Japońskim naukowcom udało się niemal podwoić dotychczasowy rekord prędkości Internetu. Wykorzystano do tego specjalny system światłowodów, który, jeśli wierzyć specjalistom, może zostać zintegrowany z aktualnie używanymi systemami, aby uzyskać znaczne wzrosty prędkości.

Osiągnięto przesył danych na poziomie aż 319 terabajtów na sekundę

Za złamanie dotychczasowego rekordu odpowiedzialni są japońscy naukowcy z National Institute of Information and Communications Technology (NICT). Co ciekawe, ten rekord, który został właśnie złamany, również ustanowili japońscy naukowcy, aczkolwiek we współpracy z brytyjskimi inżynierami. Było to w zeszłym roku i wynosił on 178 Tb/s.

Teraz udało się osiągnąć prędkość 319 Tb/s, a więc prawie dwa razy tyle. Zrobiono to w warunkach laboratoryjnych, przy zastosowaniu specjalnych światłowodów, posiadających w środku cztery rdzenie zamiast jednego.

Wszystko ustawiono w taki sposób, aby zasymulować połączenie między jednostkami na dystansie 1864 mil (2999,8 kilometrów) – i, co ciekawe, nie wykryto przy takim dystansie żadnej degradacji prędkości czy jakości połączenia spowodowanej odległością.

Przyjęto takie parametry testowe z tego względu, że takie szybkie połączenie ma zostać potencjalnie zastosowane w praktyce do szybkiego przesyłania danych na dużych dystansach.

Naukowcy chcą, aby ich światłowody wspomogły technologię “ponad 5G”

Naukowcy z NICT liczą, że stworzone przez nich specjalne światłowody mogą wspomóc inne technologie, takie jak chociażby 6G i uczynić je bardziej praktycznymi. Nie da się ukryć, że osiągnięta prędkość Internetu jest imponująca, zwłaszcza w porównaniu do prędkości Internetu, do której ma dostęp przeciętna osoba.

Jak obliczyli redaktorzy z GameSpotu, pobranie 220GB danych do Call od Duty: Black Ops Cold War zajęłoby przy takiej prędkości… 0.005552 sekundy. Trzeba przy tym pamiętać, że nawet najszybsze dostępne obecnie komercyjnie dyski SSD nie byłyby i tak w stanie obsłużyć takiej prędkości zapisu.

Pobicie tego rekordu nie powinno więc póki co drastycznie wpłynąć na życie zwykłych ludzi… ale z pewnością jest to coś, co na dłuższą metę przyczyni się do rozwoju szybkich sieci na świecie.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Jesteście pod wrażeniem, że naukowcom udało się osiągnąć aż tak wysoką prędkość i tak wyraźnie pobić poprzedni rekord? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Nielimitowany internet mobilny na kilka urządzeń w Orange Flex
Nie wyobrażasz sobie życia bez dużego pakietu internetu w telefonie? Nie Ty jedyny! Jednak wykupione GB mogą się szybko skurczyć, jeżeli korzystasz z nich nie
budda YouTuber rozdał drogie auta i pobił rekord polskiego Internetu!
Budda znacząco pobił rekord Sylwestra Wardęgi. Chodzi o rekord w liczbie osób na streamie. W niedzielę (14.07.24) Budda zorganizował finał loterii, w której można było
jak odblokować stronę internetową Jak odblokować stronę internetową? Najlepsze sposoby
Nikt tego nie przyzna, ale nawet w Polsce mamy do czynienia z zablokowanymi stronami internetowymi. Nie trzeba wchodzić w tematy polityczne i niekoniecznie uwielbiane teorie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *