Smartfon to coś, co większość osób ma przy sobie niemal zawsze. Używamy telefony do kontaktu z bliskimi, ale też do rozrywki czy pracy. Nie da się jednak ukryć, że są to urządzenia dość podatne na uszkodzenia, zwłaszcza te mechaniczne. Obudowę łatwo porysować, a szybkę – zbić. Na szczęście jednak są rozwiązania, które chronią przed wszelkiej maści nieszczęściami.
Mowa tutaj między innymi o szybkach na wyświetlacz, ale też o etui ochronnych. W tym materiale chcielibyśmy zająć się właśnie case’ami, a dokładniej kwestią tego, na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Dostępnych opcji są, w zależności od posiadanego modelu telefonu, dziesiątki, jeśli nie setki lub tysiące, więc ciężko może się być na którąś zdecydować. Warto poświęcić chwilę na poszukiwanie idealnego etui, aby później nie żałować.
Podstawowe typy etui na telefon
Można wyróżnić dwa podstawowe typy case na telefon dostępne obecnie w sklepach. Pierwszy z nich to tak zwane „plecki”, czyli etui, które zakrywają jedynie tylną część obudowy oraz boki urządzenia. W razie upadku urządzenia, mogą one ochronić przed zbiciem szklanego tyłu czy uszkodzeniem aparatu, stanowią także ozdobę i sprawiają, że nawet przy regularnym użytkowaniu po smartfonie mniej widać ślady użycia.
Tego typu etui wykonuje się z różnych materiałów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań można wyróżnić poliwęglan i poliuretan. Coraz częściej pojawiają się także dodatki ze sztucznej skóry, drewna czy metalu, mające głównie za zadanie nadać case’om aury produktów premium. Warto wspomnieć, że obecnie wiele etui posiada dodatkowe funkcje poza tą podstawową, czyli ochronną. Case może mieć na przykład naklejoną podstawkę lub wysuwany pierścień, który ułatwia trzymanie telefonu w jednej ręce i czyni je bezpieczniejszym.
Drugi najpopularniejszy typ etui do telefonu to etui z klapką. Zasłania ono telefon całkowicie, a więc stanowi również pewną formę ochrony dla ekranu (co nie oznacza, że powinniśmy zapominać o folii ochronnej). Tego typu etui jest z reguły cięższe i grubsze niż etui typu nakładka („plecki”), a wykonuje się je najczęściej z imitacji skóry.
Swego rodzaju wariacją odnośnie do etui z klapką są case’y typu portfel, które posiadają przykładowo małe kieszonki na party płatnicze czy dokumenty. Często modele z klapką również da się wykorzystać w taki sposób, aby stało się podstawką na telefon. W ten sposób można wygodnie i bezpiecznie postawić telefon na stoliku czy w innym miejscu i na przykład oglądać filmiki na YouTube.
Ciekawą, aczkolwiek przydatną w niewielu przypadkach kategorią etui do telefonów są case’y wodoodporne czy też wodoszczelne. Przypominają one zazwyczaj woreczki z tworzywa sztucznego i mają u góry element, za który można je na przykład zaczepić do torby. Mogą być dobrym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju spływach kajakowych i przy innych podobnych wydarzeniach.
O czym pamiętać, kupując etui na telefon?
Podstawową kwestią, o której musimy pamiętać, jest to, że etui musi być dopasowane do posiadanego modelu telefonu. Poszczególne smartfony mają różne rozmiary, a także przyciski umieszczone w różnych miejscach. Wysepka z tylnymi aparatami również potrafi przybierać najróżniejsze kształty. W związku z tym nie istnieje jedno uniwersalne etui, które pasuje do wszystkich smartfonów.
Szczególnie istotne jest, aby zwracać uwagę na wszystkie „Pro”, „Max” i podobne określenia w nazwie modelu. Etui do modelu iPhone 13 nie będzie już pasować do iPhone 13 Pro Max, z uwagi na choćby różnicę w wielkości. Warto więc upewnić się, czy na pewno niczego nie przegapiliśmy, aby później na pewno wybrany case na telefon okazał się odpowiedni.
Etui z klapką czy tylko „plecki” – co wybrać?
Etui z klapką jest mniej wygodne, zajmuje więcej miejsca i, żeby na przykład jedynie szybko podejrzeć, kto do nas dzwoni, która jest godzina czy od kogo otrzymaliśmy wiadomość, musimy je otworzyć (wyjątkiem są tutaj przezroczyste etui, ale nie do wszystkich modeli telefonów takowe istnieją). Z drugiej strony, są bezpieczniejsze i bardziej eleganckie, a do tego można nawet wykorzystywać je jako portfel.
Etui typu nakładka chroni jedynie tył smartfona, i to nie zawsze idealnie, ale waży niewiele i nie zasłania ekranu. Bardziej wymagające w kwestii bezpieczeństwa osoby mogą zainteresować się tak zwanymi pancernymi etui, aczkolwiek z oczywistych względów takie rozwiązania są cięższe i mniej poręczne.
Jak już wspomniano, etui może też pełnić rolę ozdoby – dotyczy to przede wszystkim właśnie tego typu case’ów, ponieważ występują one w znacznie większej ilości wariacji i wzorów niż etui z klapką. Można nawet stworzyć własny wzór, jeśli ma się taką ochotę (to dobry pomysł nie tylko na etui na własny telefon, ale także na prezent dla kogoś bliskiego).
Nie da się jednoznacznie określić, co jest lepsze – etui typu nakładka czy opcja z klapką. Oba typy case’ów mają swoje wady i zalety. Każdy więc musi sam zastanowić, na czym mu zależy. Jeśli na mobilności lub oryginalnym wyglądzie, z reguły lepszą opcją będzie nakładka. Z kolei fani większego bezpieczeństwa bądź bardziej „profesjonalnego” designu mogą pomyśleć nad etui z klapką.
WARTO PRZECZYTAĆ: