Oświetlenie LED to najpopularniejsze obecnie źródła światła w naszych domach. Najczęściej są to ledy zasilane napięciem bezpiecznym, na przykład 12V lub 24V. Do poprawnego funkcjonowania oświetlenia potrzebny jest zasilacz zmieniający prąd sieciowy na napięcie odpowiednie dla naszych lamp, opraw lub taśmy. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na wybór zasilacza, jest obliczenie właściwej jego mocy.
- Ledowe źródła światła często są zasilane napięciem bezpiecznym 12V lub 24V.
- Do takich ledów potrzebny jest odpowiedni zasilacz.
- Należy poprawnie obliczyć moc zasilacza. W jaki sposób ją określić?
- Przy obliczaniu mocy zasilacza zawsze dodajemy zapas mocy ok. 15-20%.
- Ściemnialne źródła światła LED i sterownik, wymagają wykorzystania zasilacza przystosowanego do ściemniania.
Jaki zasilacz do ledów?
Od tego jaki zasilacz do ledów dobierzemy, zależeć będzie poprawność funkcjonowania naszego systemu oświetlenia (podobnie, jak w przypadku zasilaczy do komputera i prawidłowego funkcjonowania PC-ta). Jak wybrać odpowiedni zasilacz do LED spośród wszystkich opcji? Nauczymy Cię, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy zakupie zasilacza LED. Nauczymy Cię również, jak dowiedzieć się, ile mocy wyjściowej będziesz potrzebować i jak wybrać odpowiedni transformator LED.
12V i 24V to najczęstsze napięcia robocze ledów. Aby uruchomić oświetlenie niskonapięciowe w sieci 230V, potrzebujesz źródła zasilania LED. Zmniejsza to napięcie sieciowe do poziomu wymaganego przez diody LED.
Transformatory LED występują w wielu różnych klasach mocy. Jednak zakup transformatora bez uprzedniego obliczenia rzeczywistej wymaganej mocy nie ma większego sensu. Wiele transformatorów ma minimalne obciążenie, a jeśli obciążenie spadnie poniżej niego, zasilacz nie dostarczy żadnego napięcia. W rezultacie musisz precyzyjnie określić jaki zasilacz będzie właściwy dla swojego zastosowania.
Potrzebna moc źródła zasilania LED jest prosta do określenia. Pobór mocy w watach (W) jest podany dla większości źródeł światła i punktów LED. Informacje te można znaleźć na opakowaniu, a także na samym świetle. Jeśli chcesz na przykład uruchomić pojedynczą lampę niskonapięciową o mocy 10 W, transformator musi być w stanie wytworzyć co najmniej 10 W + rezerwę mocy.
Bardzo częste jest również zastosowanie kilku źródeł światła na jednym transformatorze. W takim przypadku należy uwzględnić całkowity pobór mocy wszystkich diod LED (nie mylić z LED czy AMOLED).
Przykładem niech będzie sześć punktów LED 12V o mocy 6 watów każdy:
6W pomnożone przez 6 (ilość) to 36 W
Powiększ rezerwę mocy o 20%:
36 W + (0,2 *36) W = 43,2 W
W tej sytuacji idealny byłby zasilacz o mocy 45 W.
Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?
Obecnie taśmy LED cieszą sie dużą popularnością, tak jak inteligentne żarówki, np. recenzowane przez nas Nanoleaf Essentials Smart GU10. Wiesz już jaki zasilacz do żarówek wybrać, a jak dobrać zasilacz do taśmy LED? Taśmy LED są często sprzedawane na długość. Prowadzi to do kolejnej specjalizacji. W rezultacie zużycie energii w sklepie lub na arkuszu danych jest zwykle wyrażana w watach na metr (W/m). Na przykład, jeśli chcesz uruchomić taśmę LED o długości 5 metrów, możesz obliczyć moc zasilacza w następujący sposób:
Aby zasilić taśmę LED 12 V o długości pięciu metrów i mocy 14,4 W/m, należy wykonać następujące kroki:
14,4W x 5 (metry)=72W
Powiększ rezerwę mocy o 20%:
72 W + (0,2*72) W=86,4W
W takim przypadku transformator o mocy 90 W może być przyzwoitym wyborem.
Nie jest dobrym pomysłem uruchomienie transformatora LED przy pełnym obciążeniu przez cały czas. Zasilacz może nagrzewać się szybciej niż normalnie, co skraca jego żywotność. Rozsądna rezerwa pozwala również na rozbudowę instalacji oświetleniowej. W większości przypadków zalecana jest 20-procentowa rezerwa mocy. Jeżeli w przyszłości zostanie dodanych więcej reflektorów, rezerwa powinna zostać proporcjonalnie dostosowana. Obliczanie mocy z rezerwą często daje wypaczone wyniki. Dlatego zaleca się wybranie następnego większego zasilacza.
Jaki zasilacz do LED — kalkulator
To, jaki zasilacz do LED wybrać pomoże CI ustalić kalkulator mocy zasilacza. Obliczenia mocy transformatora LED zostały wcześniej szczegółowo opisane. Kalkulator online sprawia, że jest to jeszcze prostsze. Można tutaj wprowadzić pobór mocy wszystkich żarówek LED, które mają być uruchamiane na zasilaczu, a także niezbędną rezerwę mocy
Przy wyborze transformatora LED obliczona moc jest kluczowym czynnikiem do rozważenia.
Istnieją transformatory LED, które wytwarzają napięcie przemienne i inne, które wytwarzają napięcie stałe na wyjściu. Większość niskonapięciowych żarówek LED jest wyposażona w zintegrowany prostownik i może być używana zarówno z transformatorem AC, jak i DC. Jednak z zewnątrz nie zawsze jest to widoczne. W rezultacie zawsze należy wybrać transformator pasujący do źródła światła LED. To, czy dioda LED działa z napięciem stałym, czy zmiennym, jest zawsze wymienione na źródle światła lub w karcie katalogowej i instrukcji.
Transformator LED można połączyć ze ściemniaczem, jeśli jasność diod LED musi być kontrolowana. Jeśli jednak nie wszystkie elementy instalacji są zbudowane do ściemniania, oświetlenie LED może być problematyczne. Zarówno diody LED, sterownik LED, jak i transformator muszą być skonstruowane w tym celu, jeśli chcesz przyciemnić żarówki niskiego napięcia na transformatorze. Wtedy i tylko wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie pojawią się żadne problemy. Możliwość ściemniania wszystkich komponentów musi być określona w ich opisach produktów. Światło może pozostać ciemne, migoczące lub szumiące, jeśli nieściemnialny transformator jest podłączony do ściemniacza. Podczas podłączania do ściemniacza użyj transformatora ściemnialnego.
Nie jest trudno dowiedzieć się, ile energii elektrycznej wytwarza transformator LED. Możesz teraz zwymiarować zasilacz LED dla swojej instalacji za pomocą obliczeń lub kalkulatora online. Wiesz również, jakie inne czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze transformatora LED. Uzupełnij swoją instalację ciekawymi dodatkami, takimi jak recenzowane Nanoleaf Shapes!
WARTO PRZECZYTAĆ: