczone pole zasięgu. Sprawia to, że nie są w stanie objąć każdego zakamarka kilkupiętrowego budynku. Poza tym na odbierany sygnał z routera mogą mieć wpływ zarówno przeszkody stojące, jak i grube ściany. Na szczęście można w łatwy sposób wzmocnić i zwiększyć sygnał, aby móc cieszyć się dobrą jakością Internetu w każdym pomieszczeniu w domu. Poniżej opisujemy sposoby, jak wzmocnić sygnał Wi-Fi.

Zmiana lokalizacji

Skoro już wiemy, jaki router do domu wybrać, zastanówmy się, gdzie go ustawić. Czasami wystarczy bowiem delikatnie przesunąć urządzenie lub ustawić je w sąsiednim pokoju, aby móc odbierać zdecydowanie lepszy sygnał. Zastanawiając się, gdzie ulokować router, w pierwszej kolejności sprawdźmy miejsca w centralnej części domu. W tym zadaniu mogą nam też pomóc proste aplikacje do analizy siły sygnału Wi-Fi, które można zainstalować w smartfonie.

Zewnętrzne anteny do routera

Jeśli nasz router ma zewnętrzne anteny, możemy spróbować je wyregulować. Czasami zmiana kąta anten może poprawić zasięg sygnału. Innym sposobem jest wymiana anten zewnętrznych na takie o lepszych parametrach.

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi

W dużym domu konieczne może być zamontowanie wzmacniacza sygnału Wi-Fi, czyli tzw. repeatera. Jest to urządzenie wyposażone w odbiornik antenowy i nadajnik sygnału radiowego naszej sieci Wi-Fi. Wzmacniacz komunikuje się bezpośrednio z routerem – odbiera od niego sygnał, wzmacnia i przesyła dalej.

Transmiter sieciowy Wi-Fi

Do wzmocnienia sygnału Wi-Fi możemy też wykorzystać transmitery sieciowe, czyli tzw. powerline. To niewielkie urządzenia, które wpina się do gniazdka elektrycznego. Pozwalają one zwiększyć zasięg sieci Wi-Fi lub LAN poprzez wykorzystanie sieci elektroenergetycznej.

Jaki router do domu? Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy szukamy routera do niewielkiego mieszkania, czy do domu piętrowego, najważniejsze jest określenie, w jaki sposób korzystamy z Internetu. Jeśli potrzebujemy sieci do przeglądania stron internetowych i mediów społecznościowych, czy też sporadycznego oglądania filmów, zaawansowany router nie będzie nam potrzebny. Natomiast jeśli pracujemy zdalnie albo gramy w gry online, będziemy potrzebowali wydajniejszego routera, który obsługuje pasmo 5 GHz.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *